Výnosy i nad čtyři procenta

05. května 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
05. května 2008, 00:00

PENZIJNÍ FONDY - Z penzijních fondů za loňský rok nebudou podle prvních odhadů nikterak vysoké výnosy. Nejčastěji se budou pohybovat mezi třemi a čtyřmi procenty. Jako první ohlásil přesná čísla penzijní fond Generali.

První penzijní fond, který letos ohlásil, kolik bude připisovat za rok 2007 svým klientům, je Generali. Výnosy jsou 4,1 procenta. O rok dříve fond připsal svým klientům zhodnocení jejich úspor o 3,74 procenta. „Zhodnocení je výsledkem vstřícného přístupu akcionáře. Ten se s ohledem na složitou situaci na finančních trzích rozhodl v zájmu klientů vzdát svého nároku na dividendu za rok 2007,“ komentuje výsledky předseda představenstva PF Generali Petr Hájek. Generali penzijní fond s 29 tisíci účastníky patří k menším tuzemským fondům. Za rok 2006 přitom fondy pro srovnání dosáhly výnosu mezi 2,3 až 4,6 procenty.

Ostatní penzijní fondy zatím takhle jasně o výnosech pro své klienty nehovoří, většinou čekají na své valné hromady, které musí návrh výše zhodnocení schválit. Přesto se týdeníku Profit podařilo sehnat alespoň předběžné odhady některých z nich.

Kdo víc spoří, víc vydělá

Zajímavého zhodnocení mohou dosáhnout klienti nováčka trhu, Aegon penzijního fondu, který vznikl v červnu roku 2007. Za zhruba půl roku své činnosti dokázal získat 11 tisíc klientů. Hospodaření fondu skončilo ztrátou, nicméně podle generálního ředitele Vladimíra Bezděka dostanou klienti výnos podobný, jako u ostatních penzijních fondů, který uhradí bez ohledu na ztrátu akcionář fondu.

Podle mluvčí fondu Ivany Křížkové navíc po završení prvního roku trvání smlouvy mohou klienti získat mimořádnou dvouprocentní prémii z naspořených peněz. „Jedná se o takzvaný příplatek akcionáře, který získají ti, jejichž součet příspěvků za dobu prvních 12 měsíců spoření dosáhne nejméně 1,5 násobku průměrné měsíční mzdy podle posledního údaje publikovaného Českým statistickým úřadem,“ vysvětluje. V loňském roce přitom dosáhla průměrná mzda 21 692 korun.

Nad třemi procenty Allianz a Česká spořitelna

„Klienti Allianz penzijního fondu mohou podle předběžných odhadů očekávat výnos kolem tří procent,“ říká jeho mluvčí Pavla Paseková. Valná hromada se uskuteční v polovině května. Tento fond má zhruba 116 tisíc klientů, hospodařil v roce 2007 se ziskem 201 milionů korun a objem finančních prostředků ve správě přesáhl šest miliard korun.

Výnos nad třemi procenty mohou podle mluvčí Kláry Gajduškové očekávat klienti Penzijního fondu České spořitelny. Za loňský rok dosáhl meziročního zvýšení zisku o 46 procent na 530 milionů korun a zaznamenal výrazné navýšení počtu klientů – o 15 procent – na 634 tisíc. Penzijní fond České spořitelny tak překonal dynamiku celého trhu. V minulém roce narostl celkově o deset procent a je druhým největším penzijním fondem z hlediska počtu klientů.

ING Penzijní fond, pátý největší podle množství aktiv na českém trhu, připíše podle mluvčí Alexandry Gjuric za loňský rok výnos mírně nižší, než byl průměrný výnos na trhu v loňském roce. Zřejmě tedy kolem tří procent, nebo mírně pod nimi.

Třetím největším poskytovatelem penzijního připojištění u nás je skupina ČSOB. V současnosti penzijní fondy ČSOB PF Progres (do loňského roku Zemský penzijní fond) a ČSOB PF Stabilita spravují aktiva více než 600 tisíc klientů. Oba fondy loni završily svoji fúzi do finanční skupiny ČSOB. Již podle dřívějšího prohlášení Petra Beneše, zodpovědného za řízení obou fondů, bude výnos dvě až tři procenta. Lídr trhu, Penzijní fond České pojišťovny, zatím o výnosech nechce spekulovat, stejně jako Axa penzijní fond Komerční banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít