Vydědění

30. srpna 2010, 02:00 - bay, ČTK
30. srpna 2010, 02:00

Za jakých okolností můžu vydědit svého syna? Mohu se přitom nějak vyhnout tomu, aby dědictví získaly jeho nezletilé děti (a tedy fakticky on)?

Roman R., Svitavy

Problematiku vydědění upravuje § 469a občanského zákoníku. Toto ustanovení říká, že zůstavitel může svého potomka vydědit pouze ve čtyřech situacích. V prvé řadě to může učinit tehdy, když mu potomek v rozporu s dobrými mravy neposkytl potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Dalším předpokladem pro vydědění je dle zákona skutečnost, že dítě o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat mělo. Asi nejsnáze prokazatelná je pak třetí možnost: vydědění totiž připadá v úvahu za předpokladu, že byl potomek odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku. A potomka lze vydědit rovněž tehdy, když vede trvale nezřízený život. Jeden z těchto důvodů přitom musí být v listině o vydědění, kterou je třeba sepsat, výslovně uveden. Možnost vztáhnout důsledky vydědění i na děti vašeho syna zákon připouští. Je však nutné, aby byl tento požadavek v listině o vydědění rovněž výslovně stanoven.

Petra Sýkorová

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít