Všechnu moc policii!

03. února 2010, 01:00 - Dušan Šrámek
03. února 2010, 01:00

Vladimír Iljič Lenin kdysi vyhlásil svou bolševickou revoluci pod heslem Všechnu moc sovětům. Martin Pecina teď svou protikorupční revoluci vyhlásil pod nepsaným heslem Všechnu moc policii. Jinak se tento paskvil, který dělá z Česka policejní stát par excellence, nedá popsat.

Již z formálně právního hlediska lze vytknout tak závažnému vstupu do občanských práv, který návrh přináší, řadu věcí. Především návrh na zrychlené řízení, které má obejít stanovisko legislativní rady vlády. Málokdy se přihodí, aby se na téže věci shodly tak rozdílné osobnosti, jako jsou levicový novinář a chartista Petr Uhl a pravicový předseda ODS Mirek Topolánek. Na tom, že tady něco smrdí, se ale shodnou oba.

Neomluvitelné faux pas Vyloučení zásadního vládního orgánu, který dbá na legislativní čistotu rezortních návrhů a na jejich slučitelnost s dalšími právními předpisy i ústavněprávním pořádkem ČR, je faux pas, které nelze ničím ospravedlnit. Jeden příklad za všechny. Při přijímání daňového řádu se v tomto orgánu zcela zodpovědně řešila otázka anonymity daňového řízení ve vztahu k policii. Nakonec po dlouhých diskuzích, které ostatně podrobně monitoroval i Profit, zvítězila zásada tuto anonymitu zachovat. Pecinův, respektive vládní návrh tuto zásadu prolamuje. Aniž by bylo jasné, co tím vlastně sleduje. Vážně si někdo myslí, že pachatel úplatkářství zanechá po sobě stopu v účetnictví, která by vedla k důkazu? Podle předsedy ústavněprávního výboru Marka Bendy se stejně zodpovědně vedla diskuze také o tak profláknutém tématu, jako jsou policejní odposlechy. Nakonec zvítězila zásada, že jde o tak závažný zásah do soukromí, že parlament zvedl horní sazbu pro jejich povolení z osmi na deset let. Novela se sotva ohřála a už se návrh vrací na osm let. Líná policie, občanů neštěstí

Pokud by protikorupční balíček prošel, mohla by policie odposlouchávat například údajného pachatele obviněného z trestného činu pletichy při insolvenčním řízení, za nějž hrozí v prvním odstavci jeden rok vězení, a odsouzení zpravidla od soudu odcházejí s podmínkou. Na to, že máme línou polici, která není schopna rozkrývat závažnou a sofistikovanou trestnou činnost jinak, než sezením na zadku se sluchátky na uších, nemohou doplácet ústavní práva občanů tohoto státu. To je čistě její problém.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít