Vyšší daň uvalil stát i na šetrné LPG

19. ledna 2004, 00:00 - (vs)
19. ledna 2004, 00:00

NEMILÉ PŘEKVAPENÍ ČEKALO PO 1. LEDNU LETOŠNÍHO ROKU NA ŘIDIČE, KTEŘÍ SE ROZHODLI JEZDIT MÍSTO NA BENZIN ČI NAFTU NA PROPAN-BUTAN. PLYN ZNÁMÝ POD MEZINÁRODNÍ ZKRATKOU LPG SE STAL NEJROZŠÍŘENĚJŠÍM ALTERNATIVNÍM PALIVEM V ČESKÉ REPUBLICE.

NEMILÉ PŘEKVAPENÍ ČEKALO PO 1. LEDNU LETOŠNÍHO ROKU NA ŘIDIČE, KTEŘÍ SE ROZHODLI JEZDIT MÍSTO NA BENZIN ČI NAFTU NA PROPAN-BUTAN. PLYN ZNÁMÝ POD MEZINÁRODNÍ ZKRATKOU LPG SE STAL NEJROZŠÍŘENĚJŠÍM ALTERNATIVNÍM PALIVEM V ČESKÉ REPUBLICE.

Stát zvýšil spotřební daň také u tohoto ekologického paliva - z 2850 Kč na 3933 Kč. LPG společně se zemním plynem patří v současnosti k nejčistším palivům, které proti benzinu a naftě výrazně šetří životní prostředí. Propan-butan je v průměru o polovinu levnější než benzin, šetří proto i peněženku řidiče. Palivo si tedy volí lidé, kteří mají vztah k životnímu prostředí nebo mají hlouběji do kapsy. V druhém případě zejména starší lidé a majitelé více jetých vozů, které nejsou vybaveny katalyzátory. Právě u starších vozů sehrává LPG pozitivní roli v ochraně ovzduší, podle expertů auto na LPG nemá o nic horší emise než vůz s moderním katalyzátorem. V současnosti jezdí na toto palivo asi 200 000 aut, tedy zhruba pět procent všech vozidel. V roce 2002 spotřebovala téměř 66 000 tun LPG. Navýšení spotřební daně u LPG státnímu rozpočtu příliš nepomůže. Proti celkové spotřební dani ve výši několika desítek miliard korun, která se ročně vybere z benzinu a nafty, přinese navýšení spotřební daně u tohoto plynu zhruba 70 milionů Kč. „Protestovali jsme v minulosti, nyní ne,“ řekl Profitu náměstek ředitele Dopravního podniku v Mostě Karel Beneš. Dopravnímu podniku, kde jezdí 89 autobusů na LPG, se nelíbilo zatížení ekologického paliva spotřební daní. Její navýšení od počátku ledna činí při přepočtu na jeden kilometr 47 haléřů, tj, o 20 haléřů na kilometr méně než činí zvýšení spotřební daně u nafty. Zdražení LPG způsobené navýšením daně může odradit zájemce od přestavby auta na plyn. Návratnost investice, která u novějších aut přesahuje 20 000 Kč, se zhoršila. „Pro ekologii se udělalo hodně,“ hodnotí Beneš přechod od naftových vozů k autobusům jezdícím na LPG. Zdražování plynu může ale odradit zájemce od rozšíření tohoto všeobecně prospěného projektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít