Výsledky summitu nahrály euroskeptikům

29. března 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
29. března 2005, 00:00

Summit Evropské unie z minulého týdne bude nepochybně zdrojem mnohých analýz a komentářů. A to nejenom proto, že to bylo první tak zásadní setkání po rozšíření Unie a zároveň první po jmenování nové Evropské komise. Výsledky jednání totiž zcela zásadním způsobem předznamenají další integrační tendence a ekonomickou politiku společenství.

Jedním z výsledků setkání je přiznání neúspěchu v takzvané lisabonské agendě, podle níž měla Evropská unie do roku 2010 předhonit USA a stát se nejdynamičtější ekonomikou světa. Přiznání chyb a realističtější pohled na vývoj a postavení evropské ekonomiky totiž nakonec může zůstat jediným pozitivním prvkem dalšího společného postupu.

Ostatní body probírané na summitu totiž příliš optimismu nepřidávají. Změkčení podmínek paktu stability a růstu, který stanovil kritéria zadlužení a hospodářského boomu jednotlivých zemí, může ve svých důsledcích podkopat důvěru ve společnou měnu, tedy jediný skutečně viditelný symbol dosažené integrace. Lehčí vstup mezi země, které smějí používat společnou měnu euro, je pro nově přistoupivší státy jen zdánlivou výhodou. Některé - jako například Slovensko - se pustily do bolestivých reforem již dříve a se všemi omezeními danými paktem. Nyní vidí, že ostatní zřejmě budou moci reformy provádět s polštářem, a tedy i na vrub občanů těch států, jejichž vlády se chovaly a chovají k veřejným rozpočtům zodpovědněji.

Pro nováčky v Unii není dobrá zpráva ani to, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky, Francie a Německo, které pakt dlouhodobě porušují a hrozily jim sankce. Nyní navíc stojí i v čele těch států, které chtějí omezit volný pohyb služeb.

Volný pohyb v oblasti podnikání má Unii zaručit prosperitu a proto byl jedním ze zásadních postulátů pro její vznik. Evropská směrnice o zemi původu měla zajistit všem podnikatelům neomezený vstup na trhy jednotlivých států. Bohužel, Barossova komise i v tomto případě ustoupila tlaku zmíněných států a výsledek bude zřejmě velmi zředěný čajíček původních liberalizačních snah. Přestože je jasné, že zábrany ze strany starých členských zemí směřují i proti českým živnostníkům, naši vládu to jaksi ponechává chladnou.

Výsledky summitu nahrály euroskeptikům. Potvrdily obavy, že Francie s Německem chtějí integrovat pouze tam, kde se jim to hodí, a to i proti objektivním ekonomickým zájmům celé Unie. Je totiž jasné, že jak provádění reforem bez striktní rozpočtové politiky, tak bránění úplné liberalizaci, se nakonec v důsledku obrátí proti vlastním občanům.

Pro nováčky není dobrou zprávou, že si mírnější pravidla prosadily dvě nejsilnější ekonomiky.

Foto popis| DUŠAN ŠRÁMEK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít