Vyšší DPH výrazně zdraží stavební práce

15. prosince 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
15. prosince 2003, 00:00

DO PŘÍŠTÍHO ROKU HLEDÍ STAVEBNÍ A DEVELOPERSKÉ FIRMY I REALITNÍ KANCELÁŘE S OBAVAMI. OD KVĚTNA 2004 SE PRAVDĚPODOBNĚ ZVÝŠÍ DPH U STAVEBNÍCH PRACÍ S VÝJIMKOU BYTOVÉ VÝSTAVBY Z DNEŠNÍCH 5 NA 22 %.

V roce 2004 se zvýšení sazeb DPH ještě nebude týkat bytové výstavby, nicméně zavedení DPH na prodeje pozemků k růstu cen povede

Zvýšení sazeb na úroveň obvyklou v EU se stavbaři obávají

VLÁDA NAVÍC POČÍTÁ S DPH VE STEJNÉ VÝŠI I NA PRODEJE POZEMKŮ, KTERÉ BYLY DOSUD OD DANĚ OSVOBOZENY.

Vláda úpravu DPH u řady služeb a mimo jiné právě i u stavebních prací zdůvodňuje požadavky Evropské unie. Až do konce roku 2007 by ve snížené pětiprocentní sazbě zůstaly pouze práce na bytové výstavbě (stavby, kde je nejméně 50 % bytové plochy) a poté by i ty byly zdaněny 22 %. Minimální výše DPH na stavební práce v zemích EU je ale 15 % a probíhající diskuze může vést k přiblížení „naší“ DPH právě této úrovni. Ministerstvo financí uvažuje o vzniku zcela nové sazby této daně, která by se týkala pouze stavebních prací a byla ve výši 15 až 17 %. Problémem ovšem je, že podle unijních pravidel nemohou členské země zvyšovat počet svých sazeb DPH (v EU se zjevně prosazuje úsilí o jednotnou DPH), takže s tím by Praha nejspíše měla v Bruselu potíže. A špatné zprávy tím nekončí. Cenu zejména rodinných domků pak výrazně zdraží i nová DPH na prodeje pozemků, která se dosud neplatila. Firmy budou muset z převodu pozemků svému klientovi zaplatit státu nově DPH 22 %. Při ceně pozemku 1,5 milionu korun tak bude tato daň činit 330 000 Kč.

ZA VŠECHNO MŮŽE UNIE

Podle ředitelky odboru nepřímých daní ministerstva financí Olgy Hochmannové „může“ za vyšší daně Evropská unie. „I DPH z převodu pozemků je jedním z opatření, která slaďuje české právo s právem Evropské unie. Na tuto záležitost jsme nedostali výjimku a nelze postupovat jinak,“ říká. Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek však uvalení DPH na prodeje stavebních pozemků považuje za nepromyšlený krok. „Nové byty a domy se podstatně zdraží, bude se stavět méně. To naprosto znehodnotí úlevu, kterou nám Evropská unie v podobě snížené sazby poskytla na bytovou výstavbu,“ tvrdí. SPS zároveň upozorňuje na nejasnosti spojené s tím, co se ještě bude počítat do bytové výstavby a co již nikoliv. „Stále nevíme, jak to bude třeba s daní za výstavbu infrastrukturních sítí a podobně, to je zatím nejasné,“ upozorňuje obchodně-technický ředitel SPS Michael Smola. Tyto daňové úpravy spolu se zastavením státní podpory výstavby nájemních bytů a bytů v domech s pečovatelskou službou podle SPS povedou v příštím roce k poklesu počtu bytů postavených se státní podporou až na polovinu letošního roku (odhadem 6000 bytů). Státní fond rozvoje bydlení ostatně nemá peníze. „Dotace úplně končí, nadále budou poskytovány jen úvěry,“sdělil šéf fondu Jan Wagner. Rozpočet fondu se snižuje z letošních 8,5 miliardy korun na pouhých 3,1 miliardy korun v roce 2004. Přitom současná bytová výstavba nepokrývá ani prostou obnovu bytů. „Mělo by se začít ročně stavět aspoň 50 tisíc bytů oproti loňským necelým 34 tisícům, aby se alespoň udržel současný stav ve vybavenosti byty. Bude-li se stavět méně, bude se ČR od EU vzdalovat,“ domnívá se Smola.

HROZÍ DOKONCE KRACHY

Zdanění prodeje pozemků pro právnické osoby prý může přivést některé stavební či developerské firmy a realitní kanceláře dokonce ke krachu. Obává se toho například Pavel Pubec, majitel stejnojmenné realitní kanceláře v Plzni. Výrazné problémy přinese zvýšení DPH na stavební práce, DPH na prodej pozemků bude áposlední kapkou. Firma, která začala před rokem se stavbou, kalkulovala do ceny nižší DPH, pokud ovšem nestihne stavbu ukončit do 1. května 2004, bude muset odvést státu o 17 % daně navíc. „Může to znamenat krach spousty developerů a stavebních firem, neboť 17 % zisku nelze dosáhnout,“ míní Pubec. Podle jeho slov měl dát stát na přípravu zvýšení DPH minimálně dva roky čas. Zavedení 22% zdanění pozemků, které navrhuje vláda, zvedne podle většiny realitních kanceláří v jednotlivých krajích ceny nemovitostí. Cena pozemků totiž hraje významnou roli v nákladech na stavbu domů. Kvůli vyšším cenám navíc pravděpodobně klesne zájem lidí zejména o rodinné domky. „Takový skok najednou znamená hodně. Při výstavbě domů či bytů by to znamenalo zdražení o desítky tisíc až statisíce korun,“ uvedl Pavel Knop-Kostka z ostravské realitní kanceláře Areon. Například některá města již přehodnocují své stavební plány na příští rok a uvažují o zastavení některých plánovaných projektů. Objem stavebních prací ve srovnání s letošním rokem se v příštím roce sníží například v severočeských Teplicích. „Částku na investice plánujeme stejnou, ale kvůli zvýšení DPH objem prací a staveb, které za ní budeme moci udělat, bude nižší,“ řekl tajemník teplického magistrátu Marek Fujdiak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít