Vstup do Evropské unie odstraní některé daně

18. listopadu 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
18. listopadu 2003, 00:00

ZTRÁTOVÁ FIRMA BUDE MOCI PŘI FÚZI UPLATNIT NÁROK NA ODPOČET Z POŘÍZENÉHO HMOTNÉHO INVESTIČNÍHO MAJETKU. FÚZE BUDOU VŮBEC VÝHODNĚJŠÍ, NEŽ JSOU DOSUD.

Pro investory bude výhodnější zakládat dceřiné společnosti

Až budeme součástí sjednocené Evropy, ušetří firmy na některých daních. Na sympoziu o vstupu ČR do Evropské unie, které pořádala firma PricewaterhouseCoopers o tom informoval Martin Švalbach z této společnosti. Přímé daně upravují v Evropské unii čtyři směrnice:

- o mateřských a dceřiných společnostech (90/435 EEC)

- o fúzích (90/434 EEC)

- o úrocích a licenčních poplatcích (2003/49 EC)

- o zdanění úrokových plateb z úspor (2003/48 EC).

První směrnice ruší srážkovou daň při výplatě dividend dceřinou společností své mateřské společnosti. Dividendy přijaté českými mateřskými společnostmi budou tedy osvobozeny od daně. Zvýší se tak daňové výhody dceřiné společnosti pro investory. Je ale nutno dodržet dvouleté období vlastnictví podílu a minimální podíl 25 % na základním kapitálu. Směrnice o fúzích umožní restrukturalizaci skupin společností napříč EU. Fúze totiž mohou přinést úspory nákladů. Český návrh euronovely dává stejné možnosti také domácím společnostem. Upravuje zdanění při fúzi, rozdělení, převodu podniku a výměně podílů. Brání okamžitému zdanění skrytých rezerv. Umožňuje přenos daňových ztrát, rezerv a opravných položek na právního nástupce/příjemce podniku. Ztrátová společnost bude napříště moci při fúzi uplatnit i nárok na odpočet z pořízeného hmotného investičního majetku ve výši 10 %. Ten dosud mohly uplatnit pouze ziskové firmy. Třetí směrnice ruší srážkovou daň při platbách úroků a licenčních poplatků mezi spřízněnými společnostmi. Ta formálně činí 25 procent, u většiny evropských států je již dnes nulová. Odpadne však administrativa, která vzniká při zápočtu daně v zahraničí. U licenčních poplatků budou úspory významnější, ČR však žádá přechodné období do roku 2010. Poslední směrnice nařizuje poskytovat správci daně informace k identifikaci úrokových plateb vyplácených fyzickým osobám, které jsou rezidenty v jiné zemi EU. Účinná bude od roku 2005. Tyto informace budou předány daňové správě v členské zemi, kde je fyzická osoba daňovým rezidentem. Směrnice se dotkne především bank, které jí budou muset přizpůsobit své informační systémy a změnit některé postupy. První dvě směrnice platí již od roku 1990, druhé dvě jsou z letošního června. Členské a kandidátské země jsou povinny je zapracovat do své národní legislativy. Čeští poslanci už příslušnou euronovelu schválili, teď je na řadě Senát a po něm prezident republiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít