Vysokorychlostní internet byl realitou roku 2002

06. ledna 2003, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál vokal@profit.cz
06. ledna 2003, 00:00

Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci, říkají odborníci Kabelové televize částečně suplují neschopnost telekomunikačních operátorů dohodnout se na jednotném postupu v oblasti ADSL technologie. Společnosti jako TESmedia a UPC již standardně nabízejí vysokorychlostní internet.

Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci, říkají odborníci

Kabelové televize částečně suplují neschopnost telekomunikačních operátorů dohodnout se na jednotném postupu v oblasti ADSL technologie.

Společnosti jako TESmedia a UPC již standardně nabízejí vysokorychlostní internet. Domácnostem nabízejí rychlost připojení až 10Mbps a další služby se připravují. Generální ředitel UPC Václav Bartoň v této souvislosti prohlásil: „Co mnozí telekomunikační operátoři slibují do budoucnosti a jiní nabízejí výhradně business klientele, kabelové společnosti standardně poskytují rezidentním zákazníkům. Ten, kdo jednou ochutnal širokopásmový internet, už se nikdy nevrátí k vytáčenému spojení.“ Společnost TESmedia zaznamenává obrovský nárůst zákazníků vysokorychlostního internetu po kabelu. V současné době jde až o 20procentní čtvrtletní nárůst počtu zákazníků. „Pokud jde o poměr cena/výkon, internet po kabelu nemá v současnosti konkurenta,“ říká Dušan Jelínek, obchodní a marketingový ředitel TESmedia. Vysoký standard přenosu zajišťují optické kabelové sítě, které z jediné kabelové zásuvky umožňují nabízet řadu telekomunikačních služeb, jako jsou TV vysílání (analogové i digitální), vysokorychlostní přístup k internetu i telefonní služby. Vzhledem k tomu, že jsou všechny telekomunikační služby přenášeny najednou, jejich cena se tím snižuje. Cena kombinovaných služeb vychází levněji, než kdyby byly kupovány separátně od různých provozovatelů.

Vysokorychlostní internet po kabelu v ČR v budoucnu

Budoucnost zaručuje současná dynamika rozvoje kabelového internetu, která je velmi vysoká a činí cca 14 % ročně ve vyspělých zemích. Je to důsledek toho, že internet po kabelu je vedle ADSL jedinou technologií, která umožňuje vysokorychlostní přístup k internetu v masovém měřítku. To znamená, že typickým zákazníkem jsou domácnosti. V západní Evropě a Severní Americe je dnes standardní rychlostí vysokorychlostního internetu 512 až 1024 kbps. Tyto rychlosti umožňují přenos i kvalitního internetového televizního vysílání. Začíná se také masivně nasazovat a rozšiřovat VoCM (Voice over Cable Modem - hlasová služba přes kabelový modem).

Technologie, které kabelové společnosti používají pro vysokorychlostní internet, umožňují poskytovat i další služby:

vysílání videa (Video Broadcast)

video na přání (Video on Demand)

video-telefonní služby telefonní služby virtuální privátní sítě (VPN)

interaktivní aplikace

Výhody kabelového připojení k internetu:

Vysoká rychlost - běžná rychlost připojení je 200 kbps, což je až 6x rychlejší připojení než po telefonní lince. Kromě rychlejší práce je to kapacita dostatečná například pro stahování videa, hudby, hraní síťových her a sledování živého internetového televizního nebo radiového vysílání.

Virtuální privátní sítě (VPN) - VPN služby lze využít například, pokud chcete mít přístup do firemní sítě z domova, kde máte nainstalovánu přípojku kabelové televize s nabídkou internetu.

Žádné poplatky za telefon - zákazníci jsou připojeni neustále, tj. 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, a neplatí poplatky za telefon.

Trvalé připojení (pevná linka) - připojením přes kabelovou přípojku není blokována telefonní linka a samozřejmě ani příjem kabelové televize; zákazníci jsou připojeni permanentně a nemusí čekat na připojení.

Kvalita připojení - připojení přes síť kabelové televize je velmi spolehlivé a zaručuje stálou a vysokou kvalitu přenosu.

Porovnání technologií

Vysokorychlostní internet běžně dostupný domácím uživatelům za měsíční paušál je v současnosti k dispozici pouze přes připojení kabelové televize. Je možné sice využít bezdrátového či satelitního připojení, ale obě varianty jsou o mnoho dražší a mají řadu limitujících faktorů (např. nižší stabilita a rychlost, instalace). Jediným možným konkurentem kabelového internetu je technologie ADSL, která by měla být v budoucnu přístupná přes běžné telefonické sítě. Zatím však ADSL přístupné není a nebylo ještě ani stanoveno, kdy budou moci domácnosti této služby využít. Vysokorychlostní internet přes sítě kabelové televize je však běžně dostupný již nyní a zaručuje několikanásobně vyšší přenosové rychlosti a stabilní provoz (viz tabulka).

Rychlost a vzdálenost od „datového centra“:

Kabel: Plná rychlost do vzdálenosti více než 100 kilometrů. Kvalita a rychlost je zaručena všude, kde jsou instalovány zásuvky kabelové TV.

ADSL: Rychlost závisí na délce (jednotky km) - do vzdálených míst se tato služba ani nedostane (doslova tam „nedoteče“). Tím může být dostupnost ADSL limitována pouze v okolí telefonních ústředen a vysunutých bloků těchto ústředen.

Shrnutí situace

„Budoucnost kabelové televize je v její digitalizaci,“ prohlásil Zdeněk Vaníček, prezident České asociace kompetitivních komunikací. V praxi to bude znamenat posun od poskytovatelů jednotlivých služeb k poskytování celých balíků, které budou zahrnovat televizní vysílání, telefonní služby a vysokorychlostní připojení k internetu.

Max. přenosová rychlost dostupná pro jednoho klienta

Typ připojení Příchozí Odchozí Technologie

Kabel 38 Mbps 10 Mbps DOCSIS 1.1

ADSL 7 Mbps 0.640 Mbps ITU G.992.1

Pramen: CAKK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít