Vydělat prý mají všichni

09. května 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
09. května 2006, 00:00

TLUSTÉHO EKONOMICKÁ REFORMA Jednotnou patnáctiprocentní daň, státem zaručený příjem, snížení sazeb sociálního a zdravotního pojištění či roční daňové prázdniny pro každého živnostníka. To vše podnikatelům před volbami slibuje ODS. Ve svém volebním programu věnují občanští demokraté poměrně dost prostoru živnostníkům.

TLUSTÉHO EKONOMICKÁ REFORMA

Jednotnou patnáctiprocentní daň, státem zaručený příjem, snížení sazeb sociálního a zdravotního pojištění či roční daňové prázdniny pro každého živnostníka. To vše podnikatelům před volbami slibuje ODS.

Ve svém volebním programu věnují občanští demokraté poměrně dost prostoru živnostníkům. Kromě již notoricky známé rovné patnáctiprocentní daně slibují řadu dalších věcí, které by měli lahodit uchu menšího a středního podnikatele. Základní principy programu vycházejí z ekonomické strategie, kterou pro stínového ministra financí Vlastimila Tlustého zpracoval tým analytiků pod vedením Pavla Kohouta (podrobněji jsme o něm psali v Profitu číslo 18).

Na první pohled je jistě lákavý slib ročních daňových prázdnin, které si bude moci vyčerpat živnostník v některém roce z období 2006 až 2010. Podmínkou však bude, že se daný rok zřekne nároků na sociální příjmy. Pod tímto termínem se skrývá takzvaný státem zaručený měsíční příjem ve výši 6000 korun před zdaněním pro každého, kdo nepracuje. U těch, kdo pracují, se pak tento příjem snižuje o 15 procent takzvané superhrubé mzdy či hrubého příjmu u živnostníků.

Zaručený příjem se bude vztahovat i na děti, a to ve výši 3600 korun na první a třetí dítě, a 2400 korun na druhé a čtvrté. Ten by si každý měl připočítat ke svému výdělku a následně zdanit. Každý živnostník by si tedy musel dobře spočítat, zda vymění tuto pravidelnou dávku za možnost neplatit žádnou daň.

DOLADÍ SE…

Jak sám Tlustý přiznává, právě u živnostníků nemá ještě ODS výpočet státem zaručeného příjmu zcela doladěn. Není například zatím jisté, co se bude považovat za hrubý příjem, tedy jak se do příjmů podnikatele budou promítat náklady. Rovněž ani není jasné, zda tento příjem by živnostníci dostávali pravidelně měsíčně (samozřejmě zdaněný), jako tomu má být u zaměstnanců, nebo zda by se „ukládal“ u finančních úřadů a zúčtoval jednou do roka v daňovém přiznání při platbě daně.

Občanští demokraté slibují také zrušení zbytečných byrokratických předpisů, jako je minimální daň a tolik diskutované povinné registrační pokladny. Živnostníci zřejmě přivítají slib prosadit možnost odepisovat náklady okamžitě při pořízení a v plném rozsahu u firem s obratem do 15 milionů korun ročně nebo zrušení zákazu práce na dohodu, tedy takzvaného švarcsystému. ODS rovněž slibuje prosadit vyšší limit pro povinnou platbu DPH, který je nyní na úrovni tří milionů korun za tři po sobě jdoucí měsíce.

* rovná daň ve výši 15 procent

 • rovný důchod
 • státem zaručený příjem

POTRAVINY BEZ DPH

Ekonomická část volebního programu ODS je postavena na třech pilířích. „Jedná se o rovnou daň, rovný důchod a jednu sociální dávku v podobě státem zaručeného příjmu,“ vysvětluje koncepci stínový ministr financí Tlustý.

Rovná daň znamená jednotnou daňovou sazbu pro fyzické a právnické osoby (tedy zaměstnance, živnostníky i velké firmy) ve výši 15 procent. „To znamená, že každý bude platit stejné procento ze svých příjmů, nikoli stejnou výši daně,“ zdůrazňuje Tlustý. Tato sazba se bude týkat i daně z přidané hodnoty, kterou tedy ODS chce snížit o necelou pětinu z nynějších 19 procent na 15 procent. Spolu s tím ovšem slibuje, že nezdraží potraviny ani léky. „Chceme využít všech diplomatických nástrojů v Evropské unii k prosazení možnosti zavedení nulové sazby DPH u základních potravin i léků, a tedy jejich zlevnění,“ tvrdí stínový ministr.

Jednotná daň souvisí se snahou ODS o celkové zjednodušení a zpřehlednění daňového systému. Strana chce například zavést také jednotné místo pro výběr daní, zdravotního i sociálního pojištění. „Měl by to být nejspíš finanční úřad,“ předpokládá Tlustý. To v podstatě nijak neodporuje koncepci vytvoření centrálního registračního místa a propojení informačnífoto: ho systému a databází živnostenského úřadu, finančního úřadu, úřadů práce, správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven, kterou v nynější vládě prosazoval její bývalý místopředseda Martin Jahn.

Součástí zjednodušení daňového systému by mělo být i zrušení podle občanských demokratů nespravedlivých daní, jako jsou daně darovací, dědické, z převodu nemovitostí nebo z kapitálových příjmů a z úroků. Tedy daní, které se platí z příjmů, které už byly jednou zdaněny. Dosud stát inkasuje patnáctiprocentní daň z dividend a ve stejné výši i z úroků vkladů v bankách.

NIŽŠÍ POJIŠTĚNÍ I DŮCHOD

Kromě nižších daní navrhuje ODS i snížení sazeb sociálního a zdravotního pojištění. Sociální má být sníženo z dnešních 34 procent (26 procent platí zaměstnavatel plus osm procent zaměstnanec) na 15 procent, a zdravotní pojištění ze 13,5 procenta (devět plus 4,5 procenta) na 10 procent. Odvody z pojištění by rovněž měly být opatřeny stropem, jako je tomu ve většině civilizované Evropy. Ten by měl být na úrovni trojnásobku průměrné mzdy či výdělku osob samostatně výdělečně činných. „Vysoké daně a sociální a zdravotní pojištění připravují o peníze každého z nás a brzdí růst životní úrovně,“ tvrdí Tlustý.

Spolu s tím ovšem ODS navrhuje přenést na každého člověka vyšší díl zodpovědnosti za jeho budoucí důchod. Od státu by totiž každý měl dostat penzi na úrovni již zmíněného zaručeného příjmu, tedy šest tisíc korun měsíčně. Každý rok se přitom počítá s valorizací této částky.

Důchod by měl být pevně fixován na průměrnou mzdu a jeho výše by měla dosahovat jen 20 až 25 procent jejího průměru. V současnosti penze dosahují 45 procent průměrné čisté mzdy. Důchodci by si ovšem mohli libovolně přivydělávat. Jistě velmi diskutovaným bude návrh, aby důchodci dostávali i část peněz přímo od svých dětí. „Navrhujeme, aby děti mohly posílat svým rodičům desetinu z částky, kterou budou mít povinnost platit na sociální pojištění s tím, že budou moci určit, kterému z rodičů ji budou posílat nebo v jakém poměru,“ říká Tlustý. Stát by měl rovněž podle volebního programu ODS více motivovat lidi ke spoření na důchod vyšší podporou penzijního připojištění a životního pojištění. „Zvýšená státní podpora bude motivovat ke spoření až 1500 korun měsíčně,“ usuzuje stínový ministr.

VYROVNANÉ ROZPOČTY

Součástí volební strategie ODS je i dosažení vyrovnaných státních rozpočtů, a to do sedmi let. Přitom přímý dopad všech navrhovaných změn, tedy především nižších daní a jednotné sociální dávky na státní finance má v prvním povolebním roce dosáhnout 18 miliard korun. Druhý rok již jen zhruba miliardu korun.

Protože navrhované změny podle strategie ODS zrychlí růst ekonomiky a výrazně sníží nezaměstnanost, měl by být již třetí rok od realizace změn jejich dopad na státní finance kladný. „Nižší daně by měly motivovat firmy k tomu, aby d
aně platily v České republice, měla by se tím odstranit i část šedé ekonomiky, což by mělo rovněž zvýšit příjmy státního rozpočtu,“ uzavírá Tlustý.

* nezdaněný příjem 6000 korun pro dospělého a 6000 korun pro jím vyživovanou dospělou osobu

 • nezdaněný příjem na vyživované děti podle jejich počtu, 3600 korun na první a třetí, 2400 korun na druhé a čtvrté
 • jednotná sazba DPH na úrovni 15 procent 
 • zrušení daně dědické, darovací, z převodu nemovitostí, daně z dividend a kapitálových výnosů

PŘEDPOKLÁDANÉ DOPADY NA STÁTNÍ ROZPOČET rok      celková bilance příjmů a výdajů 2007     -18,219 mld. Kč 2008       -1,298 mld. Kč 2009      14,900 mld. Kč 2010      31,889 mld. Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
 • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

 • Firma s hypotékami za 22 miliard

 • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

 • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

 • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

 • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

 • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

 • Největší mýty o bolesti zad

 • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít