Vyberte si svého obchodníka

19. září 2005, 00:00 - PETR BÝM
19. září 2005, 00:00

KAPITÁLOVÉ TRHY Investice do cenných papírů jsou u nás - zřejmě v důsledku minimálních výnosů bankovních účtů - stále populárnější.

KAPITÁLOVÉ TRHY Investice do cenných papírů jsou u nás - zřejmě v důsledku minimálních výnosů bankovních účtů - stále populárnější. Větší část investovaných prostředků směřuje do investičních fondů, na kapitálové trhy lze ale vstoupit i individuálně, prostřednictvím obchodníků s cennými papíry. Kam nejlépe uložit peníze? Trh s cennými papíry nabízí zajímavé výnosy, ale i velké riziko. Finanční poradci tvrdí, že může být menší, pokud zájemce investuje své prostředky přes dobře vybraného obchodníka. „Investor si musí vybrat takového obchodníka s cennými papíry, který je důvěryhodný, má dobré finanční zázemí a hlavně nabízí přijatelné podmínky pro spravovaní jeho investic,“ říká Petr Pokorný ze společnosti Atlantik FT, která se zabývá právě individuálními investicemi na kapitálových trzích. Dodává, že riziko není velké: všichni obchodníci s cennými papíry jsou kontrolováni Komisí pro cenné papíry, takže na samotného investora zbývá už jen porovnat nabídku. STRATEGIE PRO KAŽDÉHO Správa aktiv, respektive asset management, je určena jak právnickým, tak i fyzickým osobám. Společnosti, které ji provádějí, mají obvykle stanovenu minimální úroveň vložených prostředků. Například u společnost Atlantik FT je to 200 tisíc korun nebo ekvivalent v zahraniční měně, naopak třeba ČSOB AM vyžaduje investici od pěti milionů výše. Vzhledem ke stoupajícímu zájmu jsou ale obchodníci i v tomto ohledu poměrně pružní. „Neodmítneme ani investora s dvaceti tisíci, nicméně v průměru se vklady našich klientů pohybují v rozmezí 400-500 tisíc korun,“ tvrdí Jan Procházka z firmy Cyrrus. Jestliže pro soukromého investora jsou nároky na rozsah investice určitou bariérou, výhodou oproti investičním fondům je možnost ovlivnit skladbu investic. „Zájemce si musí vybrat strategii, která mu vyhovuje,“ říká Petr Pokorný. Proto je nutná osobní schůzka, kde se při konzultacích se správcem aktiv vybere nejvhodnější varianta. Ta se odvíjí od očekávání investora stran zhodnocení vložených prostředků, časového horizontu investice a v neposlední řadě od míry rizika, které je ochoten podstoupit. Ke zmapování klientových představ slouží investiční dotazník: některé společnosti dokonce používají testy, které jsou připravovány ve spolupráci s psychology a pomáhají vytvořit úplný nebo aspoň přesnější klientský profil. Zákazník může ovlivnit i zaměření, které může být orientováno adresně například na určitý sektor, region či kvalitu cenných papírů měřenou ratingem emitujících firem, nebo naopak „globální“ portfolio. Zkušenosti naznačují, že klienti se na tvorbě strategie v poslední době podílejí stále aktivněji. „Po jistém útlumu a nedůvěře, kterou vyvolala kuponová privatizace, pozorujeme výrazný nárůst zájmu jak o standardní, tak méně obvyklé operace,“ potvrzuje optimismus Jan Procházka. RIZIKA A VÝNOSY**

Veškeré obchodní operace za klienta provádí manažer, který spravuje jeho portfolio, tedy veškerá aktiva (cenné papíry a peněžní prostředky). Ten také v určeném časovém období a formě klienta informuje o pohybu kurzů jednotlivých cenných papírů a o dosažených výnosech - na jejich základě lze samozřejmě také strategii korigovat či měnit.

Většina obchodníků svým klientům umožňuje volbu mezi třemi základními strategiemi. „Naše společnost nabízí portfolio konzervativních investic, vyvážených investic a také portfolio agresivního investora,“ říká Pokorný za Atlantik FT. První z nich je určena těm, kteří chtějí podstupovat jen minimální riziko, ovšem zhodnocení vložených investic - něco kolem 3,5 až čtyř procent ročně - je jen o málo vyšší než výnosy z termínovaných vkladů (při srovnatelné velikosti úložek). Podle Pokorného zákazníci v současné době nejvíc preferují portfolio vyvážených investic. Jde o kombinací dluhopisů a akcií, kdy se zhodnocení pohybuje v rozmezí 13-17 procent za rok. „Agresivní strategie je založena na investicích do měn a akcií. Toto portfolio představuje největší riziko, ale zároveň největší výnosy. Ty v průměru přesahují dvacet procent ročně, ovšem třeba v Česku se v posledních třech letech na trhu akcií dosahovalo růstu kolem čtyřiceti procent,“ popisuje Pokorný nejvýnosnější, ale také nejrizikovější strategii.

O výnos se investor musí podělit s obchodníkem. Obvykle jde skutečně o podíl, například Atlantik FT si odměnu nárokuje pouze v případě, že vydělá klient, a podobně postupují i jiné společnosti. Většina obchodníků si ovšem účtuje vstupní a jiné poplatky.

Celkový výnos investice ovlivňují i daňové aspekty - pokud obchodník nebo spíše klient drží konkrétní cenný papír déle než šest měsíců, výnos z jeho prodeje nepodléhá dani z příjmu. Obchodníci s cennými papíry svým zákazníkům nabízejí i další služby, například takzvané repo operace - klient si může půjčit finanční prostředky proti cenným papírům, které vlastní ve svém portfoliu, aniž by tyto cenné papíry musel prodávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít