Article, show

Výběr DPH svádí k podvodům

25. listopadu 2002, 00:00 - (em)
25. listopadu 2002, 00:00

Legierská: Je to nešťastná, administrativně náročná daň Stát chce na jednu stranu daně zvyšovat, na straně druhé si však nedokáže ohlídat vybírání daní stávajících. Kvůli podvodníkům, kteří si neoprávněně nechávají vracet DPH, přichází ročně až o třicet miliard korun.

Legierská: Je to nešťastná, administrativně náročná daň

Stát chce na jednu stranu daně zvyšovat, na straně druhé si však nedokáže ohlídat vybírání daní stávajících. Kvůli podvodníkům, kteří si neoprávněně nechávají vracet DPH, přichází ročně až o třicet miliard korun.

Na vracení daně z přidané hodnoty zaměřil svou kontrolní akci Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho zjištění nejsou nikterak povzbuzující. „Podle našich neoficiálních odhadů se jedná o částku 20-30 neoprávněně vracených miliard ročně,“ uvedl člen kontrolního týmu Josef Pohl. Právě DPH, která je rozhodujícím příjmem státní pokladny, vytváří podle NKÚ největší prostor pro daňové podvody a úniky. Neoprávněné odpočty daně každoročně přispívají k výpadkům v rozpočtu. Výběr DPH je pak nižší, než rozpočet očekává. Podle Pohla existuje řada organizací, které se soustřeďují na čerpání nadměrných a neoprávněných odpočtů DPH. Tyto organizace užívají různé rafinované metody. Nejčastější fintou obchodních firem je podle Pohla fiktivní vývoz zboží, který je osvobozen od DPH. Společnost si ale u státu nárokuje zpět daň zaplacenou při nákupu zboží. Firmy jsou navíc často organizovány v celých řetězcích. DPH vybírají finanční a celní úřady. Daňové výnosy státu jsou dané rozdílem mezi vybranou daní a vrácenými nadměrnými odpočty. U většiny finančních úřadů vratky DPH převyšují vybranou daň. Inkaso DPH představuje zhruba třetinu všech daňových výnosů státního rozpočtu, loni to bylo například 152 miliard korun. Až třetina z nadměrných odpočtů může být podle NKÚ neoprávněná. Co s tím? NKÚ nabízí tři řešení:

1.Omezení plateb v hotovosti, které by usnadnilo následnou kontrolu.

2. Odpočty by se neměly vyplácet dříve, dokud daň nezaplatí poslední firma z řetězce. Toto opatření se osvědčilo na Slovensku.

3. Větší zkušenost pracovníků finančních úřadů a jejich lepší spolupráce s celními úřady.

Výběr DPH bezpochyby vyžaduje změnu legislativy, kterou ministerstvo financí již několik let slibuje. Podle náměstkyně ministra financí Yvony Legierské je DPH nešťastnou, vysoce administrativně náročnou daní, která k podvodům přímo vybízí. Česká republika ji zavedla proto, aby svou legislativu přiblížila Evropské unii. Například Spojené státy právě kvůli složitému principu fungování DPH nezavedly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít