Výrostek dostane co proto

13. února 2009, 18:14 - David Kasl
13. února 2009, 18:14

V souvislosti s financováním šampionátu padla dvě trestní oznámení

Týden před startem největšího sportovního podniku posledních let v České republice sice ležel Liberec a jeho okolí pod kýženým sněhem, ale rána přišla odjinud. Na základě výsledků prověrky hospodaření s prostředky státního rozpočtu podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.
Kontrole se nelze divit. V únoru 2004 předložilo ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vládě materiál, podle nějž nemělo mistrovství stát daňové poplatníky ani korunu. Hned po přiklepnutí pořadatelství v červnu téhož roku se podnik začal pomalu měnit v nenažraného výrostka, který ze státního rozpočtu spolykal přes 1,5 miliardy korun.

Rozdrobeno

NKÚ prověřil více než miliardu poskytnutou MŠMT městu Liberec a Technické univerzitě v Liberci (TUL). A hle, činnost ministerstva provázela dle NKÚ řada pochybení. Například zahájilo financování podprogramu Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny pro pořádání MS, přestože nebyl zřejmý celkový rozsah investic, které mají být pořízeny. Akce nebyly dostatečně připraveny a ještě docházelo ke slučování a zařazování dalších akcí.
MŠMT také na základě žádostí města Liberec (investor příprav sportovišť a výstavby chráněných bytových domů) měnilo závazné technické parametry akcí, a to i v případech, kdy požadavek nebyl dostatečně zdůvodněn.
Liberec mimo jiné účelově rozdělil přípravu i budování sportovních areálů na více veřejných zakázek, a tím obcházel zákon o veřejných zakázkách. V roce 2007 údajně neoprávněně čerpal prostředky státního rozpočtu v celkové výši přes 800 tisíc korun na úhradu neprovedených prací a dodávek, čímž porušil rozpočtovou kázeň. „Kdybychom práce nerozdělili do menších zakázek, sportovní areály bychom nestihli včas dokončit,“ reagoval náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka. A dodal, že o zaplacení jakýchkoliv neprovedených prací neví.

Neprovedeno

Ministerstvo rovněž navyšovalo finance určené TUL (investor rekonstrukce vysokoškolských kolejí v Harcově), přestože ve zdůvodněních požadavků byly dle NKÚ uváděny nesprávné údaje, které mnohdy zakrývaly chyby v přípravě akce a v zadávacím řízení.
TUL například vyhlásila zadávací řízení na dodatečné práce, které již byly z větší části provedeny. V letech 2006 a 2007 univerzita údajně neoprávněně čerpala ze státního rozpočtu celkem přes 13,6 milionu korun na úhradu neprovedených prací a dodávek.
„Úřad nám například vytkl, že jsme porušili rozpočtovou kázeň, když jsme v roce 2007 zaplatili přes čtyři miliony za lednice, které se pak údajně neobjevily v našem vybavení. Dodávka se ale pouze opozdila a lednice na kolejích již samozřejmě jsou. O žádnou zpronevěru nešlo,“ brání se mluvčí TUL Jaroslava Kočárková.

Nejasno

Zatímco NKÚ griluje ministerstvo, město Liberec a Technickou univerzitu, bývalé i současné vedení organizačního výboru šampionátu závěry úřadu odmítá. Na některé problémy zjištěné NKÚ přitom upozorňovala již v roce 2007 tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová. Požadavky na zvýšení státní dotace sílily a ministryni také vadila nejasná a zkreslovaná odpovědnost subjektů zúčastněných v projektu mistrovství (organizační výbor, město Liberec a Liberecký kraj). Podmínila tedy čerpání více než 700 milionů nad rámec 569 milionů schválených vládou Jiřího Paroubka v roce 2005 změnou ve vedení organizačního výboru. Romana Kumpošta proto v červenci 2007 vystřídala Kateřina Neumannová.
Přestože formální požadavky na státní dotace předkládali jejich příjemci, tedy město Liberec a Technická univerzita, věcné požadavky pochopitelně vycházely od organizačního výboru. „V této souvislosti odmítáme tvrzení bývalého i současného vedení OV, že se na organizaci a přípravě čerpání státních dotací nijak nepodíleli,“ komentují tvrzení Kumpošta i Neumannové Kuchtová a její exnáměstek Jaromír Soukup.

(tabulka)
Nastavené ruce Předpokládané náklady a požadované prostředky státního rozpočtu na zajištění sportovní infrastruktury a ubytování při přípravě a pořádání MS v Liberci 2009 (v tis. Kč).

stav k březnu 2005* / stav k červnu 2005 / stav k říjnu 2008*
Prostředky státního rozpočtu: 955 066 / 569 000 / 1 619 758
Vlastní zdroje: 778 992 / 577 327 / 513 005
Celkem: 1 734 058 / 1 146 327 / 2 132 763

Poznámka: * dle materiálu k vládnímu usnesení, ve kterém byly poprvé vyčísleny náklady a prostředky státního rozpočtu a který zahrnuje náklady na ubytování sportovců; dle materiálu k vládnímu usnesení, na jehož základě byly poprvé uvolněny prostředky státního rozpočtu a který nezahrnuje náklady na ubytování sportovců; * dle údajů z informačního systému programového financování předložených ministerstvem školství v době ukončení kontroly; zahrnují i náklady na výstavbu chráněných domů vyčíslené v materiálu k vládnímu usnesení Pramen: Národní kontrolní úřad

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít