Vyhoďte papíry, přichází e-podpis!

12. září 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
12. září 2005, 00:00

ELEKTRONICKÝ PODPIS Elektronický podpis už je konečně dostupný pro všechny. Jeho cena totiž od září klesla na 190 korun. Díky podpisu můžete přestat posílat doporučené dopisy a spálit papírové faktury. Můžete totiž používat elektronické listiny. Je to levnější a rychlejší.

ELEKTRONICKÝ PODPIS Elektronický podpis už je konečně dostupný pro všechny. Jeho cena totiž od září klesla na 190 korun. Díky podpisu můžete přestat posílat doporučené dopisy a spálit papírové faktury. Můžete totiž používat elektronické listiny. Je to levnější a rychlejší.

Čekání na poštovních přepážkách a drahé poplatky jsou minulostí. Konečně je i v Česku k dostání levný elektronický podpis. Česká pošta totiž nabízí elektronický podpis za 190 korun včetně DPH. S tímto podpisem, platným jeden rok, můžete například podepisovat e-maily pro státní úřady, a ty jim musí věnovat stejnou pozornost, jako kdyby šlo o doporučený dopis. Podle nového správního řádu by také měly obce od roku 2006 přijímat elektronická podání, doručovat písemnosti na e-mailové adresy a v elektronické podobě také vydávat správní akta.

Ovšem nejen pro komunikaci s úřady se takový elektronický podpis hodí, jím signovaná obchodní smlouva má stejnou platnost jako tentýž dokument opatřený razítky a podpisy odpovědných osob.

Doposud digitální podpis vydávala v Česku jediná firma První certifikační agentura (I. CA). Chtěla však za něj vysoké poplatky - 752 korun. K tomu bylo třeba připočítat další náklady. Pokud potřebujete lepší verzi podpisu - více zabezpečenou - je také nutné si přikoupit čipovou kartu, kde je podpis uložen, a její čtečku.

Na nového konkurenta a jeho cenovou politiku podle ČTK nebude I. CA reagovat. A nechá podpis stejně drahý jako dosud. Reálně se tak jeví plán České pošty získat do pěti let sto tisíc majitelů digitálního podpisu.

Certifikát jednoznačně určuje totožnost fyzické osoby, která se elektronicky podepisuje, a dále obsahuje další údaje stanovené zákonem (například kdo a kdy certifikát vydal). Elektronické podpisy jsou dostupné ve dvou variantách: zaručený e-podpis a prostý e-podpis. Rozdíl je zásadní - s tím prvním lze komunikovat se státními orgány, s druhým nikoliv. Zaručený e-podpis totiž vydává takzvaná akreditovaná certifikační autorita, kterou lze přirovnávat k elektronickému notáři.

Akreditaci uděluje ministerstvo informatiky a dnes jsou akreditovány dvě společnosti - I. CA a Česká pošta. Zaručený elektronický podpis je tak díky nepřímé státní kontrole bezpečnějším nástrojem než prostý e-podpis. Jako vhodné vodítko o informacích k elektronickému podpisu lze doporučit internetové stránky www. micr.cz, kde je k dispozici i takzvaná abeceda elektronického podpisu.

I NA DANĚ

Zaručený e-podpis však kromě výhody komunikace se státní správou bude mít výrazný dopad na firemní účetnictví. Na prezidentův podpis totiž čeká zákon o finančních konglomerátech, podle kterého budou účetně uznatelné i daňové doklady v elektronické podobě a který umožní vést celou agendu k DPH elektronicky. Podle místopředsedy dozorčí rady České pošty Ondřeje Felixe tak elektronický podpis získají stovky tisíc potenciálních uživatelů z řad podnikatelů.

Ti už totiž nebudou muset například po uzavření elektronického obchodu ještě dalších 14 dnů řešit papírovou fakturaci zboží, ale vše rovnou v rámci obchodu zanesou do účetnictví. A protože to bude vše zajištěné digitálním podpisem, bude to i průkazné pro případnou daňovou kontrolu.

Definitivně se zvýhodní také odesílání daňových přiznání z příjmů fyzických osob. Bez elektronického podpisu bylo možné poslat přes internet na finanční úřad pouze vyplněný formulář a pak osobně donést potřebné papírové podklady a podepsané potvrzení. S e-podpisem to půjde udělat všechno rovnou od počítačového stolu. Dlouhé fronty před podatelnou na finančním úřadě se tak stanou minulostí.

**K ČEMU SE HODÍ

S elektronickým podpisem se například dá podat žádost o příspěvek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, příspěvek na dopravu, porodné, pohřebné či dávku pěstounské péče. Ale i o rodičovský příspěvek, zaopatřovací příspěvek pro nezaopatřené děti vojáka nebo o zaopatřovací příspěvek pro manželku vojáka.

Pomocí e-podpisu se mohou podat přiznání k dani z přidané hodnoty, k dani z příjmu fyzických osob - typ A i B, k dani z příjmu právnických osob, k dani silniční, k dani z nemovitosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít