Výrazný odchod investorů na východ nehrozí,

26. května 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
26. května 2003, 00:00

Několik českých firem i zahraničních investorů ohlásilo v poslední době svůj plánovaný odchod z České republiky a míří dále na východ. V kurzu je jak sousední Slovensko, tak i vzdálenější země jako jsou například Rumunsko či Čína.

tvrdí šéf vládní agentury CzechInvest Martin Jahn

Přesto se však šéf vládní agentury na podporu investic CzechInvest Martin Jahn domnívá, že Česká republika je pro investory nadále velmi atraktivní. „Musíme si zkrátka zvyknout na to, že čas od času nějaký investor odejde. Česká republika měla zatím naopak velké štěstí, že ji z významných nadnárodních firem opustila pouze jediná, a to Flextronics,“ řekl v rozhovoru pro Profit.

* Co může nyní ČR nabídnout investorům, aby přišli do ČR a nemířili dále na východ, kde je mimo jiné výhody třeba levnější pracovní síla?

Silným podnětem je stabilita politického a podnikatelského prostředí a také propracovaný systém investičních pobídek. Velkou roli také hrají dobré zkušenosti investorů, kteří už v ČR nějaký čas působí, a dostatek kvalitní pracovní síly. Kvantitu a kvalitu vysokoškolsky vzdělaných lidí je ale potřeba výrazně posílit. Klíčová je zejména otázka technického školství. Pokud nebudeme schopni zahraničním investorům nabídnout fundované kapacity, veškerá lákadla přicházejí vniveč. Snažíme se proto působit na školství, aby podporovalo ty obory, které zahraniční investoři potřebují. Obecně platí že se musíme starat o to, aby investoři, kteří zde již jsou, neodcházeli, ale expandovali. Je nezbytné, aby s investorskou komunitou udržovala vláda a státní správa úzký kontakt, abychom měli zpětnou vazbu.

* CzechInvest zaznamenává každoročně stále větší objem investic přicházejících ze zahraničí do ČR. Jak dlouho tento růst ještě potrvá ?

Myslím si, že pokud to půjde dobře, můžeme si ještě rok, rok a půl udržet stávající vysokou úroveň. S rostoucí konkurencí okolních zemí ale bude čím dál těžší získávat velké investice, a to zejména ty náročnější na cenu pracovní síly. Ty určitě půjdou dál na východ či jihovýchod. Napříště už bude velice těžké řešit někde regionální nezaměstnanost tím, že přitáhneme investici do velké výrobní linky s řadou pracovních míst, nenáročných na kvalifikaci. Očekáváme ale, že o Českou republiku budou mít zahraniční investoři nadále zájem. Jejich pozornost se však bude postupně přesouvat na výrobu s menším podílem práce a vyšší přidanou hodnotou. Naším cílem je teď přitahovat především výrobní výzkum a vývoj - tedy strategické služby a technologická centra.

* Co změní na zájmu investorů vstup ČR do Evropské unie?

Se vstupem České republiky do Evropské unie a rozšířením vnitřního trhu na nové členské státy očekáváme další příliv zahraničních investic, především v oblasti služeb s vyšší přidanou hodnotou a technologicky náročných výrob. Jednotný vnitřní trh Evropské unie a odstranění bariér volného pohybu zboží, služeb a kapitálu povede zřejmě i k tomu, že region střední a východní Evropy se stane zajímavým investičním místem i pro malé a střední zahraniční firmy. Objemově by to znamenalo nárůst investic ze států typu Francie, Itálie nebo Rakouska, jejichž ekonomika má vysoký podíl malých a středních firem. Je ale potřeba zlepšit podnikatelské prostředí v ČR tak, aby bylo příjemné, flexibilní a efektivní. Právě to pak bude jasný a pozitivní signál pro působení nejen zahraničních, ale i tuzemských investorů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít