Vypůjčí si mobilní síť

01. října 2010, 11:53 - Ondřej Hergesell
01. října 2010, 11:53

Dohoda Vodafonu a MobilKomu umožní zákazníkům celorepublikové rychlé připojení k internetu

Tak dlouho tvrdili tři čeští GSM operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, že nedokážou nalézt společnou řeč v oblasti sdílení sítí, až se posledně jmenovaný z nich domluvil na využívání sítě společnosti MobilKom pro internetové připojení svých zákazníků. MobilKom sice provozuje svého operátora U:fon na bázi technologie CDMA, tedy na jiných frekvencích, než běží klasické GSM telefony, ale Vodafone svým zákazníkům nabídne speciální modemy, které zvládnou pracovat v sítích obou operátorů. „Díky tomu bude opravdu rychlé internetové připojení dostupné pro 80 procent české populace,“ tvrdí Colin Shea, viceprezident Vodafonu pro strategii a plánování.

Roční vyjednávání
Sdílení sítí mezi mobilními operátory je poměrně běžným jevem ve vyspělé Evropě, přičemž kromě ekonomických aspektů (výrazná úspora při budování i provozování sítí, a tím vyšší ziskovost) je tento model efektivní i z hlediska ekologie. Ve vzduchu totiž „nesvítí“ dvě konkurenční sítě, nýbrž jen jedna. Ve Velké Británii tak například kooperují telekomunikační giganty Vodafone a O2. České pobočky operátorů však dosud nenašly model, na jehož základě by se dokázaly o síť podělit. Dohoda mezi MobilKomem a Vodafonem se rodila dlouho – dle informací týdeníku EURO vyjednávaly firmy o sdílení sítí téměř rok – výsledkem je však produkt, jenž Vodafonu umožní nabídnout zákazníkům prakticky celorepublikové pokrytí rychlým internetem a MobilKomu zase přinese do firemní kasy příjmy z velkoobchodního prodeje Vodafonu. „Je to oboustranně výhodná spolupráce, z níž budou těžit i samotní zákazníci,“ říká šéf MobilKomu Tomáš Budník.

Kanibalizace nehrozí
Jak služba funguje? Klient Vodafonu připojí speciální modem k počítači nebo notebooku a toto zařízení následně samo vybere síť, respektive technologii, jež v daném čase a místě umožní nejvyšší přenosovou rychlost: buď 3G síť Vodafonu nebo CDMA síť MobilKomu. V oblastech, kde nenalezne ani jednu z uvedených technologií, modem připojí počítač k internetu přes datovou síť EDGE. Modem hodlá Vodafone prodávat za dotovanou cenu 77 korun, měsíční paušál vyjde dle nastavení služeb na 472 či 525 korun. „Mobilní internet v současnosti využívá téměř půl milionu našich zákazníků a objem stažených dat meziročně roste o 100 procent. Ačkoliv je tempo výstavby naší 3G sítě stále intenzivní a dnes pokrývá UMTS signál již třetinu populace, je dohoda s MobilKomem důležitá pro udržení vysokých přenosových rychlostí,“ je přesvědčen Shea.
MobilKom se podle Budníka neobává výrazné kanibalizace svých služeb ze strany Vodafonu ani toho, že by CDMA síť nezvládla případný velký nápor zákazníků prostřednictvím Vodafonu. „Aktuálně máme přes 70 tisíc zákazníků datových služeb, přičemž naše síť bez problémů zvládne absorbovat dalších 100 tisíc uživatelů rychlého internetu,“ tvrdí šéf MobilKomu. Odhad počtu klientů, kteří si novou službu zřídí, nechce ani jeden z manažerů příliš konkretizovat, připouštějí však, že očekávají zájem v řádech desítek tisíc lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít