Vypalujeme na maximum

16. února 2004, 00:00 - Stranu připravil TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
16. února 2004, 00:00

UKLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH DAT NA ZAPISOVACÍ A PŘEPISOVATELNÉ KOMPAKTNÍ DISKY MÁ NEJRŮZNĚJŠÍ ZPŮSOBY VYUŽITÍ OD ZÁLOHOVÁNÍ HUDEBNÍCH NAHRÁVEK AŽ PO DISTRIBUCI PROPA GAČNÍCH MATERIÁLŮ FIRMY.

Po věku CD-R nastupují DVD s několika násobnou kapacitou UKLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH DAT NA ZAPISOVACÍ A PŘEPISOVATELNÉ KOMPAKTNÍ DISKY MÁ NEJRŮZNĚJŠÍ ZPŮSOBY VYUŽITÍ OD ZÁLOHOVÁNÍ HUDEBNÍCH NAHRÁVEK AŽ PO DISTRIBUCI PROPA GAČNÍCH MATERIÁLŮ FIRMY. KDYSI ÚŽASNÁ KAPACITA VYPALOVACÍCH CD ALE POMALU PŘESTÁVÁ STAČIT, A TAK JE ČAS PODÍVAT SE PO MÉDIÍCH S KAPACITOU VĚTŠÍ. Stranu připravil TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz Původní formát optických disků DVD sám o sobě tak velkou novinkou není. Objevil se už před pár lety jako nástupce videokazet a digitální nosič pro filmy. Vzápětí se ale začalo pracovat také na formátu, který by dovolil vypalovat na DVD data v počítači nebo stolních přístrojích podobně jako u CD. Hlavní výhodou nového disku je několikanásobně větší kapacita. Zatímco na běžná CD-R média se dá vypálit maximálně 650 až 700 megabajtů, na DVD uložíte až 4,7 GB, takže více než šestkrát tolik. To už stojí za úvahu. Překážkou rozvoje vypalování na DVD dlouho byly (jako u většiny nových technologií) vysoké ceny jak vypalovacích mechanik pro počítače, tak především médií. Posledních dvanáct měsíců ale zapisování na DVD zaznamenalo boom, když se ceny „na dotek“ přiblížily běžnému CD vybavení. V přepočtu ceny na úložnou kapacitu jsou oba formáty na stejné úrovni, mechaniky jsou jen o něco málo dražší a navíc s DVD si rozumí všechny aktuální verze nejoblíbenějších vypalovacích programů pro CD. Přesto má vypalování na Digital Versatile Disky některé zvláštnosti, o kterých je dobré vědět. DVA TÁBORY

V jednom z dobrodružství Rychlých šípů řešili hlavní hrdinové dilema, jestli se při volbě Velké Vonta přidat na stranu Losny nebo do party protivníka Mažňáka. Stejně tak u zapisovacích DVD existují dvě odlišná řešení. Zopakovala se tak v malém slavná bitva formátů, kdy mezi sebou soutěžily tři standardy videokazet pro domácí použití. Oficiálnější zaštítění má skupina „minus“ s formátem DVD-R a DVD-RW , včetně podpory několika velkých výrobců elektroniky. Ale podobné firemní kapacity stojí právě tak za konkurenčními „plus“ disky DVD+R a DVD+RW . A jak si s tím poradit při upgradu počítačového vybavení? Pořídit některou z nových značkových DVD vypalovaček, protože většina renomovaných výrobců vyřešila (i na nátlak zákazníků) situaci tím, že umí číst a zapisovat disky obou typů. U jednonormových mechanik si stačí pamatovat, že jsou určeny jenom pro média se stejným „znaménkem“. Druhým důležitým parametrem u vypalování DVD je rychlost. Udává se podobně jako u CD v násobcích základních otáček. Ty jsou ale u DVD formátu podstatně vyšší, takže špičkou je momentálně rychlost 8x, čtyřnásobek je solidní průměr a o cokoliv pomalejšího už nemá smysl se zajímat. To samé platí i pro údaje na čistých discích.

HURÁ NA FILMY

Zrychlené vypalovaní oceníte například při jinak časově náročném zálohování drahých a vzácných originálů filmových DVD. Ani tady se ale neobejdete bez malého triku. Kapacita lisovaného DVD s filmem je totiž záměrně větší, než kolik se dá vypálit na čistý disk. Proto nezbývá než sáhnout po komerčních programech, které samy vyrobí a rozdělí přesnou kopii filmu 1:1 na dva nosiče. Jiným řešením je oželet trochu z kvality obrazu a nechat speciální software „slisovat“ celý film na velikost jednoho DVD-R nebo DVD+R nosiče.

ZKUŠENÝ PALIČ

Profesionály v oboru vypalování ceněná značka představila nejnovější typ interní DVD vypalovačky pod označením Plextor Px-708A. Jak se občas stává, trochu nadržuje jednomu ze soupeřů, takže na DVD+R vypaluje až osmirychlostně, na DVD-R je to jenom poloviční tempo. Nezapomnělo se ani na stará dobrá CD, kam se zapisuje až 40x. Proto je vybavena různými technologiemi pro minimalizaci chyb při vypalování a Buffer Underrun, aby nedošlo ke zničení média v případě problémů s plynulou dodávkou dat pro vypalovačku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít