Všechnu moc policii!

03. února 2010, 01:00 - Dušan Šrámek
03. února 2010, 01:00

Vladimír Iljič Lenin kdysi vyhlásil svou bolševickou revoluci pod heslem Všechnu moc sovětům. Martin Pecina teď svou protikorupční revoluci vyhlásil pod nepsaným heslem Všechnu moc policii. Jinak se tento paskvil, který dělá z Česka policejní stát par excellence, nedá popsat.

Již z formálně právního hlediska lze vytknout tak závažnému vstupu do občanských práv, který návrh přináší, řadu věcí. Především návrh na zrychlené řízení, které má obejít stanovisko legislativní rady vlády. Málokdy se přihodí, aby se na téže věci shodly tak rozdílné osobnosti, jako jsou levicový novinář a chartista Petr Uhl a pravicový předseda ODS Mirek Topolánek. Na tom, že tady něco smrdí, se ale shodnou oba.

Neomluvitelné faux pas Vyloučení zásadního vládního orgánu, který dbá na legislativní čistotu rezortních návrhů a na jejich slučitelnost s dalšími právními předpisy i ústavněprávním pořádkem ČR, je faux pas, které nelze ničím ospravedlnit. Jeden příklad za všechny. Při přijímání daňového řádu se v tomto orgánu zcela zodpovědně řešila otázka anonymity daňového řízení ve vztahu k policii. Nakonec po dlouhých diskuzích, které ostatně podrobně monitoroval i Profit, zvítězila zásada tuto anonymitu zachovat. Pecinův, respektive vládní návrh tuto zásadu prolamuje. Aniž by bylo jasné, co tím vlastně sleduje. Vážně si někdo myslí, že pachatel úplatkářství zanechá po sobě stopu v účetnictví, která by vedla k důkazu? Podle předsedy ústavněprávního výboru Marka Bendy se stejně zodpovědně vedla diskuze také o tak profláknutém tématu, jako jsou policejní odposlechy. Nakonec zvítězila zásada, že jde o tak závažný zásah do soukromí, že parlament zvedl horní sazbu pro jejich povolení z osmi na deset let. Novela se sotva ohřála a už se návrh vrací na osm let. Líná policie, občanů neštěstí

Pokud by protikorupční balíček prošel, mohla by policie odposlouchávat například údajného pachatele obviněného z trestného činu pletichy při insolvenčním řízení, za nějž hrozí v prvním odstavci jeden rok vězení, a odsouzení zpravidla od soudu odcházejí s podmínkou. Na to, že máme línou polici, která není schopna rozkrývat závažnou a sofistikovanou trestnou činnost jinak, než sezením na zadku se sluchátky na uších, nemohou doplácet ústavní práva občanů tohoto státu. To je čistě její problém.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít