Vybourejte obývák

25. září 2009, 12:55 - Martin Rychlík
25. září 2009, 12:55

Investovat do pravěku se stává zajímavou volbou uložení peněz

Kde jsou ty dobré časy, kdy lidé přemýšleli, kterak dopraví do svého bytu klavír. Daleko masivnější starosti čekají na milionáře nebo instituci, z nichž se někdo v sobotu 3. října stane vítězem v bitvě o Samsona. Tím je výstavní exemplář tyranosaura rexe (navzdory jménu jde prý o holčičku), jenž patří mezi tři nejkompletnější kostry svého druhu. Bude hlavní „hvězdou“ aukce, která proběhne v lasvegaském kasinu Venetian.

10 000 000 poprvé… Macek o stáří 66 milionů let se prý pyšní nejkrásnější lebkou mezi 46 dosud nalezenými T-Rexy. Objeven byl před patnácti lety v Jižní Dakotě. „Očekávám prodejní cenu v rozpětí dvou až osmi milionů dolarů, ale lehce se může vyhoupnout k desíti milionům. Rád bych vytvořil nový rekord v rámci přírodovědné aukce,“ tvrdí Tom Lindgren, ředitel oddělení přírodní historie aukční síně Bonhams & Butterfields. Nejucelenější a nejdražší „frajerkou“ v oboru je dosud tyranosaurka Sue z muzea v Chicagu, prodaná v roce 1997 za 8,3 milionu dolarů. Kromě Samsona – o délce dvanácti metrů a výšce dvou domovních pater – se nového majitele dočká i dalších 41 paleontologických klenotů: největší žraločí fosilie světa, zkamenělý palmový list z eocénu, dolní čelist triceratopsova, pestrobarevné amonity, zkamenělá dinosauří vejce či párek obřích praještěrek přezdívaných Xenia a Ben. Zajímavé kuriozity, ale sběratelství extrémně starých „vykopávek“ není už dávno jen podivínstvím, nýbrž se stává trendovým koníčkem bohatých jednotlivců, nikoli jen muzeí. Mít u krbu vlastního dinosaura láká především hollywoodskou smetánku.

Zuby k nezaplacení
Samson se na světlo boží opětovně dostal poblíž Buffala. Za patnáct let navštívil laboratoře NASA, kde byly pořízeny CAT skeny jeho kostí, kolosální lebku o 22 zubech mu zrenovovali v pittsburském Carnegie Museum a díky paleontologům z New Jersey byla kostra – sestávající ze 170 dílů – připravena k vystavování. Příležitost postát tváří v tvář ikoně dravých ještěrek budou mít před aukcí i návštěvníci Las Vegas. A rovněž vědci. „Přestože výzkum tohoto T-Rexe není dokončen, odborníci se domnívají, že jde o jeden ze čtyř exemplářů ještě nepojmenovaného poddruhu. Těším se, až jej uvidím kompletně sestaveného,“ řekl magazínu Wired tyranosaurolog Peter Larson. Dražené megazvíře bývalo ve své době vynikajícím lovcem s barevným viděním a extrémně vyvinutým čichem, tvrdí vědci.
Vedle dvounohého obra se hitem aukce stane pravděpodobně čelist gigantické paryby Carcharocles megalodon pocházející z miocénu (šestnáct milionů let zpět), která je rozměrem 2,4 x 3 metry (sic!) největší žraločí tlamou světa. Tento „obrozubec“, jak říká jeho latinský přídomek, měřil na délku neuvěřitelných třicet metrů. Takové čelisti by se dravé korporaci hodily do vstupní haly. Za úžasný artefakt by si však řádně připlatila: aukční síň odhaduje výslednou cenu na milion dolarů, jimiž se musí ocenit i práce někdejšího šperkaře Vita Bertucciho, přezdívaného Pan Megalodon, jenž strávil dvacet let sestavováním žraločí mordy ze 184 fosilních zoubků. Dle televizního dokumentu National Geographic měří nejdelší zuby osmnáct centimetrů.

Šťastnou cestu, fosilie
„Předměty, které máme v aktuální aukci, patří, co se týče kvality, k muzejnímu standardu nebo jej předčí. A většina světových muzeí nemá ve svých sbírkách nic podobného tomu, co nyní nabízíme,“ tvrdí ředitel Lindgren z Bonhams, síně založené roku 1793. O Samsona, který byl nejprve ve vlastnictví sběratele z ostrova Man a nyní je majetkem blíže nespecifikovaných Američanů, už projevila zájem dvacítka institucí. I sám šéf přírodovědných aukcí si přeje, aby tyranosaurus zamířil někam do muzea, kde bude veřejně přístupný. „Exemplář, jako je tenhle, musí být na očích. Je prostě úchvatný! Byla by škoda, kdyby opustil Ameriku, protože na tomhle světadíle býval doma. Kdo ví. Existují elity, které mají spoustu peněz a milují jedinečné a neobvyklé věci. Myslím hlavně lidi z Hollywoodu, kde se najde i pár slavných herců, kteří sbírají dinosaurie,“ uvádí Lindgren. Uvidíme, zda si Steven Spielberg nebuduje pravý Jurský park. Anebo se ředitel Národního muzea plácne přes víceletý rozpočet a místo na velrybu budeme chodit v Praze na Samsonku.

***
BOX (žraloček):
Nudíte se? Kupte si… Výběr z paleontologické aukce v Las Vegas a odhadované ceny (v USD):
* Tyranosaurus rex, „Samson“ s nejzachovalejší lebkou (2 až 8 milionů)
* Carcharocles megalodon, největší žraločí čelisti (900 tisíc až 1,5 milionu)
* pár druhu Einiosaurus procurvicornis, „Xenia & Ben“ (500 až 600 tisíc)
* Cretoxyrhina, nejdelší žraločí fosilie světa (350 až 400 tisíc)
* složená kompletní kostra sibiřského mamuta (150 až 200 tisíc)
Pramen: Bonhams & Butterfields

Nálepka: www.bonhams.com

Popisky:
Poskládaný obřík. Tyranosaurus rex, jenž bude magnetem jedinečné aukce v Las Vegas, může vytvořit rekord v rámci přírodovědných sbírek. Má stát až deset milionů dolarů.
Vozíčkář s rohem. Einiosaurus procurvicornis, přezdívaný Ben, se bude dražit i s partnerkou Xenií.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít