Výroba a prodej elektřiny se mění

07. července 2003, 00:00 - Vít Smrčka
07. července 2003, 00:00

Podnikání v energetice ovlivní v nejbližších letech hned několik významných trendůUhlí, jádro a obnovitelné zdroje energie by měly být po dalších třicet let třemi základními pilíři pro výrobu proudu v České republice.Souběh hned několika významných okolností ovlivní v nejbližších letech vývoj energetiky v České republice.

Podnikání v energetice ovlivní v nejbližších letech hned několik významných trendů

Uhlí, jádro a obnovitelné zdroje energie by měly být po dalších třicet let třemi základními pilíři pro výrobu proudu v České republice.

Souběh hned několika významných okolností ovlivní v nejbližších letech vývoj energetiky v České republice. Především bude pokračovat liberalizace trhu, kdy v konečném výsledku si všichni zákazníci, včetně malých firem a domácností, budou moci zvolit dodavatele proudu. Dosavadní zkušenosti z tuzemského trhu i ze zahraničí napovídají, že volný trh vede ke snížení cen pro konečné spotřebitele. Liberalizace energetického trhu je přitom celoevropský proces, který začal a také bude pokračovat i mimo rámec Evropské unie. Dalším výrazným krokem, již více méně specifickým pro Českou republiku, je privatizace energetického sektoru. Po plynárenství se stát chystá prodat akcie v důlních společnostech. Otevřenou zůstává privatizace elektrárenské společnosti ČEZ. Zatím není jasné, kdy stát prodá podíl v této podle tržeb jedné z největších firem na tuzemském trhu. Energetický sektor také ovlivní vstup České republiky do Evropské unie. Podle expertů by se mělo jednat o bezproblémový krok, protože výrobci i obchodníci s elektřinou se již dlouhou dobu přizpůsobují obchodním zvyklostem i cenám společného trhu Evropské unie. Přesto ale řada trendů, jako konsolidace sektoru, fúze velkých firem do ještě větších celků, pokračování evropské liberalizace a regulace trhu, ovlivní českou energetiku v nejbližších letech a bude mít přímý vliv na každého zákazníka. Aby změn nebylo v sektoru málo, přichází nyní Česká republika se svou státní energetickou koncepcí. Ta by měla dát pro dalších třicet let jasný scénář k tomu, jaká paliva a které zdroje energie se budou u nás používat. Koncepce po svém vyhlášení minulý měsíc otevřela diskuzi, která bude jistě v dalších týdnech pokračovat. Je postavena na třech základních pilířích. Pro výrobu elektřin by se mělo dále používat především hnědé uhlí. Významným zdrojem bude jaderná energie, která zabezpečí výrobu více než 40 procent proudu. Posílí také využití obnovitelných zdrojů energie, zejména sluneční, větrné a vodní energie. Zde se otevírají investiční příležitosti právě po menší podnikatele, případně obce. Mohou vstoupit do odvětví, které do nedávna bylo vyhraženo pouze velkým firmám. Konkrétní příklady z praxe dokládají, že podnikat s malými vodními nebo větrnými elektrárnami lze. Nedávno například zprovoznila obec Jindřichovice pod Smrkem dvě větrné elektrárny a první zkušenosti napovídají, že to byl správný krok i z hlediska ekonomické bilance obecního rozpočtu, který nebude odkázán pouze na tradiční příjmy a dotace, ale bude bobtnat i podle toho jak se mu za vsí budou točit vrtule dvou nejmodernějších větrných elektráren v České republice.

Bilance elektřiny v ČR (GWh)

Výroba

1998 65 112

1999 64 368

2000 73 466

2001 74 647

2002 76 348

Spotřeba

1998 62 651

1999 61 092

2000 63 450

2001 65 108

2002 64 961

Zdroj: ERÚ

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít