Výběrčí a jejich politici

07. prosince 2007, 13:09 - (red)
07. prosince 2007, 13:09

Kapitola CVI

Podezřelý Írán * Co přinese osmička po dvaceti letech? * Jen žádnou paniku! * Racketeering v Česku * Prostě blíž

Podezřelý Írán

Poté, co americké tajné služby nečekaně oznámily, že Teherán už v roce 2003 „s největší pravděpodobností“ zastavil vývoj jaderné bomby, prezident Bush přesto prohlásil: Měl-li Írán jednou tajný jaderný zbrojní program, může jej obnovit, a proto zůstává dál nebezpečný. „Kdo říká, že by nemohli Íránci začít další tajný jaderný zbraňový program?“ ptal se.
Po této zprávě se my laici ptáme, zda se máme smát, nebo brečet? Americký přístup k Íránu připomíná s nadsázkou komunistickou rétoriku z padesátých let: „Podezřelý je ten, kdo není podezřelý.“
Teď vážně. Zprávu vydala instituce s názvem National Intelligence Estimate (Národní zpravodajský odhad), na jejíchž výstupech se musí shodnout celá americká zpravodajská komunita čítající šestnáct různých organizací. Může se tolik lidí mýlit? Je to pravdivá informace? Nebo se jedná o komunikační větev velkolepého zastíracího manévru, či o zprávu, která má vylepšit atmosféru v době jednáních v Annapolisu?

Co přinese osmička po dvaceti letech?

V polovině listopadu skupina českých undergroundových ekonomů, kteří si říkají KNES Praha, odhadla, že meziroční růst HDP České republiky za třetí čtvrtletí 2007 je neuvěřitelných 8,2 procenta. Stejným tempem – podle KNES – rostla česká ekonomika za celé tři čtvrtletí letošního roku. (Český statistický úřad minulý týden odhadl růst ve třetím čtvrtletí pouze na šest procent, což je mírné zpomalení vzhledem k tomu, že za tři kvartály česká ekonomika rostla o 6,3 procenta.) KNES ale očekává, že revize dat o HDP ze strany oficiálních českých statistiků směrem vzhůru budou pokračovat.
„Po obsáhlém studiu „balíčku stabilizačních opatření“ musíme konstatovat, že jeho dopady nedokážeme předpovídat. Jedná se o pozoruhodný mix velmi dobrých a velmi špatných nápadů, takže nezbývá než počkat na skutečný průběh a nečekaná překvapení,“ uvádějí ekonomové skupiny KNES.
Titíž experti již vícekrát diskutovali o tom, co přinese osmička (2008) po dvaceti letech. Týdeník EURO o tom informoval jako první a jediný. „I zde jsme bohužel na rozpacích, zejména proto, že tato „dvacítka“ bude výrazně ovlivněna probíhající zásadní globální změnou, kdy dominanci přebírá od Západu Východ. Zůstává zatím nezodpovězenou otázkou, zda s příznivými či nepříznivými dopady pro Česko. To se nám rovněž nepodařilo odhadnout,“ tvrdí KNES.

Jen žádnou paniku!

Soud poslal stavebního velkopodnikatele na šestnáct let do vězení kvůli korupci, falšování účetnictví a tunelování veřejných peněz. Tento významný developer měl úzké a excelentní vazby na vysoce postavené představitele vládnoucí strany.
Čeští developeři, stavební oligarchové a jimi placení politici ale nemají žádný důvod k panice. Tato strašidelná zpráva přišla z Číny.

Racketeering v Česku

Vydírání v byznysu je v Česku běžná věc. Manažeři si ale stěžují i na praktiky politiků. S touto strašidelnou zprávou vyrukoval minulý týden deník Hospodářské noviny. Jedná se o výsledek průzkumu Hospodářské komory mezi čtyřmi stovkami českých podniků. Zpráva považuje za nejhorší projev novodobého racketeeringu skutečnost, když k vydírání dochází ze strany lidí, kteří sedí ve veřejných funkcích a prý se nevyhýbá ani největším společnostem.
Nejen mafiáni, i politici se učí novým metodám a jsou čím dál drzejší. Kde jsou ty zlaté časy, kdy obchody mezi firmami a politiky vypadaly následovně: Firma chce od úředníka-politika něco, nejlépe podojit veřejné finance, získat státní zakázku a podobně. Politik vyhoví, podnikatel zaplatí a všichni jsou spokojeni. Daňový poplatník je nespokojen pouze teoreticky, protože o většině těchto transakcí se ani nedozví.
V poslední době se však přístup úředníků-politiků vyvíjí. Jakmile získají moc, prostřednictvím svých výběrčích vzkazují zástupcům menších či větších firem (spíše ale větším, protože tam je více peněz) zhruba následující: Jsem tady, zaplať, nebo tě zničím! Pak už jen otázka, kolik peněz dostane politik a kolik si nechá výběrčí.
Postupem času si výběrčí nechává více a více peněz. Je to pochopitelné, jelikož místo (svého) politika řeší čím dál větší a lukrativnější kauzy, přemýšlí, spekuluje, což mu zvyšuje inteligenci, zatímco se (jeho) politikovi – logicky - inteligence stejnou měrou snižuje. Což je pro výběrčího skvělá zpráva, protože nic není lepšího než dělat s politikem, který je den ze dne hloupější.
A zde už začíná poslední forma spolupráce, když politik pouze vystupuje na veřejnosti, ale ve skutečnosti vládne výběrčí. Ten už musí hlídat jen okamžik, kdy politika, jehož výstupy na veřejnosti jsou stále trapnější a stupidnější, vymění.

Prostě blíž

Když dostávám měsíční vyúčtování od firmy T-Mobile, mám vždy neodbytný pocit, že jejich časomíra se trochu předbíhá. Mnohatisícové částky však nakonec vždy zaplatím, a jak dlouho telefonuji další měsíc, stejně nestopuji. Když na mě ale na konci listopadu z dopisní schránky vykouklo péefko od T-Mobile, získal jsem v této věci jistotu. Hodinky běží tomuto operátorovi rychleji než ostatním, s T-Mobile je i Nový rok Prostě blíž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít