VÝBĚR LEHKÝCH UŽITKOVÝCH VOZIDEL JE VELKÝ

31. května 2004, 00:00 - Přílohu připravil IGOR PÍREK
31. května 2004, 00:00

Nákup nového lehkého užitkového vozidla představuje investici v řádu několika set tisíc korun. Proto je důležité před nákupem důkladně prozkoumat trh i vlastní podnikatelské záměry.

Jak si správně vybrat?

Nákup nového lehkého užitkového vozidla představuje investici v řádu několika set tisíc korun. Proto je důležité před nákupem důkladně prozkoumat trh i vlastní podnikatelské záměry.

Výběr auta by měl vycházet z konkrétního podnikatelského záměru. Přepravované zboží se totiž liší nejen rozměry, ale také různými druhy materiálu. Pokud je materiál odolný vůči vodě a nevadí mu déšť, je možné volit otevřenou plošinu bez plachty. Naopak mnohé produkty - včetně potravin - je třeba před nepřízní počasí chránit skříňovým provedením vozidla. Pečlivě je třeba volit také velikost a nosnost vozidla. Zatímco rozměry některých převážených výrobků či polotovarů dosahují několik desítek centimetrů, u některých jde řádově o metry. Záleží rovněž na jejich tvaru - objem nákladového prostoru je dobré co nejlépe využít. Proto bychom se měli snažit o výběr optimálního tvarování skříňového provedení. Každý prodejce by měl být schopen udělat vám detailní nabídku, včetně případných doplňků, například speciální nástavby.

OPTIMÁLNÍ MANIPULACE

Při volbě nového lehkého užitkového vozidla (LUV) byste si měli uvědomit, jak často se zbožím či materiálem manipulujete, jak často zastavujete nebo kde většinou při nakládce a vykládce parkujete. Podle těchto ukazatelů pak zvolíte provedení zadních i bočních dveří. Počítejte s tím, že v praxi nebudete mít vždy ideální podmínky - kvůli nedostatku místa k zaparkování budete například muset manipulovat se zbožím na přeplněném parkovišti nebo parkovat na ulici až ve druhé řadě od chodníku. Právě v takových situacích oceníte například dělené zadní dveře, nebo naopak zadní výklopnou stěnu. Ještě důležitější je volba bočních dveří. Před několika lety se na našem trhu objevil Renault Kangoo, který poprvé nabídl boční posuvní dveře. Jejich obliba se rychle rozšířila, takže dnes i většina jeho konkurentů vybavuje malé užitkové vozy tímto posuvným systémem. Rozmyslete si také, zda chcete posuvné dveře pouze na jedné straně vozidla, nebo zda je praktičtější vybavit tímto progresivním systémem obě strany. Kromě lepší manipulace snákladem se také zvyšuje bezpečnost osob. Zároveň nehrozí nebezpečí, že vám cizí nepozorný řidič utrhne klasicky otevírací dveře.

MOTORY S COMMON-RAIL

Vyplatí se také pečlivá volba pohonné jednotky. K tomu je potřeba spočítat si hmotnost nejčastěji převážených nákladů. Při maximálním využívání nosnosti vozidla je lepší volit silnější motor s větším točivým momentem. Umožní vám to rychleji přejít na vyšší rychlostní stupeň a vůz se zbytečně netrápí. Při výběru motoru je nutné přihlížet také ke skutečnosti, zda najezdíte více kilometrů v městské aglomeraci, nebo po volnějších silnicích. V případě města byste měli volit nové typy úsporných dieselových motorů se vstřikováním common-rail, které vám umožní jezdit s průměrnou spotřebou kolem šesti litrů nafty. Převoz rychle se kazicího zboží vyžaduje volbu sportovnějšího typu motora. Nezapomeňte se zeptat ani na dlouhodobé náklady spojené s provozem vozidla. Mnohé podnikatele překvapuje, že pořizovací cena je sice relativně nízká, ale peníze vložené pak do oprav, nákupu dílů a údržby udělají nakonec z vynikající koupě nevýhodnou investici. U užitkových vozů totiž platí více než kde jinde: automobil musí být co nejvíce v pohybu a ne v nejméně vhodnou chvíli kvůli poruchám nečinně stát. Většina prodejců vám při výběru udělá nejen cenovou kalkulaci, ale ušije vozidlo vašim potřebám doslova na míru.

PODÍL OBCHODNÍCH TŘÍD NA CELKOVÉM TRHU NOVÝCH LUV V ČR V ROCE 2003

Kategorie Počet Podíl na trhu 
 Do 2000 kg  5141 28,39 % 
 Do 3000 kg 881348,66 % 
 Do 3500 kg 475722,95 % 

pramen: Svaz dovozců automobilů

VÝVOJ PRODEJE NOVÝCH LUV V ČR V LETECH 1996-2003

 199620 994 
 1997 20 602 
 199815 680
 199914 952
 200014 057
 200113 968
 200213 877
 200318 111

pramen: Svaz dovozců automobilů

POŘADÍ NEJVĚTŠÍCH PRODEJCŮ LUV V ČR V ROCE 2003:

ZnačkaPočet prodaných vozů Podíl na trhu (%)
 Ford2931 16,18  
 VW244013,47
 Peugeot2050 11,32  
 Citroen1750 9,66 
 Renault1705  9,41  
 Opel1360 7,51  

pramen: Svaz dovozců automobilů

fota v příloze: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít