Vychovejte si koně

12. února 2007, 00:00 - admin
12. února 2007, 00:00

KURZY PRO ZAČÁTEČNÍKYChcete se naučit jezdit na koni a stále nevíte, kde a jak začít? Navštívili jsme ranč, který praktikuje velmi netradiční metody výuky začátečníků.V Česku je letos stejná zima jako loni. Jen se všechna schovala tady, napadne mě okamžitě poté, co mi první z mnoha ledových závanů větru profoukne bundu.

KURZY PRO ZAČÁTEČNÍKY Chcete se naučit jezdit na koni a stále nevíte, kde a jak začít? Navštívili jsme ranč, který praktikuje velmi netradiční metody výuky začátečníků. V Česku je letos stejná zima jako loni. Jen se všechna schovala tady, napadne mě okamžitě poté, co mi první z mnoha ledových závanů větru profoukne bundu. Postavičky hemžící se na dvoře Jezdeckého sdružení Hobit v Domašově u Brna si však z psího počasí zjevně nic nedělají, daleko přednější jsou teď pro ně slova přednášejícího majitele stáje Frederika „Freda“ Bednáře. „Cílem tohoto kurzu není naučit, jak na koni sedět nebo třeba naklusat. Pracujeme na tom, aby zvíře i jeho lidský protějšek spolu dokázali vyjít. Spousta problémů vzniká z neznalosti psychiky koně, z toho, jak zvířata myslí a jak reagují. Výsledkem jsou pak situaném,“ ce, kdy kůň reaguje nepředvídatelně nebo nebezpečně či naopak jezdec má z kontaktu se zvířetem strach,“ popisuje Bednář filozofii, jejímž praotcem je americký trenér Pat Parelli. Následující dvě hodiny proto skupina jezdců stráví na zemi. CESTA K ÚSPĚCHU VEDE PŘES SPOLUPRÁCI Na první pohled trochu šamanské metody ale zjevně přinášejí ovoce. Sdružení Hobit má vyhlášené jméno obzvláště v nápravě problémových koní. Zdejší odchovanci bývají ozdobou jezdeckých a westernových show i závodů po celé republice, pro jejich spolehlivost si zde jednoho z koní vybralo i brněnské hipoterapeutické centrum. Pro práci s postiženými klienty si tam totiž žádného nevychovaného „divočáka“ dovolit nemohou. „Často se nám do rukou dostávají pokažení nebo nevychovaní koně, zralí takřka na jatka. Spolupracujeme ale i s ryze sportovními zvířaty a jezdci, kteří se potýkají s nějakým specifickým problémem,“ říká majitel stáje. „Jak vidíte, dnes pracujeme na úplných základech,“ komentuje Fred Bednář snahu jedné z drobných dívek převést svého nepříliš spolupracujícího hřebečka přes potok. „Na pokročilejších kurzech zase pilujeme věci použitelné spíše ve výkonnostním sportu, třeba na skokových soutěžích,“ doplňuje Bendář a běží pochválit teď už mokrý pár, pyšně stojící na druhé straně vody. Série cvičení a her tak pokračuje dál, původně nejistí účastníci kurzu a jejich nevycválaní svěřenci konečně začínají připomínat spolupracující týmy. Když pak celá lekce končí, zkřehlí jezdci se usmívají. Na divoký cval sice tentokrát nedošlo, ale třeba přemluvení původně vzpurné klisničky k vzornému couvání mezi stromy už má svou váhu. VYBÍREJTE PEČLIVĚ!

V případě, že s jezdeckým sportem teprve nesměle koketujete, může vám při výběru vašeho prvního sportoviště pomoci několik rad. „Úroveň koní začátečník pozná těžko, mnoho ale napoví přístup cvičitelů. Bez přilby by vás vůbec neměli pustit do sedla, stejně tak by nikdy neměli úplného nováčka nechat jet s koněm do terénu. A to ani s doprovodem,“ varuje Marta Žáková z Jízdárny Žák. Pro absolutního nováčka je zpočátku nejvhodnějších 30 minut na jízdárně pod individuálním dohledem trenéra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít