Výjimka za uhlí

26. června 2009, 13:01 - Vadim Fojtík
26. června 2009, 13:01

Firmy dostanou část povolenek zdarma výměnou za investice do zelených technologií

Českou energetiku čeká v následujících letech zásadní proměna. O co jde? Poslanecká sněmovna nedávno schválila, že stát přidělí v tuzemsku působícím energetickým firmám zdarma část emisních povolenek. Energetické firmy by tím měly ušetřit zhruba 60 miliard korun. Zatím je to však hrubý odhad, protože cena přidělovaných povolenek je neznámá.

Šetrnější projekty

Firmy získají povolenky zdarma výměnou za to, že takto uspořené peníze investují do projektů šetrnějších k životnímu prostředí. Tedy kromě jiného do technologií, které umožní snižovat závislost české energetiky na fosilních palivech, přispějí ke snížení objemu vypouštěných emisí či podpoří energetické úspory. „Poslanecká sněmovna svým rozhodnutím vytvořila prostor pro dialog mezi energetickými firmami a ochránci životního prostředí na téma, jak uspořené prostředky využít co nejefektivněji,“ tvrdí poradce premiéra Peter Kalaš. A vysvětluje, že od zmíněného dialogu se bude odvíjet smysluplnost vynaložených prostředků. Česko získalo možnost postupného aukcionování povolenek na základě rozhodnutí Rady ministrů z loňského prosince. Výjimka byla udělena státům, které splňovaly podmínku nejméně 30procentní energetické závislosti na jednom z fosilních paliv, tedy kromě Česka třeba i sousednímu Polsku. Výměnou za to musejí země investovat do technologií šetrnějších k přírodě. Největším tuzemským provozovatelem uhelných elektráren je polostátní ČEZ.

Investiční oblasti

V Česku je mnoho oblastí, do nichž je nutné investovat – třeba do projektů na podporu úspor a vyšší efektivnosti ve využívání energií. Český průmysl stále spotřebuje o 30 až 40 procent více energie na jednotku hrubého domácího produktu, než činí průměr Evropské unie. „V posledních letech je sice vidět trend postupného snižování energetické náročnosti, ale potřebujeme v této oblasti dosáhnout razantního snížení. To si vyžádá velké investice,“ upozornil Kalaš. K oblastem, do nichž by měly energetické firmy směřovat prostředky, které získají díky bezplatnému přidělení části emisních povolenek, kromě jiného patří i podpora obnovitelných zdrojů, decentralizace zásobování energií či výzkum nových technologií. Na aktuální trendy již zareagovala energetická firma ČEZ. Ohlásila novou strategii s názvem FutureMotion – Energie zítřka. Společnost se v rámci ohlášeného programu hodlá zaměřit na čtyři klíčové oblasti – podporu vědy a výzkumu, zavádění nových technologií do praxe a výstavbu menších zdrojů elektřiny. Ty mají doplnit tradiční velké elektrárny. Další sférou zájmu se stalo zavádění inteligentních řešení. Ta rozšíří možnosti lidí rozhodovat o způsobu využití energií. A dále je to podpora elektromobilů.

Příprava na limity

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny bezplatně přidělovat část povolenek však v souvislosti s ČEZ kritizuje část politických odpůrců. Tvrdí, že většina peněz za bezplatné povolenky skončí na účtu polostátní firmy. Je však třeba upozornit, že se problematika netýká jen ČEZ. Zhruba čtvrtinu českého energetického odvětví totiž tvoří menší firmy, které budou mít stejnou možnost jako polostátní podnik. Tedy jednat se státní správou, jak a do jakých projektů investovat peníze, které ušetří za povolenky. Navíc se česká energetika musí připravit na rok 2016. Do tohoto roku musí výrazně zmodernizovat technologie, aby splnila nové přísnější ekologické limity. To je problém nejen ČEZ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít