Výhodnější? Jak pro koho

12. prosince 2007, 18:27 - Petra Pelantová
12. prosince 2007, 18:27

Změny firmám znepříjemní život, leasingové společnosti by mohly vydělat

Co udělá daňová reforma s leasingem? Leasingové společnosti si nejsou úplně jisté. Alespoň to vyplývá z tiskových zpráv, které tyto společnosti od podzimu chrlí. Změna systému daní zruší dosavadní výhody leasingu, říkají jedni. Reforma naopak leasing ještě víc zatraktivní, namítají druzí. A do třetice – reforma nic nezmění. I takové sdělení je možné vyslechnout. A jak to je doopravdy? Svým způsobem jsou všechna tři tvrzení pravdivá, záleží na úhlu pohledu. Faktem je, že leasingovým společnostem přinesou změny vyšší zisky. Firmám zase delší odpisy způsobí, že odvedou více na daních a vylepší státní rozpočet. Fyzických osob se pak změny dotknou nejméně.

Každá firma jiný názor.

Největší tuzemská leasingová firma ČSOB Leasing tvrdí, že výhody leasingu skončí prvního ledna. Minulý měsíc proto odstartovala produktovou řadu, která „pro podnikatele prodlužuje dosavadní výhody leasingu“. „Uzavře-li zákazník v rámci akčního produktu leasingovou smlouvu ještě do konce roku 2007, získá hned dvě velké výhody. Využije stávajících výhod finančního leasingu, předmět získá do užívání hned a splácet začne za tři měsíce,“ prohlásil při startu kampaně produktový šéf ČSOB Leasing Petr Neuvirth. Daňová reforma je zde, naši zákazníci očekávají řešení a my s optimálním řešením pro ně včas přicházíme, zdůraznil.
Na daňové výhody současného leasingu láká klienty od podzimu také další firma - Credium. Jiný dopad reformy zase vidí ŠkoFin. Jednatelka firmy Jiřina Tapšíková na nedávné tiskové konferenci prohlásila, že výhody leasingu zůstanou zachovány i v příštím roce po daňové reformě a že podnikatelům nehrozí takové nebezpečí daňově neuznatelných nákladů jako v případě úvěrování. Pro některé podnikatele by prý navíc mohl být leasing ještě výhodnější.

Nový leasing, vyšší daně.

Reforma zahýbala s podmínkami leasingu podstatným způsobem, ale spíše pro firmy. Základním rozdílem bude doba odepisování pro osobní, užitkové či nákladní vozy, ale i stroje, zařízení a technologie. Podniky je nyní při finančním leasingu odepisují tři roky. Jinými slovy si mohou tři roky snižovat zisk, a tím i daně, které ze zisku odvádějí. Reforma tuto lhůtu posune na pět let, v případě některých strojů a zařízení ze tří na deset let, takže se předmět bude odepisovat déle. Pro firmu to ve finále bude znamená vyšší daně. O výhodách pro firmy tedy nemůže být řeč a lze předpokládat, že pokud podniky uvažovaly o koupi nějakého předmětu na leasing, budou zřejmě spěchat do konce roku. „Na smlouvy o finančním leasingu uzavřené do konce roku se použijí současné předpisy, a proto může být výhodné uzavření leasingové smlouvy na pořízení osobních a užitkových automobilů, nákladních automobilů, strojů a zařízení do konce roku 2007. Takto uzavřené smlouvy o finančním leasingu budou mít daňově uznatelné splátky na období tří let, a to i v případě předání předmětu leasingu po prvním lednu 2008,“ vysvětlil daňový poradce a jednatel společnosti Conto Servis Josef Janata.

Nešťastný leasing nemovitostí.

Daňová uznatelnost splátek, kterou zmiňuje Janata, je totiž další podstatnou novinkou. „Náklady ve výši jednoho procenta z ročního nájemného budou nově považovány za daňově neuznatelné,“ uvedl Janata. Znamená to, že firma si nebude moci dát do nákladů vše, co za rok na leasingu zaplatila. Po Novém roce to bude méně, jen 99 procent. Takže podnikům se opět zvýší daňový základ, a tím rovněž daň, i když jen mírně. Změnu daňové uznatelnosti hodnotí Janata následovně: „U leasingu movitých věcí by nemělo jít o nijak závažný problém. Ten však může nastat u leasingu nemovitostí, zvláště u velkých projektů v řádech stamiliónů a miliard korun.“
Pokud tedy reforma mírně znevýhodní leasing vozidel, u nemovitostí to platí dvojnásob. Kromě omezení daňové uznatelnosti, kde je jedno procento z leasingu nemovitostí podstatně citelnější než třeba u vozidel, se významně protahuje doba odpisování. Reforma totiž tuto lhůtu posune z osmi na třicet let. Řadu firem by tato změna mohla od financování nemovitostí leasingem odradit.

Výhody jen pro leasingovky.

Schválená reforma bude mít vliv i na leasing soukromých osob. „Češi, kteří se po Novém roce rozhodnou využít finančního leasingu, se sice musí připravit na některé novinky, ovšem půjde pouze o formalitu,“ konstatoval Janata. Také fyzické osoby totiž musí uzavřít leasingovou smlouvu minimálně na pět let, lze ale využít takzvaného zrychleného splácení třeba na tři roky. „Zbývající dva roky pak klient platí jen formální poplatek a pojištění,“ doplnil Janata. (Viz stranu 60 - Těžké dilema) Bez nadsázky lze tedy zhodnotit vliv reformy na leasing tak, že firmám přinese mnoho překážek, a budou si proto rozmýšlet, zda si namísto leasingu nevzít úvěr. Mnout ruce si ale mohou leasingové společnosti. Už jen prodloužení minimální doby leasingu pro ně znamená další výdělek. Leasingovky proti reformě patrně neprotestovaly. Jejich podnikání je byznys, kde se točí více než sto miliard korun ročně, a novinky by jim mohly nějakou tu miliardu ještě přihodit.

Novinky ve zkratce Finanční leasing v roce 2008

  • Prodlužuje se minimální doba trvání finančního leasingu. U osobních, užitkových a nákladních automobilů bude minimální doba trvání leasingové smlouvy prodloužena ze tří na pět let. U leasingu strojů a zařízení dojde k prodloužení rovněž ze tří na pět let, ale jen pro druhou odpisovou skupinu. U třetí odpisové skupiny se lhůta posunuje ze tří na deset let. K největším změnám došlo u nemovitostí, a to ze současných osmi na třicet let.
  • Zrušení hranice 1,5 milionu korun pro daňovou uznatelnost pořízení osobních automobilů na leasing. Na automobily dražší než 1,5 milionu korun se doposud pohlíželo daňově pouze tak, jako by stály 1,5 milionu. Nově tedy daňová uznatelnost nájemného luxusních automobilů nebude nijak limitována.
  • Zvýšení srážkové daně u finančního leasingu. Sazba srážkové daně z nájemného při finančním pronájmu placeného do zahraničí se zvyšuje z jednoho na pět procent.
  • Omezení daňové uznatelnosti leasingových splátek. Z ročních leasingových splátek přesahujících jeden milion korun nebude jedno procento daňově uznatelné.
  • Zruší se speciální časové odpisy majetku pronajatého formou finančního leasingu.

Pramen: daňová kancelář Conto Servis

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít