Vysokohorští turisté šplhají k nebesům

07. července 2003, 00:00 - Jakub Turek, www.horydoly.cz
07. července 2003, 00:00

Batoh je poznávacím znamením i nebytnou pomůckou každého dobrodruhaVysokohorští turisté jsou šlechtou mezi všemi, kteří chodí na výlety, vyrážejí do hor, absolvují dálkové pochody nebo jezdí kempovat do přírody.

Batoh je poznávacím znamením i nebytnou pomůckou každého dobrodruha

Vysokohorští turisté jsou šlechtou mezi všemi, kteří chodí na výlety, vyrážejí do hor, absolvují dálkové pochody nebo jezdí kempovat do přírody.

Musejí totiž zvládat od každého něco: celé týdny na zádech vláčejí všechno vybavení, každý večer stavějí stan a ráno ho zase balí do batohu, na ledovcích berou do rukou cepíny a na ferratách šplhají po lanech. V Česku jsou proto patřičně hrdí na označení VHT (vysokohorská turistika), v německy mluvících zemích chodí na Hochalpine Touren (túry vysoko v Alpách) a ostatní se spokojí s hiking (chozením vysoko v horách). Mnozí horští turisté cestují nadivoko, ale často jsou členy Klubu českých turistů (www.klubturistu.cz) anebo české pobočky rakouského alpského spolku OEAV (www.alpy.cz). V obou případech jsou pojištěni a mají slevu na většině horských chat na spaní i stravu.

Všichni za jednoho, jeden za všechny

Turistické cesty na nejvyšší vrcholy v Alpách stejně jako na Kavkaze, v Pyrenejích nebo Kordilerách často vedou po ledovci. Cesta po něm bývá totiž nejsnadnější. Není nutné lézt po skálách ani ledopádech, prostě rovnoměrně stoupáme zasněženým údolím. Sníh v kombinaci s ledem ovšem ukrývá ledovcové trhliny hluboké desítky metrů a široké několik metrů. Pád do nich často končí smrtí. Je proto potřeba natrénovat jistou chůzi v mačkách a s cepínem v ruce, záchranu zapadlého nebožáka a hlavně se ihned po vstupu na ledovec navázat spolu s ostatními na horolezecké lano. Pokud se jeden do trhliny propadne, ostatní ho z ní vytáhnou.

Všechno své s sebou nosím

Batoh je poznávacím znamením i nezbytnou pomůckou turisty. Pro jeho váhu se mu přezdívá svině, prase nebo bágl. Patnáct kilogramů na putování po horách je optimální, dvacet kilo snesitelných a pětadvacet až pětatřicet kilogramů nosí jen zelenáči, novomanželé a masochisté. Do batohu se musí nutně vejít stan, spací pytel, karimatka, jídlo na týden, několik litrů vody, oblečení do horka i sněhové vánice, souprava na vaření a lékárnička. Do vysokých hor je potřeba přibalit ještě přilbu, horolezecké lano, mačky, cepín a pár karabin.

Balancování nad propastmi

Nižší vrcholy bývají hůře dostupné než ty hodně vysoké. Kolmé vápencové, dolomitické nebo žulové stěny doslova pancéřují lákavé skalní věže. Zatímco horolezci se na ně dostanou pomocí přinesených lan, speciálních bot, karabin, skob a všemožných jisticích hejblátek, pro vysokohorské turisty jsou připraveny trasy podél ocelových lan. Tyto stezky, zvané ferraty, jsou zajištěny kovovými žebříky, zatlučenými skobami, stovkami metrů ocelového lana a kramlemi zatlučenými jako schody do nejtěžších míst ve skále. Na jištění se používá speciální vybavení, které si nezadá s horolezeckým. Je potřeba mít na hlavě přilbu, úvazek na celé tělo a zajišťovací krátké lano s pádovou brzdou a dvěma karabinami u pasu (tak zvaný ferratový sed).

Kategorie stanů

BIVAKOVACÍ PYTEL

Použití: nouzové přespání v horách nebo na cyklistické túře

Cena: 1500-6000 Kč

PŘÍSTŘEŠEK / PLÁŠTĚNKA

Použití: víkendové akce zkušených turistů a trampů

Cena: cca 1000 Kč

JEDNOPLÁŠŤOVÝ STAN

Použití: přespání na výletě nebo zahradě

Cena: 600-1500 Kč

TURISTICKÝ STAN

Použití: pěší a horská turistika

Cena: 2500-7000 Kč

KEMPINGOVÝ STAN

Použití: mototuristika, kemping, rodinná turistika

Cena: 10 000-20 000 Kč

EXPEDIČNÍ STAN

Použití: horolezectví, trekking

Cena: 8000-25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít