Výhodou VŠE je vlastní výzkum

02. ledna 2006, 00:00 - ERICH HANDL
02. ledna 2006, 00:00

RICHARD HINDLS: Novým rektorem Vysoké školy ekonomické v Praze se před Vánoci stal statistik Richard Hindls. Do křesla usedne v únoru. Jaké jsou jeho záměry s budoucím chodem vysoké školy?

RICHARD HINDLS:

Novým rektorem Vysoké školy ekonomické v Praze se před Vánoci stal statistik Richard Hindls. Do křesla usedne v únoru. Jaké jsou jeho záměry s budoucím chodem vysoké školy? * Do konce loňského roku jste byl děkanem Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Proč jste se pustil do boje o rektorské křeslo?

Jsem na této škole 62 semestrů. Učil jsem externě i interně, nikdy jsem neopustil katedru statistiky, do jejíhož názvu později přibylo slůvko pravděpodobnost. V roce 1992 jsem se stal vedoucím této katedry, později jsem byl zvolen dokonce děkanem fakulty. Pokus o rektorské křeslo byl jakýmsi logickým pokračováním kariéry.

* Patříte tedy k inventáři školy. Pracoval jste také ještě někde jinde?

Deset let jsem dělal na České plánovací komisi, ale i při tom jsem učil. Vlastně je tak tomu od posledního ročníku mého vlastního studia, už tehdy jsem chodil učit, tehdy se to tak dělávalo.

* Jak dlouhé funkční období rektora je teď před vámi? Tři roky. Bude-li schválena novela vysokoškolského zákona, která je nyní v Senátu, měl by být mandát rektorů vysokých škol prodloužen na čtyři roky, ale to se zřejmě nedotkne mého mandátu. * VŠE si podle řady názorů neumí už šestnáct let vybrat, jestli bude teoretickou univerzitou, nebo přípravkou pro praktický byznys. Co je vaše preference? Máte pravdu, že se už několikrát rozhodovalo, zda má škola fungovat jako byznysová, nebo jako teoretická instituce. A nikdy se to nevyřešilo ostře. V současnosti jsme někde mezi těmito póly. Podle mě je to dobře, ať si studenti individuálně vyberou, co chtějí studovat. Preferuji širší vzdělanostní profil. Člověk by měl mít o něčem všeobecnou povědomost a měl by vědět, kam se v případě potřeby obrátit. Vy si nemusíte umět spočítat daně, protože víte, kdo vám je spočítá. A to je důležité, aby absolventi měli širší základ vědomostí a každý ať se pak specializuje. * Vy osobně jste spíše teoretik, nebo praktik? Jsem statistik, odborně jsem tedy ukotven v servisní disciplíně, která slouží oběma stranám. Obsluhuje jak teorii, tak praxi třeba v rámci výpočtů hrubého hospodářského produktu. Nedokázal bych se tedy vymezit ani na jednu stranu. * Takže sebe i školu nebudete vymezovat ani k jedné straně?

Ne, byla by to škoda. VŠE má na trhu ekonomického vzdělávání dominantní roli a šířka nabízených oborů je její komparativní výhodou.

* Říkáte, že škola má dominantní postavení. Jak je to možné, když existuje tolik univerzit? Před šestnácti lety byla v odvětví jediná. To už sice neplatí, nicméně srovnatelná konkurence ještě nevyrostla. Budeme to ale mít čím dál těžší. Každá kamenná univerzita už dnes má nějaký ekonomický obor. Jestli se nepletu, mimo ně ještě existuje 47 soukromých vysokých škol. Všude najdete nějaký management, informatiku, veřejnou správu nebo finance. Žádná jiná univerzita tedy nemá takovou konkurenci jako VŠE. * To je o studium ekonomie takový zájem? Ano. A školy se tomu přizpůsobují. Výuka ekonoma stojí méně než třeba doktora nebo technika. Je levná a efektivní z hlediska následného uplatnění absolventa na trhu. * Zpět k VŠE. Kdo je v současnosti váš největší konkurent?

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Jak to přesně vypadá na trhu těch regionálních univerzit, nedokážu říci, nechtěl bych nikoho vychválit ani pohanět. Tipuji, že třetí bude Masarykova univerzita v Brně.

* Čím je porazíte? Nejde o to někoho porazit. Jde spíše o to plně využít široký odborný potenciál, který VŠE má. To umožňuje vytvářet obory, které jiní nemohou mít. To je naše konkurenční výhoda. Například již zmíněnou ekonomickou statistiku nikdo jiný nemá, protože nabízení takto specializovaných oborů vyžaduje širokou základnu. Dále máme výzkum - soukromé školy, aniž bych se jich chtěl dotknout, participují z logických důvodů jenom na výuce. * Mluvíte o výzkumu jako o jedné z vašich hlavních parket. Nevšiml jsem si ale, že by VŠE nyní produkovala nějaké kvalitní teoretiky. Myslím, že ano, spousta absolventů zasedá v dozorčích radách a představenstvech firem. * To jsou praktici, ale já se ptám na teoretiky. Napsal někdo třeba významnou knihu?

Knihu napsal leckdo, ale nejde přece jen o knihu - ve výzkumu jde hlavně o schopnost prezentovat své názory v zahraničí, v renomovaném prostředí. Tady je ovšem co dohánět.

* Vyhrál někdo v mezinárodní nebo aspoň domácí soutěži? To si teď nevybavuji. Jestli někdo zazářil třeba v USA, o tom nevím. Je to hodně o tom, že škola v minulosti neučila studenty se prodat. Dnes je svět postavený na umění prodat sebe sama. Že nemůžete říci: Já to neumím. Musíte říci: Já to umím. A za týden se to naučit. Dokázat pak připravit prezentaci, vystoupit a přitom dobře vypadat. RICHARD HINDLS**

Novému rektorovi Vysoké školy ekonomické Praha je devětapadesát let. Je ženatý, má dvě děti. Celou profesní kariéru se věnuje ekonomické statistice. Na VŠE působil rok po absolutoriu, poté deset let pracoval na České plánovací komisi. Od roku 1987 opět působí na půdě VŠE - Fakultě informatiky a statistiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít