Vstupte do klubu FON a staňte se internetovou přípojkou

10. října 2007, 15:40 - Spencer E. Ante
10. října 2007, 15:40

Madridská společnost buduje globální síť WiFi s centrálami v domovech uživatelů

Už jste v poslední době někdy „fonovali“? Většina Američanů o začínající madridské IT firmě FON nikdy neslyšela, ale když se jejímu zakladateli Martinovi Varsavskému bude dařit, fonovat se stane stejně běžně používaným slovem jako googlovat nebo skypovat. Díky novému spojení se společností BT Group, oznámenému 4. října, by mohl uspět.
FON necelé dva roky po založení pozvolna buduje největší síť WiFi na světě - bez pomalého a drahého procesu budování přípojek na stožárech pouličního osvětlení a v kavárnách. Místo toho se společnost snaží využít komunikačního internetového étosu lidí. K tomu, abyste se mohli stát členem FON, musíte si koupit od společnosti router za 40 liber nebo namontovat její software na svůj kabelový modem. Tato technologie mění každou domácnost, jež používá služby FON, ve WiFi vysílací stanici.
Členové FON na oplátku získají možnost vzájemného vysokorychlostního spojení zdarma. Uživatelé mohou dokonce určit, kolik z vlastní internetové kapacity přenechají dalším členům FON. Společnost zatím na celém světě namontovala 280 tisíc vlastních routerů. To je impozantní počet, vezmeme-li v úvahu, že na Zemi je pouze asi 200 tisíc tradičních bezdrátových přípojek. „Nápad vytvořit společnou WiFi síť, ke které by mohl mít přístup každý, se mi skutečně velmi zamlouvá,“ říká Michael S. Dell, zakladatel a generální ředitel společnosti Dell, která nedávno začala prodávat routery FON na webové stránce Dell.com.
Dohoda s BT by měla umožnit exponenciální růst sítě uživatelů FON. Podle smlouvy se britský provozovatel telefonů zavázal instalovat technologii FON do modemů 1,7 milionu svých zákazníků. V poslední době FON také podepsal menší smlouvy o předběžném zavedení svého softwaru s americkým kabelovým operátorem Time Warner a s francouzským provozovatelem telefonů Neuf Cegetel.
Díky těmto smlouvám by se FON mohl stát jednou z mála společností, která vydělá na slibu poskytovat WiFi službu. Již dlouhou dobu se o této technologie mluví jako o další velké věci v oboru telekomunikací. Až dosud však WiFi vyprodukovalo více povyku než byznysu. Velcí technologičtí hráči, například Intel a IBM, se připojili k některým ambiciózním iniciativám. „Pohlížíme na WiFi jako na přelomovou událost,“ říká Danny Rimer, partner evropské firmy rizikového kapitálu Index Ventures, která investovala do FON, „projekt by měl časem přinést velký zisk.“
Nebylo by to poprvé, co by Varsavsky vydělal na tom, že otřásl telekomunikacemi. Sedmačtyřicetiletý argentinský podnikatel, který v roce 1977 unikl ve své rodné zemi ze spárů popravčí čety, se v minulém desetiletí věnoval skupině technologických společností, jejíž součástí byl i první nezávislý telekomunikační operátor ve Španělsku, firma Jazztel, a pak je prodal.
Má-li si Varsavsky připsat FON ke svým pozoruhodným činům, musí nejdříve trochu změnit statické prostředí, v němž se strategie firmy nachází. Navzdory široké síti FON nejsou přípojky společnosti vždy na vyhovujících místech. „Pokrytí je nedostatečné,“ říká Glenn Fleishman, editor oborového blogu Wifinetnews.com.
Počet uživatelů FON by sice mohl růst velmi rychle, ale není jasné, jestli na nich společnost vydělá. V tuto chvíli FON doufá, že bude vydělávat na video reklamách objevujících se na obrazovce při zalogování do sítě, a na poplatcích, jež účtují telefonní společnosti uživatelům FON, kteří nejsou členy sítě, za přihlášení se do ní přes jeho routery.
Varsavsky předpokládá, že FON začne vydělávat, až bude mít milion přípojek. Díky nedávným dohodám, jež společnost uzavřela s poskytovateli služeb, například s BT, to vypadá, že tento cíl se přiblížil. „Instalace 1,7 milionu modemů nám bude trvat asi pět let,“ říká Varsavsky, „můj sen se stává skutečností.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít