Vydělávejte na zlatu, kávě či cukru

04. února 2008, 00:00 - Petr Havel
04. února 2008, 00:00

INVESTICE DO KOMODIT - Mnohamiliardové ztráty malých, středních i velkých investorů po celém světě kvůli propadu cen akcií ukazují jediné: Tento způsob investic v současnosti není vhodnou cestou ke zhodnocení peněz. Dobře se dá nyní vydělávat investováním do komodit. Nabízejí se potraviny, ale také dřevo či platina.

Laik si pod pojmem komodita představí nejspíše výrobky průmyslového zemědělství – obilí, řepku nebo třeba vepřové maso. Ceny zemědělských produktů nebyly v minulosti zrovna stabilní, investice do nich se tudíž jevily jako velmi rizikové. Možností, jak investovat do komodit, je ale mnohem více, než je obecně známo.

Investovat je tak možné například do cen kávy, kakaa, cukru a bavlny, mezi komodity patří ale také zlato, stříbro a platina, měď, nikl, hliník nebo zinek. Komoditami jsou také ropa a dřevo.

JAK OBCHODOVAT „Z ULICE“

Obchodovat s futures kontrakty na komodity je v dnešní době velmi snadné a dostupné téměř pro každého. Stejně jako kdyby chtěl investor koupit například akcie ČEZ, musí si otevřít účet u některého brokera (obchodníka s cennými papíry), který tyto obchody umožňuje. V Česku je jich jich několik, například Colosseum, RSJ nebo Cyrrus. Po podpisu smlouvy a složení finanční částky lze zadat pokyn k nákupu, a to i telefonicky nebo přes internet. Například na nákup jednoho kontraktu rýže vyžaduje burza v Chicagu zálohu zhruba 1000 dolarů, tedy přibližně 18 tisíc korun. V praxi je ale vhodnější začít s částkou alespoň pár set tisíc korun, protože tak lze lépe rozložit riziko, a zachytit více příležitostí.

Jíst se bude pořád

Základním předpokladem pro růst cen některých zemědělských komodit je přitom stoupající světová poptávka po potravinách. „Je to určitá sázka na jistotu,“ podotýká Štěpán Pírko, analytik společnosti Colosseum. Předpoklady pro zhodnocení ale mají podle prognóz spíše specifické produkty, jako je cukr nebo káva. I podle předsedy zemědělského výboru sněmovny Jiřího Papeže je investování do komodit pro zhodnocení peněz vhodným řešením. „Mimo burzovní obchody se to děje i v současné době, třeba v oblasti kvalitních vín,“ připomíná Papež.

Vyšší poptávku po zemědělských komoditách, pravděpodobný růst jejich cen a tedy možnost investic do tohoto segmentu očekává také někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý. A to i přesto, že lze zároveň očekávat částečné omezení optávky po technickém využití zemědělských surovin na výrobu biopaliv. „Odvažuji se předpovědět, že po letech útlumu zemědělské výroby ve vyspělých zemích včetně České republiky se začalo pro zemědělce blýskat na lepší časy,“ říká Tlustý.

Není nad zlato**

Od počátku roku se zvýšila cena zlata a platiny u futures kontraktů na newyorské burze už téměř o deset procent. Drahým kovům analytici přisuzují největší růstový potenciál. Podle agentury Bloomberg ženou ceny těchto komodit vzhůru investoři, kteří v současném nevypočitatelném období, které panuje na akciových trzích, sázejí na jistotu.

Růst cen zlata a platiny způsobuje podle agentury také slabý dolar, obavy z nedostatku dodávek na trh a drahá ropa. Cena zlata v roce 2007 stoupla o 30 procent, což byl největší nárůst od roku 1979. Cena ropy by měla přesto, že její ceny již výrazně vzrostly v uplynulém roce, růst i v následujícím období. Dosavadní analýzy prorokují, že letos „by nemělo dojít k nijak dramatickému snížení ceny ropy a nelze očekávat, že by se dlouhodoběji ropa obchodovala pod úrovní 85 dolarů za barel“.

Vysoká cena by měla být podpořena především silnou poptávkou v Asii a v Latinské Americe, limitovanou těžbou v zemích mimo OPEC a omezenou rezervní kapacitou tohoto ropného kartelu. Případná recese v USA může podle prognóz sice způsobit mírné zpomalení poptávky, její úroveň nicméně s největší pravděpodobností zůstane vysoká i v následujícím období. Silný vliv bude mít opět hodnota amerického dolaru. „Pokud bude Fed (americká obdoba centrální banky, pozn. redakce) dále snižovat úrokové sazby, bude dolar pod tlakem a stodolarová hranice za barel ropy bude s největší pravděpodobností v příštím roce prolomena,“ potvrzuje Pírko.

Krize na trhu hypoték se promítá i do poklesů cen stavebních komodit. Klesnout by tak měly například ceny mědi, hliníku či olova, a také stavebního dřeva. Podle dostupných statistik v loňském roce výrazně klesly počty vydaných stavebních povolení, a to nejen v USA (o necelých 30 procent), ale v celém světě. V Japonsku například o 40 procent, v Německu o 30 procent. V USA díky tomu klesly jen od počátku tohoto roku ceny stavebního dřeva o 13 procent.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít