Výpovědi se zatím hromadně nerozdávají

04. prosince 2008, 18:20 - Kateřina Menzelová
04. prosince 2008, 18:20

Největší propouštění doposud oznámila společnost ECM

Ekonomové uvádějí kromě bank za nejvíce postižené současnou finanční krizí automobilky a developery. Právě tyto dvě skupiny firem v Evropě a v USA oznámily vedle finančních institucí nejmasivnější propouštění. Češi si však dosud v tomto ohledu velké problémy nepřipouštějí. Developeři sice přiznávají, že nějaké snížení počtu zaměstnanců nastává, nejde však prý o nic výjimečného. Zatím.
Konkrétní informace o úspoře mzdových nákladů byla ochotná zveřejnit developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM REI). Ta již propustila přibližně pětinu zaměstnanců včetně členů vrcholného managementu. Zrušila divizi pro expanzi ve střední a východní Evropě i pro bytovou výstavbu v Česku. Původně zaměstnávala přibližně 125 lidí, výpověď dostalo 25 pracovníků. Počet propuštěných není konečný. „Byl to první krok,“ poznamenává Antonín Jakubše, viceprezident společnosti ECM REI. Kolik lidí ještě dostane výpověď, však představitelé ECM odmítají upřesnit. Náklady na zaměstnance tvoří dle Jakubšeho až 65 procent veškerých výdajů firmy. Společnosti, která za tři čtvrtletí letošního roku oznámila ztrátu přibližně 555 milionů korun, se za stejné období meziročně zvýšily administrativní náklady o 61 procent – na 11,1 milionu eur. Náklady jí údajně narostly kvůli rozvoji podnikání v Rusku, Číně a Polsku a kvůli pokračujícím tuzemským projektům. Příští rok chce ECM snížit provozní náklady až o čtvrtinu.

Očekávaný pesimismus

„Opatření ECM potvrzují pesimistická očekávání pro celý rok 2009,“ konstatuje Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Úsporná opatření ECM budou zřejmě následovat i konkurenti. „Nejen propouštění a reorganizací, ale i dalších krizových opatření bude mezi developery v příštím roce přibývat,“ dodal. Konkurence ECM je na informace o propouštění skoupější, popřípadě tvrdí, že takové kroky nechystá. Do druhé skupiny patří například Skanska. Švédský koncern plánuje v severní Evropě snížit stavy zaměstnanců o 3400 lidí. Nikoli však Skanska CS. „V České republice trh radikálně neklesá, nemáme tedy důvod k obdobně radikálním krokům. Chceme jít spíše cestou postupného zvyšování produktivity, abychom byli na přicházející krizi dobře připraveni,“ konstatuje předseda představenstva a generální ředitel Skansky CS Dan Ťok. „Nastanou-li na trhu výraznější změny, budeme na ně samozřejmě reagovat,“ dodal.
„Žádné informace o propouštění zaměstnanců či členů managementu nemohu v případě Sekyra Group potvrdit,“ konstatoval její tiskový mluvčí Radek Polák. Developerská společnost Orco, která za tři čtvrtletí letošního roku dosáhla ztráty 655 milionů korun, ve zprávě o budoucím vývoji sice počítá s tím, že bude potřebovat méně lidí, ale zůstává u obecných prohlášení. „Stav zaměstnanců je optimalizován v souvislosti s plánovaným prodejem některých projektů v rámci portfolia. Konkrétní čísla společnost zveřejňovat nebude,“ konstatuje Orco.

Jsme flexibilní

Společnost Finep, která se zaměřuje především na rezidenční development, se svých lidí zatím masově nezbavuje. „Skupina Finep dlouhodobě řídí lidské zdroje v souladu s plánovaným tempem rozvoje, je pružná a schopná se operativně přizpůsobit množství a velikosti probíhajících projektů. Aktuální počet zaměstnanců proto odpovídá realistickým plánům pro rok 2009,“ napsal týdeníku EURO Tomáš Pardubický, generální ředitel holdingu Finep. Přiznává, že v posledním půlroce byl snížen počet zaměstnanců o sedm procent. Prý v souvislosti s odložením zahájení některých připravovaných projektů. „Několik zaměstnanců bylo dále přeřazeno v rámci skupiny na jiné činnosti,“ dodává Pardubický.
Developerská společnost Central Group Dušana Kunovského uvádí, že v současné situaci neplánuje žádné hromadné propouštění. „Určitá fluktuace zaměstnanců se ve firmě samozřejmě odehrává, ale nikoli kvůli nutnosti snižovat jejich počet,“ upřesňuje Veronika Ježková, cenová analytička společnosti Central Group. Uvidíme, zda i příští rok budou všichni zaměstnanci developerů v Česku sedět na svých židlích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít