Vydělávejte na zlatu, kávě či cukru

04. února 2008, 00:00 - Petr Havel
04. února 2008, 00:00

INVESTICE DO KOMODIT - Mnohamiliardové ztráty malých, středních i velkých investorů po celém světě kvůli propadu cen akcií ukazují jediné: Tento způsob investic v současnosti není vhodnou cestou ke zhodnocení peněz. Dobře se dá nyní vydělávat investováním do komodit. Nabízejí se potraviny, ale také dřevo či platina.

Laik si pod pojmem komodita představí nejspíše výrobky průmyslového zemědělství – obilí, řepku nebo třeba vepřové maso. Ceny zemědělských produktů nebyly v minulosti zrovna stabilní, investice do nich se tudíž jevily jako velmi rizikové. Možností, jak investovat do komodit, je ale mnohem více, než je obecně známo.

Investovat je tak možné například do cen kávy, kakaa, cukru a bavlny, mezi komodity patří ale také zlato, stříbro a platina, měď, nikl, hliník nebo zinek. Komoditami jsou také ropa a dřevo.

JAK OBCHODOVAT „Z ULICE“

Obchodovat s futures kontrakty na komodity je v dnešní době velmi snadné a dostupné téměř pro každého. Stejně jako kdyby chtěl investor koupit například akcie ČEZ, musí si otevřít účet u některého brokera (obchodníka s cennými papíry), který tyto obchody umožňuje. V Česku je jich jich několik, například Colosseum, RSJ nebo Cyrrus. Po podpisu smlouvy a složení finanční částky lze zadat pokyn k nákupu, a to i telefonicky nebo přes internet. Například na nákup jednoho kontraktu rýže vyžaduje burza v Chicagu zálohu zhruba 1000 dolarů, tedy přibližně 18 tisíc korun. V praxi je ale vhodnější začít s částkou alespoň pár set tisíc korun, protože tak lze lépe rozložit riziko, a zachytit více příležitostí.

Jíst se bude pořád

Základním předpokladem pro růst cen některých zemědělských komodit je přitom stoupající světová poptávka po potravinách. „Je to určitá sázka na jistotu,“ podotýká Štěpán Pírko, analytik společnosti Colosseum. Předpoklady pro zhodnocení ale mají podle prognóz spíše specifické produkty, jako je cukr nebo káva. I podle předsedy zemědělského výboru sněmovny Jiřího Papeže je investování do komodit pro zhodnocení peněz vhodným řešením. „Mimo burzovní obchody se to děje i v současné době, třeba v oblasti kvalitních vín,“ připomíná Papež.

Vyšší poptávku po zemědělských komoditách, pravděpodobný růst jejich cen a tedy možnost investic do tohoto segmentu očekává také někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý. A to i přesto, že lze zároveň očekávat částečné omezení optávky po technickém využití zemědělských surovin na výrobu biopaliv. „Odvažuji se předpovědět, že po letech útlumu zemědělské výroby ve vyspělých zemích včetně České republiky se začalo pro zemědělce blýskat na lepší časy,“ říká Tlustý.

Není nad zlato**

Od počátku roku se zvýšila cena zlata a platiny u futures kontraktů na newyorské burze už téměř o deset procent. Drahým kovům analytici přisuzují největší růstový potenciál. Podle agentury Bloomberg ženou ceny těchto komodit vzhůru investoři, kteří v současném nevypočitatelném období, které panuje na akciových trzích, sázejí na jistotu.

Růst cen zlata a platiny způsobuje podle agentury také slabý dolar, obavy z nedostatku dodávek na trh a drahá ropa. Cena zlata v roce 2007 stoupla o 30 procent, což byl největší nárůst od roku 1979. Cena ropy by měla přesto, že její ceny již výrazně vzrostly v uplynulém roce, růst i v následujícím období. Dosavadní analýzy prorokují, že letos „by nemělo dojít k nijak dramatickému snížení ceny ropy a nelze očekávat, že by se dlouhodoběji ropa obchodovala pod úrovní 85 dolarů za barel“.

Vysoká cena by měla být podpořena především silnou poptávkou v Asii a v Latinské Americe, limitovanou těžbou v zemích mimo OPEC a omezenou rezervní kapacitou tohoto ropného kartelu. Případná recese v USA může podle prognóz sice způsobit mírné zpomalení poptávky, její úroveň nicméně s největší pravděpodobností zůstane vysoká i v následujícím období. Silný vliv bude mít opět hodnota amerického dolaru. „Pokud bude Fed (americká obdoba centrální banky, pozn. redakce) dále snižovat úrokové sazby, bude dolar pod tlakem a stodolarová hranice za barel ropy bude s největší pravděpodobností v příštím roce prolomena,“ potvrzuje Pírko.

Krize na trhu hypoték se promítá i do poklesů cen stavebních komodit. Klesnout by tak měly například ceny mědi, hliníku či olova, a také stavebního dřeva. Podle dostupných statistik v loňském roce výrazně klesly počty vydaných stavebních povolení, a to nejen v USA (o necelých 30 procent), ale v celém světě. V Japonsku například o 40 procent, v Německu o 30 procent. V USA díky tomu klesly jen od počátku tohoto roku ceny stavebního dřeva o 13 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít