Vyhazov si nevybírá

09. října 2009, 16:21 - Táňa Králová
09. října 2009, 16:21

Židle se třese pod šéfem agrárního fondu i samotným ministrem

Čistí, přesto se nezavděčil. Ministra zemědělství Jakuba Šebestu vyslala do Fischerovy vlády sociální demokracie a teď by ho zase měla vrátit do Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Není to prý premiér Jan Fischer, kdo by si přál Šebestův odchod, propíraný ve zprávách o rekonstrukci vlády. Jedna klika v ČSSD, jež na něj má políčeno, by mohla najít víc důvodů, proč by se měl Šebesta odporoučet. Věčné problémy se státními Lesy ČR, nekomunikování se zemědělci nebo personální prosívání v resortu, při kterém je pro některé sociální demokraty trochu neřízenou střelou. Přitom navrací ministerstvo do dřívějších kolejí. Resort měli vždy pevně v rukou sociální demokraté a lidovci. Vládu jim narušil až občanský demokrat Petr Gandalovič. Klíčových lidí, které si přivedl, se Šebesta postupně zbavuje. Ne všech je škoda.

Nůž na krk Než se začala třást židle se samotným ministrem, byl aktuálně na odstřel ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Tomáš Révész. Zdroj týdeníku EURO tvrdí, že Révészovi bylo již doporučeno, aby sám rezignoval. „K tomu se nemá. Ministr tedy zvažuje, že navrhne vládě jeho odvolání. Důvodem má být předražená zakázka na monitorovací systém,“ uvedl důvěryhodný zdroj těsně před tím, než začaly spekulace o Šebestově sesazení. Ministr poté přibrzdil a měl dát Révészovi nůž na krk. Buď dá urychleně do pořádku průšvih kolem informačních technologií, nebo končí. Před měsícem Hospodářské noviny informovaly o tom, že SZIF zaplatil za počítačový systém 60 milionů korun, tedy zřejmě desetkrát víc, než byla jeho reálná hodnota.
Révész, bývalý šéf České exportní banky, na agrárním fondu zrovna nezazářil. Do ředitelského křesla instituce, která ročně vyplácí desítky miliard agrárních dotací, ho dosadil Gandalovič bez výběrového řízení. Vyměnil ho za odborníka Vladimíra Ecka, který vyhrál konkurz a šéfem SZIF se stal v době vládnutí prvního Topolánkova kabinetu za tehdejší ministryně zemědělství Mileny Vicenové.

Škatulata v agrárních křeslech Nečekaně a bez vysvětlení dostal minulý týden výpověď ředitel Ústředního pozemkového úřadu Jaroslav Vítek (ODS). Šéfem úřadu, který přes restituce rozhoduje o majetku lidí, se stal loni v únoru, když vyhrál výběrové řízení. Přispěl k rozhýbání potřebných pozemkových úprav, na které se po hubených letech našly za Topolánkovy vlády peníze. Z Pozemkového fondu odchází členka výkonného výboru a vedoucí sekce restitucí Květoslava Brátová, dosazená do funkce Gandalovičem. Brátovou na zářijovém zasedání odvolalo prezidium fondu, jehož nejvyšším šéfem je Šebesta z titulu ministerské funkce. Týdeník EURO před tím upozornil na podezřelé přeceňování restitučních nároků na pražském pracovišti. Kontrolní audit, který stále probíhá, potvrdil zásadní pochybení. „Z celkového počtu 2577 prověřovaných rozhodnutí se objevilo 950 nedostatků u přibližně 800 spisů,“ informovalo MZe.
Šebesta se nedávno zbavil také Ivo Vrzala. Zatím ho nestačil odvolat ze všech možných dozorčích rad. Vrzal, který v minulosti působil v Union bance a dohlížel také na družstevní záložny, byl nejprve ekonomickým náměstkem Gandaloviče. Údajně na přání Topolánka musel odejít a stal se šéfem Státní rostlinolékařské správy, kde zhruba před měsícem skončil. Už v červnu Šebesta odvolal ekonomického náměstka Petra Kušnierze (dříve ČSSD). Vysvětlil to nekompetentními manažerskými kroky a nesoučinností při přípravě státního rozpočtu. Kušnierze nahradil Oldřichem Černochem, který dříve působil jako ekonomický náměstek na SZIF. Odešel právě za Révésze. Od července je ministr Šebesta bez prvního náměstka, když na funkci po vzájemné dohodě rezignoval Ivo Hlaváč (ODS). Úřad jeho odchod odůvodnil mimo jiné tím, že Hlaváč kandiduje do sněmovny. Statutárním zástupcem ministra je od té doby náměstek pro vodní hospodářství Karel Tureček (TOP 09). I to může vadit některým sociálním demokratům.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít