Výpovědi se zatím hromadně nerozdávají

04. prosince 2008, 18:20 - Kateřina Menzelová
04. prosince 2008, 18:20

Největší propouštění doposud oznámila společnost ECM

Ekonomové uvádějí kromě bank za nejvíce postižené současnou finanční krizí automobilky a developery. Právě tyto dvě skupiny firem v Evropě a v USA oznámily vedle finančních institucí nejmasivnější propouštění. Češi si však dosud v tomto ohledu velké problémy nepřipouštějí. Developeři sice přiznávají, že nějaké snížení počtu zaměstnanců nastává, nejde však prý o nic výjimečného. Zatím.
Konkrétní informace o úspoře mzdových nákladů byla ochotná zveřejnit developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI). Ta již propustila přibližně pětinu zaměstnanců včetně členů vrcholného managementu. Zrušila divizi pro expanzi ve střední a východní Evropě i pro bytovou výstavbu v Česku. Původně zaměstnávala přibližně 125 lidí, výpověď dostalo 25 pracovníků. Počet propuštěných není konečný. „Byl to první krok,“ poznamenává Antonín Jakubše, viceprezident společnosti ECM REI. Kolik lidí ještě dostane výpověď, však představitelé ECM odmítají upřesnit. Náklady na zaměstnance tvoří dle Jakubšeho až 65 procent veškerých výdajů firmy. Společnosti, která za tři čtvrtletí letošního roku oznámila ztrátu přibližně 555 milionů korun, se za stejné období meziročně zvýšily administrativní náklady o 61 procent – na 11,1 milionu eur. Náklady jí údajně narostly kvůli rozvoji podnikání v Rusku, Číně a Polsku a kvůli pokračujícím tuzemským projektům. Příští rok chce ECM snížit provozní náklady až o čtvrtinu.

Očekávaný pesimismus

„Opatření ECM potvrzují pesimistická očekávání pro celý rok 2009,“ konstatuje Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Úsporná opatření ECM budou zřejmě následovat i konkurenti. „Nejen propouštění a reorganizací, ale i dalších krizových opatření bude mezi developery v příštím roce přibývat,“ dodal. Konkurence ECM je na informace o propouštění skoupější, popřípadě tvrdí, že takové kroky nechystá. Do druhé skupiny patří například Skanska. Švédský koncern plánuje v severní Evropě snížit stavy zaměstnanců o 3400 lidí. Nikoli však Skanska CS. „V České republice trh radikálně neklesá, nemáme tedy důvod k obdobně radikálním krokům. Chceme jít spíše cestou postupného zvyšování produktivity, abychom byli na přicházející krizi dobře připraveni,“ konstatuje předseda představenstva a generální ředitel Skansky CS Dan Ťok. „Nastanou-li na trhu výraznější změny, budeme na ně samozřejmě reagovat,“ dodal.
„Žádné informace o propouštění zaměstnanců či členů managementu nemohu v případě Sekyra Group potvrdit,“ konstatoval její tiskový mluvčí Radek Polák. Developerská společnost Orco, která za tři čtvrtletí letošního roku dosáhla ztráty 655 milionů korun, ve zprávě o budoucím vývoji sice počítá s tím, že bude potřebovat méně lidí, ale zůstává u obecných prohlášení. „Stav zaměstnanců je optimalizován v souvislosti s plánovaným prodejem některých projektů v rámci portfolia. Konkrétní čísla společnost zveřejňovat nebude,“ konstatuje Orco.

Jsme flexibilní

Společnost Finep, která se zaměřuje především na rezidenční development, se svých lidí zatím masově nezbavuje. „Skupina Finep dlouhodobě řídí lidské zdroje v souladu s plánovaným tempem rozvoje, je pružná a schopná se operativně přizpůsobit množství a velikosti probíhajících projektů. Aktuální počet zaměstnanců proto odpovídá realistickým plánům pro rok 2009,“ napsal týdeníku EURO Tomáš Pardubický, generální ředitel holdingu Finep. Přiznává, že v posledním půlroce byl snížen počet zaměstnanců o sedm procent. Prý v souvislosti s odložením zahájení některých připravovaných projektů. „Několik zaměstnanců bylo dále přeřazeno v rámci skupiny na jiné činnosti,“ dodává Pardubický.
Developerská společnost Central Group Dušana Kunovského uvádí, že v současné situaci neplánuje žádné hromadné propouštění. „Určitá fluktuace zaměstnanců se ve firmě samozřejmě odehrává, ale nikoli kvůli nutnosti snižovat jejich počet,“ upřesňuje Veronika Ježková, cenová analytička společnosti Central Group. Uvidíme, zda i příští rok budou všichni zaměstnanci developerů v Česku sedět na svých židlích.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít