Vysoká lana prověří strach i sebeovládání

06. října 2003, 00:00 - JAKUB TUREK, www.horydoly.cz
06. října 2003, 00:00

VYSOKÉ LANOVÉ DRÁHY ZAČALI ZHRUBA PŘED STO LETY POPRVÉ VYUŽÍVAT ANGLIČTÍ VOJÁCI PRO TRÉNINK PSYCHICKÉ ODOLNOSTI. V POSLEDNÍM DESETILETÍ SE Z NICH STALA KOMERČNÍ ADRENALINOVÁ ZÁBAVA, KTERÁ PODPORUJE SEBEDŮVĚRU A UČÍ PŘEKONÁVAT STRACH A STRES.Jdeme na to!

Zkuste přejít po kladině deset metrů nad zemí!

VYSOKÉ LANOVÉ DRÁHY ZAČALI ZHRUBA PŘED STO LETY POPRVÉ VYUŽÍVAT ANGLIČTÍ VOJÁCI PRO TRÉNINK PSYCHICKÉ ODOLNOSTI. V POSLEDNÍM DESETILETÍ SE Z NICH STALA KOMERČNÍ ADRENALINOVÁ ZÁBAVA, KTERÁ PODPORUJE SEBEDŮVĚRU A UČÍ PŘEKONÁVAT STRACH A STRES.

Jdeme na to!“ zavelí instruktor a my, přivázaní k lanu jako opičky na gumě, šplháme do pavoučích sítí vysoko nad zem. Na dřevěném balkonku deset metrů nad zemí si připadáme jako námořníci v pozorovacím koši plachetnice. „Skoč!“ vyzývá jednoho po druhém instruktor. Každý zaváhá, než se odrazí do prostoru. Cirkusovým stylem doskakujeme k hrazdě dva metry před sebou, v letu se na ní zachycujeme a po mírném zhoupnutí se ocitáme na dalším balkonku. Srdce máme až v krku.

BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Instruktor se usmívá. Nic se nám totiž nemohlo stát. Jsme všichni oblečení v horolezeckých úvazcích, máme přilby a jsme přivázaní k lanům, které od nás míří nahoru k jakýmsi kladkám a zase dolů k instruktorovi, který pečlivě hlídá naši bezpečnost. Kdyby někdo z nás nedoskočil, prostě by se jen zhoupnul a zůstal by viset ve volném prostoru do té doby, než by ho instruktor spustil k zemi.

LET DO NEZNÁMA

Pád nás ovšem nemine. Z posledního balkonu musíme skočit někam dolů do vzduchu. Sedm metrů pod námi je zem. Každým z nás zmítají nepříjemné pocity. Postupně všichni skáčeme. Je to jako bungee jumping, ale daleko rychlejší. Země se blíží hrozně rychle, ale velmi rychle také zabere lano a už se houpeme jako na obrovské houpačce. Pomalu nás spouští k zemi. Jeden z nás se neodvážil skočit. Instruktor mu tedy nabízí lanovku. To je pro něho přijatelnější než prostý pád, a tak se za ruce věší pod lano a během několika okamžiků stojí s námi na pevné zemi.

PŘEKONAT STRACH A STRES

„Vysoké lanové dráhy neboli vysoká lana vytvářejí souvislou dráhu překážek, jejichž výška se pohybuje pět až deset metrů nad zemí,“ popisuje na své internetové stránce jeden ze zdejších průkopníků Radek Hanuš. „Vysoké lanové kurzy směřují zejména k ovládání a překonávání strachu.“ Účastníci po zaškolení často pracují ve dvojicích. První absolvuje celou trať a druhý ho jistí, sleduje, povzbuzuje a kontroluje. Na všechno dozírají zkušení instruktoři, kteří musí být připravení bleskově zasáhnout při jakékoliv komplikované situaci. K čemu jsou tedy vysoká lana dobrá? Určitě ne pro výcvik horolezců nebo sportovní vyžití. Jde spíše o adrenalinovou zábavu. Zároveň ovšem podporují sebedůvěru, zlepšují komunikaci v týmech, učí překonávat strach a stres. Proto je také poprvé začali před sto lety využívat angličtí vojáci pro trénink psychické odolnosti. Od nich to po druhé světové válce převzali skauti a další organizace zaměřené na výchovu a pobyt v přírodě. Teprve v posledním desetiletí se z vysokých lan stala komerční záležitost.

STÁLÁ LANOVÁ HŘIŠTĚ

Brno, Milénova 13

Český ráj, Srbsko

Harrachov, Na Mýtě

Olomouc, U sportovní haly 2

Praha, Rubeška 393

KNIHY

Radek Hanuš, Jan Hrkal: Lanové překážky a lanové dráhy (Hanex, 1999)

Jan Neuman, Petr Ďoubalík: Překážkové dráhy, lezecké stěny a výchova prožitkem (Portál, 1999)

KDYŽ SE ŘEKNE…

Trapézový skok - skok vysoko nad zemí, který končí zachycením na zavěšené hrazdě ve volném prostoru. Ačkoliv se při dobrém jištění nemůže skokanovi stát nic jiného, než že se při nepodařeném doskoku zhoupne na laně ve volném prostoru, je to skok odvahy - skok do prázdna.

Vysoké břevno - přechod vodorovně zavěšené klády nebo tyče. Zkusili jste někdy přejít po kladině? Představte si ji zavěšenou na lanech deset metrů nad zemí. Jakubův žebřík - žebřík spletený z tlustého lana jako obří pavoučí síť. Prvních pár příček nečiní obtíže, ale vysoko nad zemí se začínají třást kolena.

Lanové manévry - traverzy po vodorovném laně, šplhání po zavěšených smyčkách z lana, houpačky, slaňování a spouštění. Fantazii tvůrců lanových drah se meze nekladou a jejich klienti musejí trnout strachy, co na ně vymyslí. Při dobré organizaci nikde nejde o zdraví ani o život.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít