Vstup do Evropské unie odstraní některé daně

18. listopadu 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
18. listopadu 2003, 00:00

ZTRÁTOVÁ FIRMA BUDE MOCI PŘI FÚZI UPLATNIT NÁROK NA ODPOČET Z POŘÍZENÉHO HMOTNÉHO INVESTIČNÍHO MAJETKU. FÚZE BUDOU VŮBEC VÝHODNĚJŠÍ, NEŽ JSOU DOSUD.

Pro investory bude výhodnější zakládat dceřiné společnosti

Až budeme součástí sjednocené Evropy, ušetří firmy na některých daních. Na sympoziu o vstupu ČR do Evropské unie, které pořádala firma PricewaterhouseCoopers o tom informoval Martin Švalbach z této společnosti. Přímé daně upravují v Evropské unii čtyři směrnice:

- o mateřských a dceřiných společnostech (90/435 EEC)

- o fúzích (90/434 EEC)

- o úrocích a licenčních poplatcích (2003/49 EC)

- o zdanění úrokových plateb z úspor (2003/48 EC).

První směrnice ruší srážkovou daň při výplatě dividend dceřinou společností své mateřské společnosti. Dividendy přijaté českými mateřskými společnostmi budou tedy osvobozeny od daně. Zvýší se tak daňové výhody dceřiné společnosti pro investory. Je ale nutno dodržet dvouleté období vlastnictví podílu a minimální podíl 25 % na základním kapitálu. Směrnice o fúzích umožní restrukturalizaci skupin společností napříč EU. Fúze totiž mohou přinést úspory nákladů. Český návrh euronovely dává stejné možnosti také domácím společnostem. Upravuje zdanění při fúzi, rozdělení, převodu podniku a výměně podílů. Brání okamžitému zdanění skrytých rezerv. Umožňuje přenos daňových ztrát, rezerv a opravných položek na právního nástupce/příjemce podniku. Ztrátová společnost bude napříště moci při fúzi uplatnit i nárok na odpočet z pořízeného hmotného investičního majetku ve výši 10 %. Ten dosud mohly uplatnit pouze ziskové firmy. Třetí směrnice ruší srážkovou daň při platbách úroků a licenčních poplatků mezi spřízněnými společnostmi. Ta formálně činí 25 procent, u většiny evropských států je již dnes nulová. Odpadne však administrativa, která vzniká při zápočtu daně v zahraničí. U licenčních poplatků budou úspory významnější, ČR však žádá přechodné období do roku 2010. Poslední směrnice nařizuje poskytovat správci daně informace k identifikaci úrokových plateb vyplácených fyzickým osobám, které jsou rezidenty v jiné zemi EU. Účinná bude od roku 2005. Tyto informace budou předány daňové správě v členské zemi, kde je fyzická osoba daňovým rezidentem. Směrnice se dotkne především bank, které jí budou muset přizpůsobit své informační systémy a změnit některé postupy. První dvě směrnice platí již od roku 1990, druhé dvě jsou z letošního června. Členské a kandidátské země jsou povinny je zapracovat do své národní legislativy. Čeští poslanci už příslušnou euronovelu schválili, teď je na řadě Senát a po něm prezident republiky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít