Výběr DPH svádí k podvodům

25. listopadu 2002, 00:00 - (em)
25. listopadu 2002, 00:00

Legierská: Je to nešťastná, administrativně náročná daň Stát chce na jednu stranu daně zvyšovat, na straně druhé si však nedokáže ohlídat vybírání daní stávajících. Kvůli podvodníkům, kteří si neoprávněně nechávají vracet DPH, přichází ročně až o třicet miliard korun.

Legierská: Je to nešťastná, administrativně náročná daň

Stát chce na jednu stranu daně zvyšovat, na straně druhé si však nedokáže ohlídat vybírání daní stávajících. Kvůli podvodníkům, kteří si neoprávněně nechávají vracet DPH, přichází ročně až o třicet miliard korun.

Na vracení daně z přidané hodnoty zaměřil svou kontrolní akci Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho zjištění nejsou nikterak povzbuzující. „Podle našich neoficiálních odhadů se jedná o částku 20-30 neoprávněně vracených miliard ročně,“ uvedl člen kontrolního týmu Josef Pohl. Právě DPH, která je rozhodujícím příjmem státní pokladny, vytváří podle NKÚ největší prostor pro daňové podvody a úniky. Neoprávněné odpočty daně každoročně přispívají k výpadkům v rozpočtu. Výběr DPH je pak nižší, než rozpočet očekává. Podle Pohla existuje řada organizací, které se soustřeďují na čerpání nadměrných a neoprávněných odpočtů DPH. Tyto organizace užívají různé rafinované metody. Nejčastější fintou obchodních firem je podle Pohla fiktivní vývoz zboží, který je osvobozen od DPH. Společnost si ale u státu nárokuje zpět daň zaplacenou při nákupu zboží. Firmy jsou navíc často organizovány v celých řetězcích. DPH vybírají finanční a celní úřady. Daňové výnosy státu jsou dané rozdílem mezi vybranou daní a vrácenými nadměrnými odpočty. U většiny finančních úřadů vratky DPH převyšují vybranou daň. Inkaso DPH představuje zhruba třetinu všech daňových výnosů státního rozpočtu, loni to bylo například 152 miliard korun. Až třetina z nadměrných odpočtů může být podle NKÚ neoprávněná. Co s tím? NKÚ nabízí tři řešení:

1.Omezení plateb v hotovosti, které by usnadnilo následnou kontrolu.

2. Odpočty by se neměly vyplácet dříve, dokud daň nezaplatí poslední firma z řetězce. Toto opatření se osvědčilo na Slovensku.

3. Větší zkušenost pracovníků finančních úřadů a jejich lepší spolupráce s celními úřady.

Výběr DPH bezpochyby vyžaduje změnu legislativy, kterou ministerstvo financí již několik let slibuje. Podle náměstkyně ministra financí Yvony Legierské je DPH nešťastnou, vysoce administrativně náročnou daní, která k podvodům přímo vybízí. Česká republika ji zavedla proto, aby svou legislativu přiblížila Evropské unii. Například Spojené státy právě kvůli složitému principu fungování DPH nezavedly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít