Výnos? Až dle inflace

06. dubna 2009, 10:54 - Petra Pelantová
06. dubna 2009, 10:54

Do přípravy emise obligací se vložila Česká národní banka

Plány ministerstva financí na získání od občanů více než sta miliard korun, jež by měly pomoci zalepovat díry ve státní pokladně, finišují. Do hry se dostala variabilní úroková sazba, která by byla určována dle inflace. Dosud se přitom počítalo s fixním výnosem v rozmezí tří až čtyř procent. „Mohlo by to fungovat tak, že úrok bude vyhlašován na určité období, třeba na půl roku nebo na rok. Nebo navázat na zkušenost s povodňovými dluhopisy, které byly vázané na inflaci navýšenou o 2,5 procenta,“ sdělil týdeníku EURO Pavel Makovec, šéf expertní skupiny, která emisi připravuje.

Variabilní, nebo fixní úrok

Za loňský rok byla průměrná inflace 6,3 procenta. Pokud by se jí výnos řídil, dluhopisy by nabízely slušné zhodnocení 8,8 procenta. Podobný systém dluhopisů už funguje v Německu, Rakousku nebo ve Francii. Zásadní výhodou je ochrana před inflací. Resort financí však zatím fixní úrok zcela neodepisuje, neboť pro domácnosti je mnohem srozumitelnější. To se potvrdilo už u povodňových dluhopisů. U nich variabilní úrok nabídl v závislosti na inflaci zhodnocení jeden rok ve výši čtrnácti procent, následující osm a další čtyři procenta. Na resort financí se tehdy obracelo mnoho lidí s dotazy, jak je možné, že jednou je výnos čtrnáct procent, a podruhé zase osm. „Dokážeme-li dostatečně dobře vysvětlovat obyvatelstvu, že si kupují reálný výnos dvě, tři nebo jedno procento nad inflací, bude to fungovat. Lidé budou mít jistotu, že vždycky vydělají, což ostatní produkty nenabízejí,“ vysvětlil Makovec.

Přichází ČNB

Ekonomové hodnotí tento návrh pozitivně. „Vnímám to jako vhodný nástroj pro konzervativní investory z domácností. Byl-li by stanoven kupon o 2,5procentního bodu nad inflaci, zřejmě by to vyvolalo u domácností zájem o tento produkt. Dodatečnou podmínkou by však mělo být zajištění sekundárního trhu s takovým dluhopisem, aby jej domácnosti mohly kdykoli prodat za férově stanovenou cenu,“ konstatoval hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Vláda chce s emisí začít letos, nejpozději však na začátku příštího roku. Dle ekonoma Raiffeisenbank Aleše Michla by však bylo lepší počkat. V současnosti je třeba, aby lidé stabilně a rozumně utráceli a důvěřovali ekonomice. A nikoli aby namísto toho záplatovali státní kasu.
Banky se stále obávají, že kvůli dluhopisům přijdou o část vkladů. Experti totiž předpokládají, že lidé se zájmem o dluhopisy je nakoupí za prostředky, jež mají právě u bank. To je i důvod, proč se do přípravy emise vložila Česká národní banka (ČNB). Do expertní komise, která vše připravuje, vyslala tři zástupce. Vrchní ředitel ČNB Robert Holman však prohlásil, že dluhopisy rozhodně neohrozí vklady v bankách – spíše budou přeskupené. Dle něho to navíc bude banky více motivovat, aby poskytovaly půjčky nebo nakupovaly soukromé cenné papíry. A nikoli aby jako dosud nakupovaly státní dluhopisy. Viceguvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že banka sdělí názor na emisi, až budou jasné všechny parametry.

(Ne)jistota?

Státní dluh letos přesáhne jeden bilion korun. Emise státních dluhopisů má státu pomoci zlevnit jeho financování. Ministerstvo financí dosud definitivně nerozhodlo, v jaké formě bude dluhopisy vydávat. Zatím je jisté, že je bude možné kdykoli odprodat nazpět za původní cenu, přičemž majitel inkasuje i úrok. Pravděpodobně také půjde o zaknihované cenné papíry. Evidenci majitelů by mohlo vést Středisko cenných papírů. Ani způsob distribuce není dosud dojednán. Ve hře je zatím Česká pošta, která nabídla státu služby, nebo některá z bank. Dle informací týdeníku EURO by měla zájem i Česká spořitelna. Je to jistota, říkají o investici do státních dluhopisů zastánci tohoto projektu. Možnost, že ani stát nebude schopen splácet své dluhy, však není za současné ekonomické situace nereálná.

BOX
Příprava emise státních dluhopisů
Počet lidí z jednotlivých institucí v expertní přípravné komisi

Ministerstvo financí*4
ČNB*3
Středisko cenných papírů*1
Česká spořitelna*2
Komerční banka*1
Raiffeisenbank*1
Vysoká škola ekonomická v Praze*5
Národní ekonomická rada vlády (NERV)*3

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít