Vstup do Unie řada firem nepocítila

06. února 2006, 00:00 - (red)
06. února 2006, 00:00

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

DANIEL HAVLÍK, MÍSTOPŘEDSEDA STŘEDOČESKÉ KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY: * Jaká je hlavní přednost Středočeského kraje z hlediska podnikání?

Hlavní předností kraje je dobrá dostupnost Prahy z jeho jednotlivých částí, a tím optimální příležitost v budování firem v menších městech. Tedy s využitím levnější pracovní síly, nižších provozních nákladů a přijatelných dopravních vzdáleností do hlavního města. Řada velkých firem přesouvá nyní z Prahy do středních Čech některé provozy (call centra, oblužná správní pracoviště). Velkým potenciálem regionu je rozvoj cestovního ruchu.

* Dokáží se podnikatelé v kraji organizovat? Tedy v případě potřeby vystupovat jednotně?

Ano i ne. Řada podnikatelů (i když zdaleka ne většina) je členem hospodářské komory nebo některého živnostenského společenstva. Každý člen má možnost se přes komoru podílet na připomínkování zákonů. Ale těžko lze očekávat, že podnikatelé půjdou proti některým krokům vlády společně manifestovat před Strakovku.

* Díky komoře mohou podnikatelé vystupovat jednotně směrem k veřejné správě. Jak byste tuto spolupráci zhodnotil? V posledních letech se spolupráce komory s veřejnou správou výrazně zkvalitnila. Komora nepochybně přispěla k určitému zlepšení podnikatelského prostředí, ke zlepšení některých zákonů nebo k zabránění přijetí jiných. Ale je mnoho situací, kdy na stanovisko komory není brán zřetel. * Co se pro malé a střední firmy v kraji změnilo po vstupu do EU? Pro některé firmy se zjednodušila cesta na unijní trhy, jiným přibyla konkurence v tuzemsku. Řada firem ale žádný rozdíl nepocítila. Negativním rysem bylo zpřísňování legislativy pod záštitou vstupu do Unie, avšak nad rámec předepsaných povinností. Typické úřednické zneužití situace. * Jaké jsou nejčastější problémy vašich členů při podávání žádostí o unijní i jiné dotace? Přes všechny možné proklamace a ujištění o možnostech získat dotaci podnikatelé zjišťují, že jim vlastně nikdo s ničím moc nepomůže, že si všechno musí udělat sami. Zpracování žádostí je administrativně a odborně náročné a drahé. Mnoho podnikatelů váhá, má-li vzhledem k malé pravděpodobnosti úspěchu smysl tento proces absolvovat. * A kdo dotace využívá? Není také jednoduché najít vhodný titul odpovídající skutečným potřebám konkrétní firmy. Podpory určené na podpory malým a středním podnikatelům se mnohdy míjejí účinkem, neboť mnozí z podnikatelů o podporách buď nevědí, nebo si na zpracování projektu netroufají. Dotace tak mnohdy využívají spíše firmy cíleně vyhledávající aktivity podle dotačních titulů. Na zpracovávání projektů pro dotace se dobře živí řada „odborných expertů“ a „prošlapávačů cest“, čímž se značná část dotačních prostředků spotřebuje v administrativě. * Která odvětví byste označil jako nejperspektivnější?**

Mediálním tématem je rozvoj automobilového průmyslu. Mladá Boleslav, Kolín. Mimo střední Čechy možná Nošovice. Ale reálně lze říci, že obory, které nechce mít západ na svém území (slévárenství, hutnictví), podporuje v Česku. Časem se přestěhují dál na východ.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít