Vyšší vklady, vyšší zisky

27. března 2008, 12:41 - Martin Sušil
27. března 2008, 12:41

Zdejší trh je sice složitý a nebezpečný, ale nesmírně zajímavý pro investice

V průzkumu více než 800 manažerů největších korporací světa obsadilo Rusko páté místo v žebříčku investičně nejpřitažlivějších zemí. V posledních letech se Rusko stává zemí více než zajímavou i pro české investory. Výhodou pro české firmy jsou historické vazby a geografická blízkost trhu. Investování v Rusku má svá specifika a problematické oblasti. Je-li však investor dobře informovaný a připravený, Rusko nabízí velice zajímavé výnosy.
Mezi Českou republikou a Ruskem neustále roste obchodní spolupráce, objem výměny zboží i vzájemné investice. Z Ruska se dovážejí především suroviny. České firmy vyvážejí do Ruska zejména strojírenské výrobky a zařízení. V současné době existuje v Rusku asi 80 společných česko-ruských firem nebo českých společností se sídlem v této zemi. Z celkového objemu investic, které Rusko ze světa přijímá, ty české ovšem tvoří jen asi 0,8 procenta. Hlavně investiční sféra vztahů Praha-Moskva tedy přináší velké příležitosti a možnosti růstu.

Ekonomické prostředí

Objem transakcí ve Svazu nezávislých států (SNS) neustále roste, otázkou však zůstává politická situace. Je obtížné odhadnout, co se stane po odchodu prezidenta Vladimira Putina z funkce. Převažující názor ruských podnikatelů i současný vývoj v této oblasti naznačují, že by nástup nově zvolené hlavy státu Dmitrije Medveděva neměl přinést žádné zásadní politické či ekonomické otřesy a neočekává se v této souvislosti ani žádný velký útlum hospodářského růstu.
Problémem regionu je stále velice vysoká míra korupce a neefektivnost veřejné správy, což Rusko brzdí v ještě rychlejším růstu ekonomiky. Za problematický lze také považovat ztížený přístup k informacím a nedostatečnou funkci médií jako objektivního informačního zdroje. I v západním finančním tisku se lze často dočíst především o případech korupce, nedostatečné transparentnosti či přebujelé byrokracii, méně však o nesporném ekonomickém růstu země v posledních letech.

Rychlejší růst než ve zbytku světa

Často kladenou otázkou je, zda nejde o jakousi „bublinu“, jejíž prasknutí by mohlo významně negativně ovlivnit jak obecné ekonomické prostředí v Rusku, tak podnikání konkrétních společností. Makroekonomická čísla a ekonomické výsledky však hovoří jasně. Od roku 1999 roste v Rusku ekonomika v průměru o 6,8 procenta ročně a tento růst se očekává dlouhodobě. V roce 2008 se odhaduje kolem 6,9 procenta a v příštích pěti až sedmi letech se očekává zvýšení ruského HDP sice pomalejší, ale stále hbitější než ve zbytku světa. V budoucnu má být Rusko vedle Číny jednou z hospodářsky nejvíce rostoucích zemí, ekonomiku podpoří zejména zásoby ropy a zemního plynu. Jako druhý největší světový producent i exportér ropy má největší prozkoumané zdroje této komodity.
Každopádně by však bylo chybou vnímat východní velmoc a jeho budoucí ekonomický růst pouze v souvislosti s exportem surovin a jejich rostoucími cenami. Odhaduje se, že se Rusko v příštích letech stane hned po Německu druhým největším trhem pro automobilový průmysl. Již dnes tam automobilky zakládají své pobočky. Očekává se, že místní automobilová výroba vzroste až o 40 procent. Tohoto prostoru mohou využít čeští výrobci náhradních dílů a komponentů. Rusko má velkou industriální základnu, která napomáhá růstu ekonomiky a hospodářství. Ekonomický růst země zvyšuje atraktivitu ruského trhu a rovněž významně zvyšuje dosažitelné výnosy z investic.

Oblasti příležitostí

Při zvažování českých investic do oblasti takzvaných rozvíjejících se trhů s vysokým výnosovým potenciálem je Rusko velice zajímavou alternativou k zemím, jako jsou Čína a Indie, kvůli historickým vazbám, relativní geografické blízkosti a pro Středoevropana srozumitelnějšímu podnikatelskému prostředí.
Z hlediska jednotlivých sektorů mají kromě již uvedeného automobilového průmyslu obrovský potenciál nejen například investice do oblastí výroby a služeb spojených s očekávaným rozvojem infrastruktury, spotřebního průmyslu a stavebnictví, ale i do maloobchodního prodeje a finančních služeb.
V Rusku roste ekonomická síla střední třídy a finanční služby, například spotřebitelské úvěry, se stávají velmi zajímavou oblastí pro investory. I rodící se hypoteční trh nabízí pro první rychlé investory budoucí vysoké zisky a velké tržní podíly. Oblast SNS je také perspektivním trhem pro prodej značkového zboží - tamní obyvatelé jej mají v oblibě a rádi za něj utrácejí peníze.
Příležitosti pro investice do infrastruktury a vybavení budou vznikat i v souvislosti s uspořádáním zimních olympijských her v roce 2014 ruské Soči. Budoucí potenciál je spatřován i ve farmaceutickém průmyslu.
Z hlediska regionálního zaměření by podnikatelé měli důkladně zvážit, zda své investice budou směřovat do Moskvy a do jiných velkých měst, kde již v tuto chvíli probíhá poměrně silný konkurenční boj i mezi domácími firmami, či budou-li své aktivity směřovat spíše do méně exponovaných regionů. Tam sice musejí počítat s určitou obecnou nedůvěrou lokálních firem k zahraničním investorům, ale zejména pro menší a střední podniky je tato cesta pravděpodobně schůdnější.
Investovat v Rusku je sice o něco složitější, ale potenciálně větší riziko přináší i vyšší zisky. Díky předchozí přípravě a zabudování specifik a rizik do úvah a podnikatelských plánů však výnosnost investic může být vysoká.

SITUACE ruské klady
- růst ekonomiky
- rostoucí střední třída
- otevřený a nevyužitý trh
- silná měna
- potenciální ziskovost - vzdělaná pracovní síla
- pokračující reformy
- normalizující se daňový systém
- investiční stimuly
- nízké sazby daně
- blízkost trhu pro ČR
ruské zápory - relativně vysoká míra korupce
- nedostatek transparentnosti
- kauza „Jukos“
- nadbytečná byrokracie
- státní kontrola - nedostatečná infrastruktura
- problematicky fungující soudnictví
- ruské účetnictví

BOX
Kam v Rusku investovat
- podpůrné programy na výzkum a vývoj v oblasti hi-tech a farmacie
- logistika
- infrastruktura
- strojírenství
- automobilový průmysl

BOX
Obchodní bilance
ČR-Rusko (v mld. korun)
rok* dovoz* vývoz* bilance 2003* 65,767* 16,458* -49,309
2004* 71,012* 24,359* -46,653 2005* 102,587* 33,465* -69,122
2006* 125,867* 42,509* -83,358
2007* 112,248* 57,571* -54,677 Pramen: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít