Výpověď pro nadbytečnost: rozhodně, ale pozor na Zákoník práce

03. března 2009, 01:00 - Vladimír Zdražil
03. března 2009, 01:00

V důsledku postupující krize se takřka každý den objevují nové zprávy ohledně propouštění zaměstnanců, pro které podnik jednoduše nemá práci. Možností, jak ukončit pracovní poměr, je víc.

Avšakvětšina zaměstnavatelů tyto situace řeší výpovědí z pracovního poměruv důsledku nadbytečnosti. Zaměstnavatel si však musí uvědomit souvisejícíustanovení zákoníku práce.

Pracovnípoměr zaměstnanců může být rozvázán prostřednictvím následujících čtyřzákladních možností:

  • Dohodou
  • Výpovědí
  • Okamžitým zrušením
  • Zrušením ve zkušební době

Jak má postupovat zaměstnavatelv případě nutnosti některé zaměstnance propustit v důsledku omezenívýroby, či například poklesu zakázek? Navrhnoutdotčenému zaměstnanci možnost rozvázat pracovní poměr dohodou je sice možné aekonomicky nejméně nákladné, ale zpravidla nepadá na úrodnou půdu. Na dohodumusí být vždy dva a bez souhlasu zaměstnance ji není možné uzavřít. Výpověď je každopádněsprávnou možností. Co setýče okamžitého zrušení, tak to je především pro otrlejší zaměstnavatele a můžebýt aplikováno buď na pravomocně odsouzeného zaměstnance anebo musí být spojenos jeho hrubým porušením pracovní kázně. Tím mohou být například pozdnípříchody do zaměstnání, alkohol na pracovišti apod. Poslední zákonnou možnostíje zrušení poměru ve zkušební době, což je opět možné použít jen u velmi úzkéhospektra zaměstnanců. Výpověď pro nadbytečnost– opřete se o podpůrná fakta Z výšeuvedených čtyř způsobů rozvázání pracovního poměru se zaměstnancemv důsledku ekonomické krize se nejlépe hodí výpověď ze stranyzaměstnavatele. Zákoník práce ve svém paragrafu 52 jednoznačně vymezuje důvodya co je důležité, tak zaměstnavatel v písemné výpovědi musí některýz nich přímo uvést. Nestačí se přitom odvolat na nějaký odstavec ze Zákoníkupráce (dále jen ZP). Pokud by tak ve výpovědi neučinil nebo dokonce uvedlnějaký jiný důvod, bude výpověď neplatná a v případě soudního sporu nebudemít nejmenší šanci na úspěch.

Jednímz těchto zákonných důvodů pro výpověď ze strany zaměstnavatele je právěvýpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti (upravenoparagrafem 52 písm. c ZP). Samotnou nadbytečnost je ovšem nutné nějakýmrozumným způsobem vysvětlit. Platí, že zaměstnanec se stává nadbytečnýmvzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o změně jeho úkolů, technickéhovybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebokvůli jiným organizačním změnám. Pozor na přijímánídalších pracovníků na oddělení nadbytečného zaměstnance Tatodefinice v ZP je sama o sobě dost kostrbatá. Především by ovšem propouštění pronadbytečnost nemělo být doprovázeno nějakým masivním náborem pracovníků.Zaměstnavatel totiž v případě soudního sporu s propouštěnýmpracovníkem musí prokázat, že pracovník byl skutečně nadbytečný. Kupříkladu byvyznělo velmi podivně, pokud by na oddělení propouštěného pracovníka byli hnedpřijati noví pracovníci. Zákoník práce sice výslovně nestanoví žádné podmínkyohledně zdůvodňování nadbytečnosti, ale takový krok by určitě oslabil pozicizaměstnavatele v případné soudní při. Na druhéstraně rozvázání pracovního poměru pro nadbytečnost není podmíněno absolutnímsnížením počtu zaměstnanců. Může k němu klidně dojít i při zvyšováníjejich počtu. To je ale nutné zdůvodnit například reorganizací výroby, kterásama o sobě přináší potřebu odlišné pracovní síly. Na každý pád musí býtzaměstnavatel připraven opřít tento druh výpovědi o nějakou formu organizačníchzměn v důsledku krize apod.

Výpovědní dobastandardní – dva kalendářní měsíce následující po doručení výpovědi Jestližejste v situaci, kdy se musíte v důsledku krize a klesajícího odbytuzbavit zaměstnance nebo dokonce většího počtu, tak počítejte se standardnídvouměsíční výpovědní lhůtou (jde o minimální hranici). Jak se tato lhůtapočítá? K měsíci,kdy dojde k doručení výpovědi zaměstnanci (bez ohledu na jeho datum), sepřičtou dva následující kalendářní měsíce. Tak například chce-li zaměstnavatelzrušit konkrétní místo s účinností od 1. dubna, musí během ledna doručitzaměstnanci výpověď. V měsíci únoru a březnu nadále pracovní poměr trvá anaposledy půjde propouštěný zaměstnanec do práce v poslední pracovníbřeznový den. Se stále více vypjatou ekonomickou situacív ČR se budou množit žaloby na neoprávněné výpovědi. Zaměstnavatel by siměl vlastními nástroji a kroky preventivně přikrýt záda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít