Vstup do Unie řada firem nepocítila

06. února 2006, 00:00 - (red)
06. února 2006, 00:00

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

Hlavní předností kraje je dobrá dostupnost Prahy z jeho jednotlivých částí, a tím optimální příležitost v budování firem v menších městech. Tedy s využitím levnější pracovní síly, nižších provozních nákladů a přijatelných dopravních vzdáleností do hlavního města. Řada velkých firem přesouvá nyní z Prahy do středních Čech některé provozy (call centra, oblužná správní pracoviště). Velkým potenciálem regionu je rozvoj cestovního ruchu.

* Dokáží se podnikatelé v kraji organizovat? Tedy v případě potřeby vystupovat jednotně?

Ano i ne. Řada podnikatelů (i když zdaleka ne většina) je členem hospodářské komory nebo některého živnostenského společenstva. Každý člen má možnost se přes komoru podílet na připomínkování zákonů. Ale těžko lze očekávat, že podnikatelé půjdou proti některým krokům vlády společně manifestovat před Strakovku.

* Díky komoře mohou podnikatelé vystupovat jednotně směrem k veřejné správě. Jak byste tuto spolupráci zhodnotil? V posledních letech se spolupráce komory s veřejnou správou výrazně zkvalitnila. Komora nepochybně přispěla k určitému zlepšení podnikatelského prostředí, ke zlepšení některých zákonů nebo k zabránění přijetí jiných. Ale je mnoho situací, kdy na stanovisko komory není brán zřetel. * Co se pro malé a střední firmy v kraji změnilo po vstupu do EU? Pro některé firmy se zjednodušila cesta na unijní trhy, jiným přibyla konkurence v tuzemsku. Řada firem ale žádný rozdíl nepocítila. Negativním rysem bylo zpřísňování legislativy pod záštitou vstupu do Unie, avšak nad rámec předepsaných povinností. Typické úřednické zneužití situace. * Jaké jsou nejčastější problémy vašich členů při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Přes všechny možné proklamace a ujištění o možnostech získat dotaci podnikatelé zjišťují, že jim vlastně nikdo s ničím moc nepomůže, že si všechno musí udělat sami. Zpracování žádostí je administrativně a odborně náročné a drahé. Mnoho podnikatelů váhá, má-li vzhledem k malé pravděpodobnosti úspěchu smysl tento proces absolvovat. * A kdo dotace využívá? Není také jednoduché najít vhodný titul odpovídající skutečným potřebám konkrétní firmy. Podpory určené na podpory malým a středním podnikatelům se mnohdy míjejí účinkem, neboť mnozí z podnikatelů o podporách buď nevědí, nebo si na zpracování projektu netroufají. Dotace tak mnohdy využívají spíše firmy cíleně vyhledávající aktivity podle dotačních titulů. Na zpracovávání projektů pro dotace se dobře živí řada „odborných expertů“ a „prošlapávačů cest“, čímž se značná část dotačních prostředků spotřebuje v administrativě. * Která odvětví byste označil jako nejperspektivnější?**

Mediálním tématem je rozvoj automobilového průmyslu. Mladá Boleslav, Kolín. Mimo střední Čechy možná Nošovice. Ale reálně lze říci, že obory, které nechce mít západ na svém území (slévárenství, hutnictví), podporuje v Česku. Časem se přestěhují dál na východ.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít