Vysoké náklady? Snižte spotřebu!

26. listopadu 2007, 00:00 - Jiří Němeček
26. listopadu 2007, 00:00

„Nechceme jen dodávat plyn nebo elektřinu. Hledáme i nejlepší řešení pro své klienty,“ říkají zástupci velkých energetických firem. Samy tak překvapivě platí experty, kteří vymýšlejí, jak na spotřebě energií ušetřit.

Úspora energií „Nechceme jen dodávat plyn nebo elektřinu. Hledáme i nejlepší řešení pro své klienty,“ říkají zástupci velkých energetických firem. Samy tak překvapivě platí experty, kteří vymýšlejí, jak na spotřebě energií ušetřit. Energetická náročnost tuzemské ekonomiky je až o tři čtvrtiny vyšší než průměr zemí Evropské unie. Jinými slovy: pro zabezpečení stejných potřeb spotřebují tuzemští podnikatelé výrazně více energie než jejich konkurenti z okolních zemí. Evropská komise odhaduje, že největší potenciál úspor se nabízí u administrativních budov (30 procent), v dopravě (26 procent) a ve výrobním průmyslu (25 procent). Stranou nestojí ani domácnosti. „Vysoká spotřeba energií v Česku není dlouhodobě udržitelná. Investice do lepší účinnosti jsou proto naprosto nezbytné,“ říká evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Dodavatelé se úsporám nebrání Jako jeden z prvních se v tuzemsku k plnění konceptu energetické efektivnosti otevřeně přihlásili možná překvapivě největší energetičtí hráči na trhu: ČEZ a skupina RWE. „Vytvořili jsme komplexní nabídku služeb, které umožní firmám, městům i domácnostem efektivněji využívat energii, za kterou platí. O zákazníky chceme pečovat nejen zabezpečením spolehlivých dodávek zemního plynu, ale také vytvářením nástrojů a předáváním zkušeností, díky nimž skutečně ušetří,“ vysvětluje Martin Herrmann, předseda představenstva RWE Transgas. „Zachování konkurenceschopnosti bude motorem poptávky většiny firem po službách zvyšujících energetickou efektivitu. Pokles spotřeby energie povede k poklesu našich prodejů jen na první pohled, protože služby spojené s touto oblastí mají významný obchodní potenciál,“ dodává Herrmann. Velkým zákazníkům nabízí skupina RWE služby jako energetický controlling, AVE Internet či energetický audit. Díky nim mohou nejen podrobně sledovat využívání energie, ale také odhalit důvody energetických ztrát a ušetřit. Ekonomické i ekologické řešení vytápění Náklady na energie ale musí řešit stále více podnikatelů. Výrobu tepla z uhlí navíc od Nového roku výrazněji zatíží ekologická daň. Řadu zastaralých kotelen také bude nutné rekonstruovat, aby vyhovovaly novým emisním limitům. „Zaznamenáváme zájem zákazníků, kteří provozují střední a malé teplárny, přejít od uhlí k alternativním zdrojům tepla. Nabízíme jim pomoc s plánováním, výstavbou a provozem decentralizovaných zdrojů tepla na zemní plyn,“ upozorňuje Jan Ruml, předseda představenstva RWE Plynoprojekt, který řídí projekt Teplo. „Vytápění zemním plynem je daňově zvýhodněné. Ušetřit lze také na pronájmu a mzdách, protože při vytápění zemním plynem nemusíte, na rozdíl od uhlí, nic skladovat, převážet ani fyzicky doplňovat do kotle,“ vysvětluje Ruml. Tip na levnější využití elektřiny a tepla**

Přechod na nový způsob vytápění nemusí být ani finančně náročný. Zákazníci mají možnost využít nabídky RWE na financování vstupní investice do energetického zařízení. V takovém případě by cena energie (tepla) zahrnovala i leasingové splátky za pořízení investice. Po ukončení platnosti smlouvy může být energetický zdroj buď odprodán za zůstatkovou cenu, nebo lze dohodnout pokračování služby. RWE je tímto způsobem rovněž schopna financovat všechny náklady na údržbu a provoz. Důležité je, že vzhledem k nové situaci na trhu bude cena dodávaného tepla i poté stále konkurenceschopná.

U větších objektů, jako jsou například nemocnice nebo obytné komplexy, mohou dodavatelé nabídnout takzvanou kogeneraci či trigeneraci. „Jde o systém, který nejprve využije zemní plyn k výrobě elektrické energie a teplo je v podstatě vedlejším produktem. Trigenerací se dá zajistit navíc klimatizace objektu v letním období,“ říká Ruml.

Zavedení nejnovějších technologií pro vytápění zemním plynem má ale i jiné efekty. Kromě snížení energetické spotřeby dochází také k ekologizaci provozu. Zejména pro města a obce z oblastí s výrazně znečištěným ovzduším by mělo jít o zásadní argument pro změnu současného stavu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít