Výrobci dodávek se předhánějí v novinkách

12. června 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
12. června 2006, 00:00

VELETRH AUTOTEC Letošní ročník mezinárodního veletrhu užitkových vozidel Autotec 2006 byl zcela ve znamení řady novinek v segmentu lehkých užitkových vozidel. Prakticky každý rozhodující hráč na trhu přijel do Brna s něčím novým a rozhodně se nejednalo pouze o kosmetické změny.

VELETRH AUTOTEC Letošní ročník mezinárodního veletrhu užitkových vozidel Autotec 2006 byl zcela ve znamení řady novinek v segmentu lehkých užitkových vozidel. Prakticky každý rozhodující hráč na trhu přijel do Brna s něčím novým a rozhodně se nejednalo pouze o kosmetické změny.

Jedním z největších magnetů letošního Autotecu byl v segmentu lehkých užitkových vozidel model Škoda Roomster v úpravě pro kategorii N1. Ten samozřejmě vychází z osobní verze poprvé prezentované letos v Ženevě. Specialitou Roomsteru je například možnost kompletního vyjmutí zadních sedadel. Po této snadné operaci nabídne zadní část modelu v dané kategorii rekordní objem 1780 litrů. Pro pohon vozu jsou k dispozici tři varianty zážehových a tři verze vznětových motorů. Škoda připravila vedle premiéry užitkové verze Roomster také přehlídku speciálních a jednoúčelových variant dalších svých modelů.

SPRINTER, JUMPER ČI BOXER

Prakticky každá z firem ovládajících žebříček prodejů lehkých užitkových vozů představila v Brně něco nového. Například stánek firmy Mercedes-Benz ovládl zcela nový model dodávkového automobilu Sprinter. Předchozí model Sprintera se díky své spolehlivosti a hospodárnosti těší velké popularitě a v loňském roce dokonce lámal prodejní rekordy. Nový Sprinter je všestrannější, bezpečnější a komfortnější. Jeho koncepce s celkovou hmotností od tří do pěti tun je schopna pokrýt všechny požadavky podnikatelů.

Konkurence Sprintera přichází hlavně z Francie. Společnost Peugeot ČR přijela do Brna jednak s užitkovou verzí modelu 107, který se vyrábí v Kolíně, ale hlavně s novým Boxerem. Ten je výsledkem spolupráce s italským Fiatem a k dispozici bude hned ve čtyřech provedeních. Další francouzská automobilka Citroen má nový model Jumper rovněž v několika verzích.

BESTSELER MÁ NÁSTUPCE

Značka Volkswagen posiluje s pětadvacetiprocentním nárůstem prodeje svoji pozici lídra českého trhu lehkých užitkových vozidel. Hodně si slibuje od nástupce populární řady LT Craftera, který zaujme už na první pohled ostře řezanými liniemi, vertikálně orientovanými světlomety pod čirým sklem a masivními bočními ochrannými lištami. Silnou stránkou nové modelové řady je široká škála různých verzí a provedení.

Crafter bude nabízen ve třech délkách rozvoru, čtyřech délkách ložné plochy a s třemi výškami střech. Maximální přepravní kapacita skříně v největším provedení činí 17 metrů kubických, čemuž odpovídá i vyšší užitná hmotnost a celková povolená hmotnost - skříňová „pětitunová“ dodávka se vypořádá s nákladem o hmotnosti více než 2600 kilogramů. Hodně si slibuje od nástupce populárního modelu Transit i značka Ford. Její ambice jsou jasné - navázat na jednu z nejpopulárnějších dodávek historie.

AVIA I TATRA STÁLE ŽIJÍ

Autotec samozřejmě není jen o lehkých užitkových automobilech. Stejně jako kategorie N1 nabídly řady novinek i kategorie autobusů a nákladních vozidel. Z autobusů stojí za zmínku nový úsporný meziměstský autobus Crossway, který se vyrábí ve Vysokém Mýtě.

Mezi plejádou nákladních automobilů všech značek se neztratili ani dva čeští výrobci. Avia Letňany prezentovala v Brně svou horkou novinku - dvanáctitunku D120 s motory splňujícími ekologickou normu Euro 4, Tatra představila pět modelů vozidel ze svého současného výrobního programu, z nichž tři již brzy budou rovněž splňovat emisní limit Euro 4. Zdá se, že obě české automobilky překonaly potíže z minulých let a nabízejí produkty srovnatelné se světovou špičkou. * *

KONFERENCE NA AUTOTECU

Významnou událostí letošního veletrhu byl 5 evropský dopravní kongres na téma Dopravní infrastruktura a její financování. Dále se uskutečnily například konference Silniční doprava a životní prostředí, Autosympo 2006, Bezpečná doprava 2006, Mezinárodní konference znalců-analytiků dopravních nehod, Výroba a distribuce motorových paliv a maziv v Česku a Evropské unii, Trendy automobilové logistiky nebo Aftermarket.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít