Vstupní investice? Nulová!

19. června 2006, 00:00 - JAROSLAV BOBŘÍK
19. června 2006, 00:00

OPTIMALIZACE VÝDAJŮ ZA ENERGIE Řada firem odkládá potřebnou modernizaci energetického systému kvůli obavám z vysoké vstupní investice. Proto se stále více prosazuje systém Energy Performance Contracting (EPC), který zákazníka nic nestojí. Náklady za energie jsou velmi ostře sledovanou položkou v hospodaření většiny firem.

OPTIMALIZACE VÝDAJŮ ZA ENERGIE

Řada firem odkládá potřebnou modernizaci energetického systému kvůli obavám z vysoké vstupní investice. Proto se stále více prosazuje systém Energy Performance Contracting (EPC), který zákazníka nic nestojí.

Náklady za energie jsou velmi ostře sledovanou položkou v hospodaření většiny firem. Vážnost situace zvýšila i letošní vytrvalá zima, která přinesla vyšší spotřebu energie. Náklady rostou i v závislosti na stoupající ceně ropy. V horším případě mohou náklady na energie srazit firmu na kolena. Snížení energetické náročnosti je přitom základním předpokladem k tomu, aby si české firmy udržely svou konkurenceschopnost nejen mezi sebou, ale i ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Prozíravější firmy ale včas své provozy modernizovaly. Díky snížení jejich energetické náročnosti se jich rostoucí ceny dotýkají méně. Mohou tak profitovat ze své předvídavosti a získat konkurenční výhodu nad méně připravenými společnostmi.

ZA ČESKEM JE UŽ JEN SLOVENSKO

S nepřiměřenou energetickou náročností se české firmy potýkají dlouhodobě. V tomto ohledu se dokonce řadíme až na předposlední místo v Evropské unii. Za námi už je jen Slovensko. Firmy ročně zbytečně utratí desítky tisíc až milionů korun za energie, které ke svému podnikání nezbytně nepotřebují.

„Samotnou cenu energie ovlivnit víceméně nemůžeme, a je jisté, že levná už nebude. Náklady na energie však tvoří nejen jejich cena, ale také spotřebované množství - a to už úsporami ovlivnit můžeme,“ připomíná Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení České republiky. „Když se po loňských diskuzích na téma úspory energií objevila v médiích informace, že se energiemi u nás ještě dostatečně nešetří, zaznamenali jsme několik protestů. Byly to vesměs podniky, které včas zareagovaly a spotřebu energie mají dnes pod kontrolou. Kolik jich ale je? Letošní zima opět ukázala, že teplem se mnohde plýtvá,“ dodává Kaufmann.

Právě extrémy počasí ukazují, že investice do úspor energie se vyplatí. Přestože prvotním impulzem budou úspory u vytápění, dojde i na technologické procesy náročné na energii. Alibi, že drahou energii stejně zaplatí zákazník v ceně, je poněkud zcestné. Zvýšíte-li cenu výrobku či služby, nejspíš tratíte na konkurenceschopnosti. Stále více totiž platí, že není umění vyrobit, ale prodat.

MÍSTO TISÍCIKORUN LZE UŠETŘIT O HODNĚ VÍC

Podle zpracovaných energetických auditů je ve většině českých podniků (při použití vhodných energetických programů) reálné dosáhnout úspor energií v rozmezí mezi 10 až 40 procenty. „Největším problémem je fakt, že neznáte skutečné stávající a budoucí energetické potřeby ve vazbě na výrobní portfolio. Negativní dopad na spotřebu energií mají i nekoncepční zásahy do energetického systému,“ uvádí Vlastislav Vítů z akciové společnosti Komterm, která se spotřebou energií už řadu let zabývá.

Mezi českými podniky převládají opatření snižující energetické ztráty, jako je zateplení budov či oken, vnitropodnikové spoření apod. Ale proč šetřit v řádech tisícikorun, když úspory energií mohou být několikanásobně vyšší?

Zejména instituce, jejichž roční náklady za energie se pohybují ve statisících korun, by měly uvažovat o efektivnějším a dlouhodobějším řešení. Do této kategorie patří například průmyslové a výrobní podniky, školy, zdravotnická, sportovní či kulturní zařízení. Vhodnou formou je zavedení systému regulace a řešení úspor ve spolupráci s odborníky.

NECHTE TO NA SPECIALISTECH

Pokud se firma rozhodne pro modernizaci energetického systému, bude zcela jistě řešit výši vstupní investice s tím spojené. V dnešní době už naštěstí existuje metoda energetických úspor, při jejíž implementaci jsou vstupní investice zadavatele nulové. Řeč je o Energy Performance Contracting (EPC), neboli úsporách energie na klíč bez investic zákazníka.

Realizaci projektu energetických úspor u klienta na sebe přebírá specializovaná firma. Ta odhalí potenciál úspor, navrhne a komplexně zajistí energeticky úsporná opatření. Úspory jsou přesně vyčísleny a v průběhu trvání kontraktu smluvně garantovány. Instalace EPC zákazníka nic nestojí, protože veškeré náklady i odměna dodavatele jsou postupně hrazeny z dosažených úspor. Délka smluvního vztahu je závislá na formě financování nově pořízeného majetku a na velikosti dosažitelných úspor. Obvyklá doba je čtyři až osm let. Vždy záleží na individuální dohodě mezi zákazníkem a dodavatelem.

7+1 DŮVOD PRO EPC

1. Zásadní snížení spotřeb energií až o 40 procent.

2. Redukce dalších provozních nákladů, zejména na údržbu a provoz.

3. Modernizace provozu bez použití vlastních finančních zdrojů.

4. 100% garance dodavatele = nulové riziko klienta při nedosažení předpokládaných úspor.

5. Zlepšení uživatelského komfortu. 6. Spolehlivost a komplexnost řešení.

7. Zvýšení konkurenceschopnosti firmy a jejích produktů. A navíc…

8. Pozitivní význam i ve vztahu k životnímu prostředí.

 JAK SE PLÝTVÁ (pět nejčastějších způsobů plýtvání energiemi ve firmě) - neexistující, nesprávně nastavený či nefunkční systém měření a regulace - absence průběžné preventivní údržby zařízení - špatně zorganizované logistické postupy a nesprávně nastavené organizační směrnice - nízký stupeň využití automatizace, což dává značný prostor nespolehlivému lidskému faktoru - nekoncepčnost v energetice, kombinace různých generací technologických zařízení bez přizpůsobení systému

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít