Vyberte si správnou banku pro zahraniční platby

31. října 2005, 00:00 - PETR BÝM, MARTINA MARTINOVIČOVÁ
31. října 2005, 00:00

ČSOB "Pokud vaše firma obchoduje se zahraničím, měla by si dobře zvolit banku. Správnou volbou získáte jistotu, že vaše platby dorazí včas a že vaše konverze budou levné a zajištěné po všech stránkách," říká Zuzana Sotonová, specialistka segmentu export-import ČSOB.

ČSOB „Pokud vaše firma obchoduje se zahraničím, měla by si dobře zvolit banku. Správnou volbou získáte jistotu, že vaše platby dorazí včas a že vaše konverze budou levné a zajištěné po všech stránkách,“ říká Zuzana Sotonová, specialistka segmentu export-import ČSOB. * Proč se má firma obchodující se zahraničím vůbec zabývat konverzními operacemi? Nestačí jí jednoduše vyměnit v bance koruny za devizy či naopak? To samozřejmě lze, ale při pravidelných směnách firma brzy zjistí, že zbytečně přichází o peníze. Je možné si říkat, že počkáte na výhodný kurz, ale pokud se tomu nemůžete denně věnovat, kurz vám snadno uteče. Banka pochopitelně službu hlídání aktuálních kurzů nabízí a v případě, že kurz dosáhne klientem předem stanovenou hodnotu, klienta upozorníme a v případě souhlasu obchod zrealizujeme. Navíc je tato služba poskytována našim klientům zdarma. * V čem spočívají výhody ČSOB v porovnání se směnárnami?

V jistotě, že prostřednictvím ČSOB uskutečníte své obchody rychle, bezpečně a levně. ČSOB byla magazínem Global Finance oceněna jako nejlepší banka v ČR, poskytující směnné operace. Do hodnocení byla zahrnuta doba působení na finančních trzích, stabilita finančního zázemí či napojení na množství přímých korespondentů po celém světě. Vliv na toto kladné hodnocení světově respektovaného magazínu mělo i široké spektrum produktů a služeb, které nabízíme v oblasti konverzních operací a jsme schopni komplexně řešit potřeby exportérů a importérů. Kromě toho nebankovní subjekty v samotném důsledku realizují obchody prostřednictvím bank a tak představují v podstatě článek navíc.

* V jakém rozmezí se pohybují poplatky za zahraniční platby? Za zadání příkazu do zahraničí byli čeští klienti zvyklí platit okolo jednoho tisíce korun, někdy se však poplatek vyšplhal i na více než dva tisíce. Proto loni na jaře vyvolala mírný šok ČSOB, která se jako první rozhodla sazebník upravit, zlevnila zahraniční platby a umožnila přeshraniční „europlatby“ do zahraničí za pevnou sazbu 250 korun. Za přijaté platby splňující podmínky přeshraniční „europlatby“ v eurozóně si ČSOB účtuje 150 korun. * Je nějaký rozdíl v platbách v euroměně a ve slovenských korunách?

V ČSOB je tento rozdíl naprosto markantní. V rámci skupiny se totiž vůbec nerozlišuje, zda jde o platbu v rámci Česka nebo na Slovensko, a všechny transakce jsou zpoplatněny pouze minimální sazbou do deseti korun.

* Jsou devizové operace v plně šíři dostupné i malým firmám?

Pokud si firma nemůže dovolit specialistu, který by se denně věnoval konverzním operacím a hlídal devizové kurzy, může využít služeb bank. Je však reálné, aby menší firmy dostaly stejný servis jako velké korporace, jež uzavírají devizové operace v daleko větších objemech? Banky ve většině případů nabízejí tyto služby jako součást běžných obchodních vztahů. Hlídat pohyby kurzů proto podnikatelé už dávno nemusí, mnoho z nich volí pohodlnější způsob a využívá služeb profesionálů. ČSOB se nedávno rozhodla jít ke svým klientům ještě o krok blíže a nabízí jim pomoc prostřednictvím takzvaných regionálních dealingových center, ve kterých najdou odborníky na směnné operace.

* Kde je zákazník najde?

Centra jsou rozmístěna po celé republice, což umožňuje mnohem těsnější vztah banky s podnikatelem a osobnější přístup. Vedle sjednávání individuálních kurzů, již od velice nízkých objemů, regionální dealingová centra ČSOB nabízejí klientům okamžité vypořádání takto uzavřených obchodů či službu, kdy klient, na základě jím stanovených účtů, realizuje v budoucnu konverzní převody bez nutnosti zadávání konkrétních čísel účtů. Rovněž zajišťují maximálně rychlé a bezpečné vyřízení zahraničních plateb, a to vše za velice příznivých podmínek. Klient při zahraničních platbách navíc zbytečně neztrácí čas, prostředky mu jsou odeslány nebo připsány okamžitě po zadání příkazu - banka má zde oproti nebankovním subjektům zřejmou výhodu, kdy využívá přímé komunikace se zahraničními bankami a časová úspora pro klienty není rozhodně zanedbatelná.

*** Existují nějaké možnosti zajištění devizových operací?

Vedle dnes již tradičních produktů z oblasti provozního a investičního financování, zahraničních plateb, dokumentárních instrumentů a možností využití elektronických aplikací jsou specifickou oblastí termínové zajišťovací operace, které jsou známy většinou pod názvy jako forward, swap, opce a podobně. Tyto operace jsou téměř výhradně doménou bankovních domů a dávají klientovi jistotu ohledně kurzu do budoucna a pomáhají tím řešit devizové riziko klientů. Stačí vzpomenout na nedávné výraznější posilování koruny vůči euru, kdy česká měna posílila až o dvě koruny, což pro klienty s příjmy v euru nebyla optimální situace a krátkodobé zajišťovací operace přinesly klientům značné úspory. Vzhledem k přijetí eura jako hlavní měny v Česku teprve v horizontu pěti let mají zajišťovací operace stále velký smysl a uplatnění. ČSOB i díky dealingovým centrům dokáže pružně reagovat na potřeby klientů a v současné době značně zjednodušila podmínky pro poskytnutí zajišťovacích instrumentů. Specialisté v regionálních dealingových centrech jsou připraveni podnikatelům poskytnout odborné poradenství a konzultace týkající se směnných operací, zahraničního platebního styku i dalších oblastí. K dispozici jsou také názory analytiků na budoucí vývoj na devizovém trhu a tyto informace banka bez problémů dokáže zasílat i na e-mail nebo mobilní telefon prostřednictvím SMS.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít