Vysoké Tatry v nejlepší sezoně

29. března 2004, 00:00 - JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
29. března 2004, 00:00

ZAČÁTEK JARA JE PRO VENKOVNÍ SPORTOVÁNÍ NANICOVATÉ OBDOBÍ. NA KOLO JE MOKRO, NA VÝLETY ZIMA, SKÁLY JSOU JEŠTĚ MOKRÉ A NA VODU SE ZATÍM ODVÁŽÍ JEN NEJTVRDŠÍ NÁTURY. VYSOKÉ TATRY NA SLOVENSKU OVŠEM PRÁVĚ TEĎ NABÍZEJÍ NEJLEPŠÍ PODMÍNKY Z CELÉHO ROKU.

 

Na čtyři osamocené chaty se dostanete jen pěšky

Ve vysoko položených dolinách se dá lyžovat, firnové žlaby vedou jako bílé dálnice až na nejvyšší štíty, ještě se udržely ledopády v zastíněných stěnách, ale skály obrácené k jihu jsou již prohřáté skoro jako v létě. Přinášíme proto pár typů na zimní dovolenou v dubnu. Zkuste strávit romantický týden na horské chatě, která je tak vysoko, že se sem kromě turistů dostane jen nosič se zásobami v krosně. Poslední takové chaty jsou v celé Evropě už jen tady. Za romantiku se tu ovšem platí nejen penězi, ale i vlastním potem. Na chatu si všechno musíte vynést sami a každý sjezd na lyžích nebo po zadku bude vykoupen námahou pěšího výstupu. N a chaty U Zeleného plesa, Pod Rysmi, Zbojníckou a Téryho se skutečně nedostanete jinak než po svých. Už jste někdy šli tři hodiny v hlubokém sněhu do kopce s veškerou výbavou na týdenní lyžařský pobyt? Ne? Potom přemýšlejte již doma o každém gramu, který ponesete v batohu. Deset kilogramů bez lyží je optimum, pětadvacet maximum, které tam netrénovaný člověk odnese. Nikdo mu nepomůže, a co je horšího, nikdo ho ani nepolituje. Všichni ostatní mají výstupu také plné zuby. Připravte se i na to, že ačkoliv jste jinde na sjezdovce za velkou hvězdu, v Tatrách budete nikdo. V hlubokém nebo naopak ledovatém sněhu budete místo elegantních sjezdařských figur zuřivě mávat rukama, abyste udrželi rovnováhu, a za jízdy směšně kroutit pánví ve snaze za každou cenu neupadnout. Stejně skončíte s hlavou zabořenou v závěji nebo potlučení pod hromadou sněhu. Že sebevědomí můžete ztratit i jinak, hovoří historka, která se před pár lety odehrála na Téryho chatě. Skupina zkušených horolezců plánovala na druhý den túru. Shodli se na Vlaštovčí štrbině. Připravili lana, skoby, cepíny a všechno potřebné vybavení. Vtom se k nim přitočila plavovláska z kuchyně, od pohledu okolo čtyřicítky. „To si chlapci vylezte, to je pěkná cesta,“ podporovala jejich nápad. Na udivené pohledy, jak to může vědět, bez přemýšlení odpověděla: „Včera jsem si to sjela na lyžích.“ Drsným mužům jejich připravené dobrodružství tak znechutila, že nazítří vyrazili jen na procházku po dolině, při které přemýšleli, zda nezanechat lezení po skalách, ze kterých se atraktivní ženy spouštějí na lyžích.

POZOR

Uvedené trasy jsou podle návštěvního řádu Tatranského národního parku přístupné jen pro členy horolezeckých asociací jako je Český horolezecký svaz, Österrechische Alpenverein nebo Slovenský horolezecký spolek JAMES. Kdo chce dále do hor než jen k chatám, musí do některého z těchto spolků vstoupit.

TIŠTĚNÉ PRŮVODCE

Klaučo Stanislav: Výber skialpinistických a lyžiarských túr Štofan Bohuslav: Extrémne lyžovanie Gálfy Róbert: Vysoké Tatry, vybrané horolezecké túry Piskač Petr: Výběr horolezeckých cest ve Vysokých Tatrách Mucha Vlado: Vysoké Tatry, turistický sprievodca

INTERNET

Horští vůdci: www.tatraguide.com Horoprůvodce: tatry.info.sk Horoprůvodce: www.ta3guide.sk Ubytování a služby: www.tatry.sk

JAK NA TO…

Chata Pod Rysmi (2250 m n. m.) Doporučené trasy: Lyže: sjezd dolinkou od chaty k populárním řetězům, opatrně podél nich sejít k Žabím plesům a přes tři prahy připomínající bubny skokanských můstků sjet Mengusovskou dolinou. Bez jediného píchnutí je možné dorazit k Popradskému a posléze Štrbskému plesu. Horolezectví: klasický hřeben na Český štít (obtížnost II), ostrá vodorovná hrana na Žabího koně (III), stěnový výstup Štáflovka na Volí věž (IV). Turistika: výstup na slovensko-polské Rysy.

Chata Pri Zelenom plese (1551 m n. m.) Lyže: grandiózní horská túra vede na Baraní sedlo a zpět okolo chaty do Tatranské Lomnice. Celkové převýšení je patnáct set výškových metrů. Horolezectví: Nemecký rebrík (II) a Sczepaňských cesta (IV) na Kežmarský štít, Medené lávky na Lomnický štít (II), Karbunkulový hřeben (II), krátká hřebenovka na Jastrabí věž (III), jižní stěna Kozího štítu, Motykův komín na Černý štít (V) Turistika: s velkými zkušenostmi a horolezeckým vybavením je možné si troufnout na Jahňačí štít, létě vede turistická značka, nebo Svišťovku, kudy prochází červená.

Zbojnícka chata (1960 m n.m.) Lyže: Z úzkého sedla Prielom padá široký suťový kužel až na Dlhé pleso pod chatou. Podobný je isjezd ze sedla Závrat, který pokračuje takzvaným Generálem pod chatou do úzkého skalnatého místa Bránka, kde se setkává s turistickou cestou. Horolezectví: hřeben z Prielomu na Východnou Vysokou (II), Vareškový hřeben ve svazích nad chatou (II), jižní stěny Javorového štítu, jižní stěna Široké věže. Turistika: přechod přes Prielom do Bielovodské doliny a celodenní pochod do Javoriny na autobus.

Téryho chata (2015 m n.m.) Lyže: sjezd z Baraního sedla zpět k chatě. Horolezectví: dlouhá Jordánka na Lomnický štít (II), hřeben na Ładový štít přes Pfinnovu kopu (II), Dubkeho lávky (II) a východní hřeben (III) na Stredohrot. Turistika: klasická túra vede přes Priečné sedlo na Zbojníckou chatu a poté dolů do Smokovce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít