Výsledky summitu nahrály euroskeptikům

29. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. března 2005, 00:00

Summit Evropské unie z minulého týdne bude nepochybně zdrojem mnohých analýz a komentářů. A to nejenom proto, že to bylo první tak zásadní setkání po rozšíření Unie a zároveň první po jmenování nové Evropské komise. Výsledky jednání totiž zcela zásadním způsobem předznamenají další integrační tendence a ekonomickou politiku společenství.

Jedním z výsledků setkání je přiznání neúspěchu v takzvané lisabonské agendě, podle níž měla Evropská unie do roku 2010 předhonit USA a stát se nejdynamičtější ekonomikou světa. Přiznání chyb a realističtější pohled na vývoj a postavení evropské ekonomiky totiž nakonec může zůstat jediným pozitivním prvkem dalšího společného postupu.

Ostatní body probírané na summitu totiž příliš optimismu nepřidávají. Změkčení podmínek paktu stability a růstu, který stanovil kritéria zadlužení a hospodářského boomu jednotlivých zemí, může ve svých důsledcích podkopat důvěru ve společnou měnu, tedy jediný skutečně viditelný symbol dosažené integrace. Lehčí vstup mezi země, které smějí používat společnou měnu euro, je pro nově přistoupivší státy jen zdánlivou výhodou. Některé - jako například Slovensko - se pustily do bolestivých reforem již dříve a se všemi omezeními danými paktem. Nyní vidí, že ostatní zřejmě budou moci reformy provádět s polštářem, a tedy i na vrub občanů těch států, jejichž vlády se chovaly a chovají k veřejným rozpočtům zodpovědněji.

Pro nováčky v Unii není dobrá zpráva ani to, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky, Francie a Německo, které pakt dlouhodobě porušují a hrozily jim sankce. Nyní navíc stojí i v čele těch států, které chtějí omezit volný pohyb služeb.

Volný pohyb v oblasti podnikání má Unii zaručit prosperitu a proto byl jedním ze zásadních postulátů pro její vznik. Evropská směrnice o zemi původu měla zajistit všem podnikatelům neomezený vstup na trhy jednotlivých států. Bohužel, Barossova komise i v tomto případě ustoupila tlaku zmíněných států a výsledek bude zřejmě velmi zředěný čajíček původních liberalizačních snah. Přestože je jasné, že zábrany ze strany starých členských zemí směřují i proti českým živnostníkům, naši vládu to jaksi ponechává chladnou.

Výsledky summitu nahrály euroskeptikům. Potvrdily obavy, že Francie s Německem chtějí integrovat pouze tam, kde se jim to hodí, a to i proti objektivním ekonomickým zájmům celé Unie. Je totiž jasné, že jak provádění reforem bez striktní rozpočtové politiky, tak bránění úplné liberalizaci, se nakonec v důsledku obrátí proti vlastním občanům.

Pro nováčky není dobrou zprávou, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky.

Foto popis| DUŠAN ŠRÁMEK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít