Article, show

Vymáhání dluhů je lukrativní záležitost

11. prosince 2006, 00:00 - ERICH HANDL
11. prosince 2006, 00:00

MARTIN HORÁK:Banky a pojišťovny nestíhají vymáhat peníze od neplatičů. Stále častěji najímají externí správce pohledávek. Tohoto trendu se rozhodl využít pražský ekonom Martin Horák a založil firmu na správu dluhů.V devadesátých letech byl Martin Horák studentem Vysoké škole ekonomické v Praze.

MARTIN HORÁK: Banky a pojišťovny nestíhají vymáhat peníze od neplatičů. Stále častěji najímají externí správce pohledávek. Tohoto trendu se rozhodl využít pražský ekonom Martin Horák a založil firmu na správu dluhů.

V devadesátých letech byl Martin Horák studentem Vysoké škole ekonomické v Praze. Po promoci se relativně rychle vypracoval přes různá zaměstnání až na viceprezidenta společnosti T-Mobile pro marketing a komunikaci. S tímto prestižním místem, kde jiní kariéry končí, ale třicetiletý manažer spokojen nebyl. „V korporátní sféře jste dobře placeni, ale oklešťováni systémem. V T-Mobile jsem se cítil příliš svazován ústředím koncernu, neměl jsem potřebnou volnost pro vlastní nápady. Nakonec jsem zjistil, že dříve nebo později budu překladatelem reklamy,“ říká s odstupem Horák.

Rozhodl se tedy k zásadnímu profesnímu obratu a od marketingu přešel k právu. Nastoupil do jedné z pražských advokátních kanceláří a začal při zaměstnání studovat práva. „Ale styl této kanceláře, kde jsem byl členem vedení, mi nebyl vlastní. Rozhodl jsem se proto, že zkusím podnikat na svou pěst. Na právnické fakultě i v advokátní praxi jsem se naučil hodně o správě a vymáhání pohledávek. Banky, pojišťovny a leasingové firmy si stále častěji najímají externí firmy, které by jim tyto dluhy spravovaly. Tak proč to nezkusit,“ řekl si Horák na začátku letošního roku.

PRÁVNĚ A EXEKUČNĚ

V březnu tak zakoupil za naspořené peníze a s pomocí kapitálově silnějšího partnera akciovou společnost pro správu pohledávek - Credit Management. Přišla už na dost obsazený trh, ale Martin Horák si věří. „Na trhu je spousta inkasních agentur, které zajímá mimosoudní vyrovnání s věřitelem. Prostě do člověka trpělivě buší a on se jim časem takzvaně »rozplatí«. Já jsem firmu postavil spíše na právněexekuční cestě, vymáháme peníze prostřednictvím soudů a celostátní sítě exekutorských úřadů. Abychom na trhu byli konkurenceschopní, rozšířil jsem námi poskytované služby i o mimosoudní vymáhání, čímž je servis kompletní. V začátcích jsme měli jednoho velkého klienta, banku, kterou bych ale nechtěl jmenovat,“ říká podnikatel, který je podílníkem, předsedou představenstva a zároveň výkonným ředitelem společnosti zároveň.

Má šanci uspět? Horákův přítel Petr Beneš si myslí, že právě dobré kontakty by mohly začínajícímu podnikateli přinést profit: „Martina znám už od školy, je to cílevědomový člověk, který dokáže rozvíjet své přednosti a pracovat na záporech. Ale to by bylo pro byznys málo, protože dnes na trhu rozhodují osobní vazby a konexe. A ty Horák má,“ tvrdí Beneš.

BIČ NA FORMÁNKA Credit Management má nyní deset zaměstnanců v pražské pobočce, dva v brněnské a jeden pracovník zajišťuje od letošního října chod filiálky v Bratislavě. Jak firma na vymáhání a správu pohledávek v praxi funguje? „Řekněme, že pan Formánek přestane splácet bance úvěr. Banka se z něj snaží tři měsíce peníze dostat a potom buďto pohledávku odprodá, nebo ji svěří externí firmě, která pak peníze vymáhá jménem banky. My nabízíme obě služby, pohledávky kupujeme nebo spravujeme. Když tedy máme od pana Formánka vymoci dluh, posíláme mu předžalobní upomínku a dáváme mu ještě nějakou lhůtu na zaplacení. V tomto momentě se s námi část lidí dohodne na splátkovém kalendáři. Když ale pan Formánek nereaguje, věc klasicky žalujeme. Soud by pak měl vydat platební rozkaz do měsíce po doručení, ale je to kraj od kraje individuální. Pakliže dlužník nepodá odpor, rozkaz nabude právní moci a daný člověk je povinen zaplatit. Pokud ani toto neakceptuje, přechází se do exekučního řízení. My podáváme návrh, exekutor koná,“ vysvětluje Martin Horák.

Podle jeho slov ale nejde nejdříve o takzvanou mobiliární exekuci, kdy exekutor lidem olepuje televizi a pračku. Jde o obstavování účtů, blokace stavebního spoření, zápisy do katastru nemovitostí a podobně. Teprve v okamžiku, kdy hodnota blokovaného majetku nedosahuje výši dluhu, je dotyčný zbaven „přebytečného“ nábytku. To ovšem pouze v tom případě, kdy si to věřitel přeje. Pro vymáhající firmy je to lukrativní záležitost, protože dlužníkovi, který nereaguje na výzvy věřitele, může vystoupat závazek až do astronomických výšek. „Například ze tří tisíc korun, nesplacených třeba za pojistné, může ve finále být až 27 tisíc, a to pouze podle příslušných vyhlášek ministerstva spravedlnosti upravujících odměnu advokáta a exekutora,“ upřesňuje Horák.

Jeho firma má po devíti měsících fungování pět stálých klientů, spravuje pohledávky za zhruba 85 milionů korun.

|KDY BUDE V ZISKUCredit Management je nyní v začátcích. Kdy bude generovat zisk? „Náš plán je postaven na osmnáct až čtyřiadvacet měsíců, to znamená, že zhruba dva roky se nám budou vracet vklady do počátečních investic. Záleží samozřejmě na vnějších podmínkách, protože konkurence na trhu sílí. Investiční domy si vyzkoušely, že nákup pohledávek je rentabilní záležitost a šponují ceny na trhu. Jestliže před dvěma lety se určité druhy pohledávek daly nakupovat za jednotky procent, nyní už je jejich cena až 35 procent,“ říká Martin Horák.|

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít