Vylosujte si svého výzkumníka

25. června 2013, 13:47 - Tomáš Stingl
25. června 2013, 13:47

Kde mohou vzít české firmy peníze na výzkum a vývoj? Vedle evropských dotací jsou v poslední době v Česku v oblibě takzvané inovační vouchery a také programy Technologické agentury ČR. Na podporu by měly v budoucnu snáze dosáhnout i firmy z Prahy a velké podniky.

V tuzemských firmách šlo jen za rok 2011 na výzkum a vývoj téměř 71 miliard korun. Z toho si ovšem většinu bádání, tedy asi 47 miliard korun, zaplatil soukromý sektor sám. Česká ekonomika tedy stojí před úkolem zvednout podíl veřejných peněz na podpoře výzkumu ve firmách a podniky více propojit s vědci.

Vouchery z inkubátoru

Popularitu si v poslední době získávají takzvané inovační vouchery. Tento jednoduchý a srozumitelný nápad poprvé uvedlo do České republiky Jihomoravské inovační centrum, které na něj získalo finanční podporu od města Brna. Jeden voucher má hodnotu až 100 tisíc korun.

Funguje zjednodušeně řečeno tak, že si za něj firma může „nakoupit“ určitou odbornou práci vědce z akademické půdy například na zdokonalení stroje, který podnik vyrábí. „Již jsme přidělili víc než 220 voucherů. Vyplnit žádost o ně je velmi jednoduché a výběr vítězných firem probíhá losováním,“ říká Jindřich Weiss z Jihomoravského inovačního centra, které vouchery nabídlo od roku 2009 postupně už v pěti výzvách.

„Podle našich zkušeností přinesla každá koruna vložená do tohoto programu v následujících letech pět dalších korun, které firmy investují do vývoje,“ dodává Jindřich Weiss.

Osvědčený nápad se šíří do dalších regionů. V současnosti je nabízí už devět krajů a využilo je téměř 1500 firem. Na podporu touto formou šlo celkově již přes 100 milionů korun. „Na konci května jsme spustili pilotní projekt inovačních voucherů, na něž je vyhrazena podpora 10 milionů korun,“ informoval Jakub Pechlát z pražského magistrátu na nedávné konferenci Research and Innovation.

Technologická Gama i delta

Spolupráci firem a vědců v posledních třech letech stále častěji financuje také Technologická agentura ČR. „V současnosti podporujeme už přes 740 projektů prostřednictvím našich čtyř programů, které se zatím zaměřily například na výzkum v oblasti ekologických technologií,“ podotýká předsedkyně agentury Rut Bízková.

Agentura navíc chystá hned tři nové programy. Jednak jde o program Delta, který má za úkol podpořit spolupráci se zahraničními výzkumníky.

Program Gama směřuje k podpoře jednoho z nejdůležitějších momentů při výzkumu, totiž převedení teoretických výsledků do praxe a do komerčního využití.

Program Epsilon má podpořit průmyslový výzkum. Technologická agentura je financována ze státního rozpočtu, přičemž letos už rozpočet samotné agentury přesáhl hranici 2,5 miliardy korun.

Pro Prahu a velké podniky

Velkým zdrojem podpory výzkumu jsou evropské strukturální fondy, jež nyní stojí na počátku nového programovacího období na příštích sedm let.

Strategie ČR zahrnuje mimo jiné i snahu, aby z podpory nebyly diskriminovány větší podniky. „Vedeme diskusi s Evropskou komisí, aby se minimálně v oblasti vědy a výzkumu týkala podpora více i velkých podniků.

To, kam opomíjení velkých společností v tuto chvíli zachází, začíná být už za hranicí. Když nepodpoříme velké podniky, nakonec to poškodí také na ně navázané malé a střední firmy,“ podotýká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Vedle velkých podniků bývají tradičně v dotacích opomíjeny také firmy z Prahy coby silní hráči, kteří si mají poradit sami. „V dalším dotačním období bude důležité prosadit podporu vědeckých a výzkumných projektů právě v Praze, protože ta představuje asi 60 procent veškerých výzkumných kapacit České republiky,“ upozorňuje Rut Bízková.

Stát v současnosti finalizuje návrh nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který chce v listopadu předložit k posouzení Evropské komisi. První výzva klíčového podpůrného programu pro inovace by pak mohla přijít už v první půli příštího roku.


Kam pro peníze na výzkum

Podrobnější informace o různých formách veřejné podpory výzkumu či inovací najdete mimo jiné na těchto internetových adresách:

Inovační vouchery – www.inovacnivouchery.cz

Technologická agentura ČR – www.tacr.cz

Evropské strukturální fondy – www.mpo-oppi.czwww.czechinvest.org

Podpora inovací v hlavním městě Praze – www.rishmp.cz


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít