Article, show

Vysocí manažeři balancují na hraně

15. ledna 2009, 13:44 - Aili McConnon
15. ledna 2009, 13:44

Výkonní ředitelé prozatím vyvázli bez úrazu, ...

Celý podtitul
Výkonní ředitelé prozatím vyvázli bez úrazu, někteří z nich jsou však významně ohroženi

Co se týče jistoty práce, skončil pro americké podnikové šéfy úspěšný rok. Propouštění řadových zaměstnanců bylo nejvyšší za několik posledních desetiletí, nábor výkonných ředitelů firem se však fakticky zvýšil.
Situace by se mohla změnit v průběhu roku 2009, kdy budou správní rady, které se zdráhaly propustit nejvyšší šéfy v době vrcholící úvěrové krize, čelit stále většímu tlaku akcionářů. Rok 2009 rozhodne o osudu mnohých vrcholných manažerů. „Pokud se právě nacházíte v růstové fázi cyklu a vaše firma je na spodních příčkách ve svém oboru, není to moc dobré, ale (alespoň])vy stále rostete,“ poznamenává Marshall Goldsmith, trenér managementu. „Pokud se celé vaše odvětví dere kupředu a vy jste dole, je mnohem obtížnější udržet krok.“
Jednou z vysoce postavených manažerek, která zaostává za ostatními, je Brenda C. Barnesová, šéfka potravinářské společnosti Sara Lee. Pokles provozních rezerv, stejně jako propad ceny akcií společnosti byly v roce 2008 jedny z nejhorších v celém oboru. Barnesová nedávno oznámila, že firma propustí 700 zaměstnanců. Snahy Barnesové o zvýšení zisku v roce 2009 může zmařit slabá pozice firmy v Evropě. „Musí předvést to nejlepší, co v ní je,“ říká Marian L. Kesslerová, správkyně portfolia a analytička Becker Value Equity Fund, která chválí zaměření Barnesové na obchody s vyšším ziskem, ale dodává, že investoři mají obavy z četných restrukturalizací ve firmě. „Brenda nastoupila jako CEO v roce 2005 a zatím velký úspěch neměla,“ říká Kesslerová. Firma Sara Lee se k tématu odmítla vyjádřit.
Zvláště ohrožení jsou výkonní ředitelé firem s vysokým zadlužením, říká Howard Davidovitz, poradce pro oblast maloobchodu. Jako příklad uvádí Terryho J. Lundgrena, výkonného ředitele Macy‘s, jenž by měl učinit významný posun kupředu, s ohledem na slabé výsledky v roce 2008 a špatně načasovanou akvizici May Co. „Bude to pro něj otázka života, nebo smrti,“ říká Davidovitz. Mluvčí společnosti Macy‘s popírá, že by byl Lundgren pod tlakem, a uvádí, že firma přináší oproti konkurenci lepší výsledky a má stabilní cash flow. Dalším z ředitelů, který by podle Davidovitze mohl pocítit potíže, je Burton Tansky, šéf firmy Neiman Marcus. Tento prodejce luxusního zboží v prosinci informoval, že čtvrtletní zisk poklesl o 84 procent. „Otázkou je,“ říká Davidovitz, „zda změny, které Tansky provede, budou dostatečné v době, kdy je luxusní zboží zcela mimo zájem spotřebitelů.“ Neiman Marcus odmítl situaci komentovat.
Je nasnadě, že místem, kde sedí nejvíce vysokých manažerů v horkých křeslech, je finanční sektor. Jedním z těch, kteří by v roce 2009 mohli mít potíže, je John J. Mack, předseda představenstva a výkonný ředitel Morgan Stanley, který se do vedení firmy vrátil v roce 2005 a obratem začal podnikat značně riskantní strategie, jež ho jako bumerang zasáhly v roce 2008, když se prohloubila finanční krize. Morgan Stanley také přišel o podíl na trhu fúzí a akvizicí. Mack by měl odejít do důchodu v roce 2010, kdy vyprší jeho smlouva. Proslýchá se však, že v případě chabých výsledků v tomto roce by mohl být jeho odchod urychlen. Michael Garland, ředitel CtW Investment Group, říká, že otázka setrvání Macka ve funkci bude nastolena letos na jaře. Morgan Stanley se k věci odmítl vyjádřit.

NOUZE O TALENTY American International Group nebyla jedinou pojišťovnou, kterou rok 2008 srazil na kolena. Ramani Ayer, šéf společnosti Hartford Financial Services Group, se musí zodpovídat z více než dvoumiliardové ztráty ve firemním portfoliu, kterou firma zaznamenala minulý rok. Vzhledem k potížím ve finančním sektoru je velmi obtížné odhadnout, kdo by mohl nastoupit na uvolněné pozice. Jeffrey W. Arricale, správce portfolia T. Rowe Price Financial Services Fund, říká: „Je nouze o talenty.“ Hartford se odmítá k tématu vyjadřovat.
Situaci, v níž je v této chvíli Vikram Pandit, šéf společnosti Citigroup, označuje jistý náborář jako „bod překlopení“. Pandit musí rychle udělat pořádek ve financích bankovního domu a prokázat, že peníze z kapes daňových poplatníků utrácí účelově. Mluvčí Citigroup říká, že banka stále spoléhá na Panditovu strategii, která spočívá v prodeji špatných aktiv za jakoukoli cenu a ve snižování nákladů. Pandit nastoupil v roce 2007, ještě předtím, než vyšly všechny potíže Citigroup najevo. I ti manažeři, kteří se na potíže připravují předem, mohou být smeteni událostmi, které jsou mimo jejich kontrolu. Arricale říká: „Nic z toho není tak, jak si to (Pandit) naplánoval.“

Obrázek s. 043
Šéfka společnosti Sara Lee Brenda Barnesová „musí předvést, co v ní je“, říká jeden z analytiků

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít