Vyhoďte ho z BRICU ven

28. července 2014, 12:00 - Blahoslav Hruška
28. července 2014, 12:00

Brazílie, Rusko, Indie, Čína. Kdo nikdy nezahlédl v médiích zkratku BRIC, buď systematicky přeskakuje ekonomickou rubriku, nebo si ucpává uši. Jak se ale ukazuje, brzy by se ze zvučně znějícího akronymu mohlo stát pouhé BIC, což by jistě uvítal zejména stejnojmenný francouzský výrobce tužek a zapalovačů.

Britský týdeník The Economist ve svém nejnovějším čísle vystavil ekonomické politice ruského prezidenta Vladimira Putina katastrofální vysvědčení. Podíval se na takzvaný P/E poměr burz rozvojových trhů. Jinými slovy podíl tržní ceny akcie a jejího ročního zisku. Lze tak usuzovat nejen na návratnost investice, ale především ochotu riskovat. V zásadě platí, že čím vyšší číslo, tím je investor ochoten akcii „přeplatit“.

Rusko má hodnotu 5,2, sankcemi stižený Írán 5,6, Argentina pak 6,1. Praha má 8,86, rozvojové trhy vykazují hodnotu přes 12. Jinak řečeno – Rusko není investorsky zajímavé a Putin láká byznysmeny asi stejně jako zimbabwský autokrat Robert Mugabe.

Tržní kapitalizace firem na ruské burze je 735 miliard dolarů. Což je pouhý čtyřnásobek varšavské burzy. Ani jinak Putin nepřesvědčil, že jeho impérium je tou dynamicky se rozvíjející zemí, kam se vyplatí vložit peníze. Modernizace je stále centrálně řízená, technologický rozvoj omezený. A ohromná závislost na ropě a plynu spolu s korupcí opět znamená, že dělat obchody s Ruskem znamená být zadobře s Kremlem.

Putin se tak ocitl v „síti lží“, píše The Economist. „Stavění mostů a pokusy o nový začátek ho nepřesvědčí, aby se choval jako normální vůdce,“ nabádá týdeník. Pro české politiky to musí být truchlivé čtení a na Hradě by nové číslo raději neměli ani otevírat. Ale co. My víme své. A tu analýzu jistě napsal nějaký debil z Economistu.


Čtěte také:

Země BRIC bojují s padajícími trhy

Občanství za investice: Rusko láká přistěhovalce. Kanada už o další nestojí

Indické akcie porážení konkurenci zemí BRIC

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít