Vyjede brzy Porschwagen?

24. října 2007, 18:28 - Karel Zaoral
24. října 2007, 18:28

VW

Evropský soudní dvůr (ESD) vydal průlomové rozhodnutí ve věci zákona, který chrání automobilku Volkswagen před převzetím jiným subjektem. Dle verdiktu soudu zákon porušuje pravidla EU týkající se volného pohybu kapitálu. „Rozhodnutí je dobrou zprávou pro vnitřní trh a volný pohyb kapitálu,“ říká mluvčí Evropské komise Oliver Drewes.
Podobný názor měl i generální advokát ESD Dámaso Ruiz-Jarabo, jenž případ sledoval a vydal k němu už v minulosti předběžné stanovisko. „V tomto případě není v národní legislativě splněn požadavek respektování systému vlastnictví majetku zakotvený ve Smlouvě o založení Evropského společenství, neboť ,zákon o Volkswagenu´ prakticky chrání společnost před nabídkami převzetí ze strany zahraničních subjektů,“ prohlásil Ruiz-Jarabo.
Možné důsledky rozhodnutí ESD, jímž „dostala“ dolnosaská vláda přes ochranitelské prsty, jsou dalekosáhlé. Jednak se tím uvolňuje cesta automobilce Porsche k převzetí Volkswagenu, kromě toho se však otevírají dveře do přehršle dalších odvětví dříve nevítaným investorům. „Potvrzení stanoviska generálního advokáta by totiž znamenalo pokračování trendu zaměřeného proti zlatým akciím a další rozšíření možností pro úspěšné přeshraniční fúze ve vztahu k bývalým státním podnikům a tedy potenciální konec strategickým podnikům,“ tvrdí Matthew Levitt, partner právní kanceláře Lovells, která se soutěžním právem EU zabývá.
Přímo ohrožené se mohou cítit vlády Portugalska, Polska, Británie, Nizozemska a Rumunska, které některé podniky chrání stejným způsobem jako Německo „svůj“ VW. Zjednodušeně tedy disponují větší silou, než by jim dávala výše jejich podílu, což se do jisté míry týká i Maďarska a koncernu MOL. Jde o podniky Energias de Portugal a GALP Energia v Portugalsku, patnáct subjektů v Polsku, britský BAA, nizozemské KPN i Petrom, největší ropnou firmu v Rumunsku, v níž drží podíl OMV.

Pozadí případu Co se nelíbí EK?

  • právo Spolkové republiky Německo a spolkové země Dolní Sasko jmenovat po dvou členech dozorčí rady společnosti, dokud budou jejími akcionáři
  • omezení hlasovacích práv na 20 procent základního kapitálu, pokud má některý z akcionářů vyšší majetkovou účast
  • zvýšení většiny potřebné pro přijetí určitých usnesení valné hromady na více než 80 procent zastoupeného akciového kapitálu (zatímco zákon o akciových společnostech vyžaduje 75procentní většinu).

Pramen: právní kancelář Lovells

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít