Vyhoupněte se do sedla

04. února 2008, 00:00 - Marcela Honsová
04. února 2008, 00:00

KOŇSKÉ STEZKY - Novinkou mezi turistickými stezkami v Česku jsou trasy určené jezdcům na koních. Tak, jak roste zájem lidí o tento druh aktivní dovolené, rozšiřuje se i síť koňských stezek, které většinou budují podnikaví majitelé stájí, statků či venkovských penzionů.

Heslem, že není krásnější pohled na svět než z koňského hřbetu, se pravděpodobně nechali inspirovat nadšenci, kteří v poslední době propagují turistické stezky pro jezdce na koních. Takzvané hipotrasy vytyčují majitelé stájí či statků a penzionů orientovaných na agroturistiku. Je to vlastně první příklad podnikatelů, kteří nečekají na obce či sdružení a sami iniciují vznik sítě stezek, v tomto případě koňských.

„Hipoturistika je nový fenomén, který propagují především podnikatelé, majitelé stájí a statků,“ míní Karel Markvart z Klubu českých turistů s tím, že právě majitelé stájí se spojují do sdružení a stezky značí. Celkem mohou jezdci na koních využít v Česku až 1300 kilometrů cest, které krouží kolem jednotlivých koňských stanic. Většina tras je dlouhá a dá se po nich putovat několik dní. Každý den mohou jezdci přespat v jiném zájezdním hostinci, zvaném horstel, který má také venkovní ustájení nebo vnitřní box pro koně.

Přibudou kilometry koňských stezek

„V Česku jsme vytvářeli hipocesty dvěma způsoby. Nejprve jsme vytyčili páteřní trasu a k ní se hledali stanice pro koně. Tento způsob se dělal hlavně ve Středočeském kraji. V jižních Čechách jsme postupovali druhým způsobem, napřed jsme oslovili jezdeckou veřejnost a dali jim možnost, že pokud chtějí, mohou stezku vytyčit tam, kde působí. Koordinátoři pak jenom uhlídali jejich vzájemné propojení,“ vysvětluje propagátorka hipoturistiky v Česku Milena Andrlová. Odhaduje, že koňské stezky budou v tuzemsku přibývat.

Například příští rok jich povede jižními Čechami 800 kilometrů. Nejvíc tras najdou zájemci v Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském a Jihočeském kraji. Sama původně pořádala dětské tábory, na kterých jezdili kluci a děvčata na koních. Nyní vlastní chatky a penzion v Chráněné krajinné oblasti Blanský les na Českokrumlovsku, kudy vede hipostezka. Jezdcům nabízí ubytování, jejich koňům ustájení.

„Dceru nadchlo jezdectví, a tak s ní jezdíme na letní soustředění ke Kleti na Krumlovsku. Je to zařízené tak, že děti jezdí pod odborným dohledem na koních a dospělí si užívají krásnou okolní přírodu. Já s manželem chodíme na pěší túry nebo vyrážíme na kolech,“ prozrazuje Daniela Hrůzková z Havířova. Hipoturistiku zatím sleduje z uctivé vzdálenosti, ale její dcera za posledních pět let nevynechala ani jeden jezdecký tábor nazvaný Prázdniny v sedle.

Že zájem o hipoturistiku mají hlavně mladí lidé, potvrzuje i majitel stáje ve Štěticích Jiří Svoboda. Mezi Pískem a Strakonicemi má statek s 65 koňmi, který je napojený na hipoturistiku rok a půl. Začínal s vyjížďkami pro zájemce do okolí, například jedno až dvouhodinová jízda na koni přijde na 200 korun, nyní nabízí pronájem koně na více dní i s instruktorem, stravování a ubytování pro jezdce i koně, kteří se na statku zastaví. „Cena za zapůjčení koně na více dní záleží na domluvě, i o jak početnou skupinu se jedná. Mezi největší zájemce patří zatím studenti z Holandska,“ líčí Svoboda.

Šance pro podnikatele na vsích

Hipostezky nabízejí ideální prodloužení sezony ubytovacím i stravovacím zařízením. Je to navíc i šance pro majitele či provozovatele penzionů, kteří tak mohou získat nové klienty. Nemusejí přímo nabízet koně na vyjížďky, stačí, když zajistí ustájení nebo alespoň výběh s krmením.

„Zájem lidí o tento druh dovolené roste. Hlásí se jezdci jak z Česka, tak i z Německa a Holandska. Spousta turistů kombinuje během své dovolené cyklo a hipoturistiku,“ prozrazuje Andrlová. Rostoucí zájem o koňské výlety potvrzuje také analytička cestovního ruchu společnosti Mag Consulting Markéta Vogelová. „Podle monitoringu návštěvníků v turistických regionech je venkovská turistika nejlákavější aktivitou v regionu pro čtyři procenta tuzemských a sedm procent zahraničních turistů,“ uvádí Vogelová. Počty výletníků na koních se odhadují na tisíce.

Lidé, kteří se věnují jízdě na koních, buď vyrážejí na cesty se svými koňmi, nebo si je půjčují ve stájích. V takovém případě je stojí jeden den i s ustájením a turistickým ubytováním kolem 1500 korun. Asi tak pětičlenné skupiny provází zdarma průvodce. Kdyby jel instruktor jen se dvěma jezdci, nebo by zájemci vyžadovali komfortnější ubytování, je cena vyšší.

Vzhledem k tomu, že je hipoturistika vlastně v začátcích, nabízí zajímavé uplatnění v mnoha oborech. Na trasách je stále málo stájí pro koně, chybí napojení na cestovní kanceláře, které by mohly nabízet zajímavé rekreační balíčky, propojit jezdecké stanice a podobně. „Hypoturistika je atraktivní jak pro zkušené jezdce, tak pro začátečníky. Nabízí na trhu zajímavé podnikatelské možnosti,“ tvrdí Andrlová, která dnes vede odbor turistiky na koních v Klubu českých turistů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít