Vybíráte realitku? Ptejte se a čtěte smlouvy

30. listopadu 2010, 03:42 - Anna Janečková
30. listopadu 2010, 03:42

Neseriózní jednání realitních makléřů vás může stát miliony. Tuzemská legislativa realitní podnikání nijak neupravuje a makléřské povolání je volnou živností. V praxi to znamená, že chce-li si někdo otevřít realitní kancelář, nemusí k tomu mít odpovídající vzdělání ani minimální znalosti oboru. Neexistuje navíc žádný orgán, který by poctivost podnikání realitních kanceláří kontroloval.

Foto: 2Media

Klienti se často nechávají zlákat nižšími provizemi takzvaných obývákových makléřů. Mnozí z nich se pak nestačí divit. „Je paradoxní, že v době, kdy se ztížil přístup k finančním zdrojům, riskuje velká část populace milionové částky jen proto, aby ušetřila pár korun za právní služby a jistotu čistého obchodu. Navíc není nutné platit za právní služby extra. Seriózní realitní kancelář poznáte mimo jiné tak, že nabízí právní servis v ceně provize,“ říká Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. Ta zdarma provozuje realitní poradnu nejen pro své klienty.

Za prvních devět měsíců letošního roku přišlo podle Jonáše do poradny 1 200 různých dotazů. Nejčastěji se týkaly daňové problematiky, nejasností spojených s převodem nemovitostí a nápravy chybných roků během realitních obchodů s neprofesionály. „Zpronevěra peněz není v Česku tak ojedinělá, jak se může na první pohled zdát. Nejvyšší částka, o kterou přišel klient poškozený neseriózním přístupem realitní kanceláře, dosáhla v letošním roce 11 milionů korun,“ přibližuje Jonáš.

**Dejte na zkušenosti druhých**

Jak tedy při výběru realitní kanceláře postupovat? Nejlepším vodítkem je samozřejmě dát na něčí doporučení. Odborníci dále radí prověřit si, jak dlouho daná společnost na trhu působí. „Ekonomická krize sice zdánlivě trh čistí a řada neúspěšných realitních kanceláří ukončila svou činnost. Je ovšem běžnou praxí, že jejich majitelé zakládají nové společnosti a v oboru dál podnikají,“ konstatuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka. Doporučuje také nenechat se ošálit tím, kolik má firma v nabídce nemovitostí. V mnohých případech na ně totiž makléři nemají uzavřené smlouvy.

Kromě referencí přináší určité záruky také členství v asociaci. Členské realitky totiž musí splňovat náročná kritéria, jsou pojištěné, musí se pravidelně certifikovat a dodržovat etický kodex. „Jestliže nekvalitně pracuje náš člen, pak je možné okamžitě podat stížnost k dozorčí radě asociace, která ji bude řešit. Pokud se však o člena nejedná, pak je většinou jedinou možností občanskoprávní spor,“ upozorňuje Borůvka.

**Na smlouvy s rozvahou**

Prodáváte-li prostřednictvím realitní kanceláře nemovitost, věnujte pozornost zprostředkovatelské smlouvě. Musí v ní být jasně stanoveno, co se realitní kancelář za provizi zavazuje udělat, v jakých termínech a podobně. „Slušná“ odměna za zprostředkování se obvykle pohybuje okolo pěti procent z ceny nemovitosti.

Dobře zvažte, zda s realitkou uzavřít „exkluzivní“ či „výhradní“ zprostředkovatelskou smlouvu, která vás bude zavazovat k tomu, že nemovitost neprodáte přes jinou společnost či vlastním přičiněním. Podpisem exkluzivity by měl klient získat víc než jen zařazení nemovitosti do běžné nabídky a právní servis. Realitní kancelář může například garantovat, že nenajde-li do určitého data kupce, odkoupí nemovitost za předem domluvenou cenu sama.

Vyberete-li si naopak nemovitost z nabídky realitní kanceláře a ocitnete se tak na straně kupujícího, zbystřete při slovech „rezervační smlouva“. Kanceláře často své klienty k jejímu podepsání tlačí. Zvláště důležitým bodem je složení zálohy. Pokud nemá realitní kancelář s prodávajícím výhradní smlouvu, může se snadno stát, že složíte zálohu, ale majitel nemovitost mezitím prodá někomu jinému.

V případě některých neseriózních realitních kanceláří pak nemusí být snadné získat zálohu zpět. Jistější je vyjednat složení zálohy formou notářské či advokátní úschovy, případně místo rezervační smlouvy s realitní kanceláří uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí kupní přímo s prodávajícím. Tvrdí vám makléř, že něco takového není možné? Zvažte, zda se nepoohlédnout po jiném.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít