Všechno je jen kšeft

14. února 2005, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
14. února 2005, 00:00

PODNIKATEL MIROSLAV ŠIMON:Miroslava Šimona není jednoduché najít. A to i přesto, že dodává nábytek a potahy nábytkářskému gigantu IKEA. Povědomost o něm mají snad jen v Humpolci, kde sídlí jeho původní firma. Novou má v Karibiku - údajně proto, že v Česku už podnikat nechce.

Foto: Profit - Martin Siebert

PODNIKATEL MIROSLAV ŠIMON: Miroslava Šimona není jednoduché najít. A to i přesto, že dodává nábytek a potahy nábytkářskému gigantu IKEA. Povědomost o něm mají snad jen v Humpolci, kde sídlí jeho původní firma. Novou má v Karibiku - údajně proto, že v Česku už podnikat nechce. * Jak jste se stal podnikatelem, respektive co všechno tomu předcházelo? Než jsem začal podnikat, dělal jsem mistra na truhlárně. Měl jsem pod sebou asi 15 lidí - a asi bych v tom pokračoval. Ale můj nadřízený přišel s tím, že mám podepsat přihlášku do KSČ. Stalo se to asi v půlce týdne. Tak jsem mu řekl, ať mi na pátek připraví výpověď formou dohody. Bylo to někdy v polovině roku 1989. V té době už bylo možné podnikat, dokonce i zaměstnávat několik lidí. Tak jsem si vyřídil, co jsem potřeboval, a začal jsem podnikat s kamarádem. Dělali jsme nábytek. * A dařilo se vám hned od začátku?

Podnikali jsme asi rok, jenže pak už to dál nešlo. Jak se říká: dva jsou, co se týče byznysu, moc. S partnerem jsme se tedy rozešli. Začal jsem podnikat sám.

* Jak jste získal zakázku od firmy IKEA?

Udělal jsem jeden model křesla, který jsem na podzim roku 1991 nabídl v IKEA. Prostě jsem tam jel a to křeslo jim nabídl.

* To bylo tak jednoduché?

Bylo. Dnes už je to všechno jinak. Oni tou dobou hledali nějaké dodavatele, tak jsem pro ně začal pracovat.

* Jak došlo k rozšíření vaší spolupráce s nábytkářským gigantem? Podobné křeslo vyráběla také jedna švédská firma. Časem mi ale v IKEA řekli, že to moje se prodává, zatímco to druhé v obchodech zůstává. Proto jsem dostal další nabídku na spolupráci. Takhle jsem se dostal na zahraniční trh, který čítá asi 25 států světa. * Spolupracujete výhradně se společností IKEA? Ano. Vedle křesel dodáváme také židle a podobně. * Proč jste zůstal v Humpolci, když se vám začalo dařit? Jste pragmatik a využíváte levné pracovní síly, nebo je to nostalgie? Za prvé jsem se tady narodil a mám tu rodinu. Za druhé je zde pořád relativně nízká cena pracovní síly. Taky jsou tady schopní lidé - Humpolec je tradičně spojený s textilem. Prý ale hodláte v Humpolci skončit. A podnikat chcete v Karibiku. Proč? * Prostě se mi tady nelíbí. Co vás znechutilo? O politiku se sice od roku 1995 nezajímám, ale teď mi to tady vadí. Znám pár lidí, o kterých si myslím, že jsou rozumní a velmi úspěšní, a mají stejný názor jako já. Budou investovat někde jinde. * Prodáte tady svoji firmu?

Uvidíme. Chci žít tam, kde budu spokojený. Tady chci trávit převážnou část roku, ale až se mi bude chtít, třeba na zimu, tak se seberu a pojedu do Karibiku.

* Co v Karibiku?

Na jednom ostrově jsme již s přítelem vybudovali pivovar. Pracovali jsme na tom asi dva a půl roku. Ten ostrov patří pod Honduras. Tam jsou deset let daňové prázdniny, jedenáctý rok platíte daně pouze osm procent. Vaříme kvalitní pivečko z českých surovin. Tamní piva se nedají pít a jsou velmi drahá.

* Je distribuce vašeho piva úspěšná? Velmi úspěšná. Budeme expandovat. * V čem je jádro vašeho podnikatelského úspěchu?

Měl jsem to štěstí, že jsem byl ve správný čas na správném místě. Ale samozřejmě jsem také musel ukázat, že na to mám.

* Většina podnikatelů tvrdí, že jim k úspěchu pomohla poctivost při jednání a kvalita, kterou nabízejí. Vy na taková motta nevypadáte. Tyhle fráze jsou nesmysl. Všechno musí fungovat a když to funguje, tak je kšeft. O kvalitě nemluvím. Ta je daná. Dneska je to všechno o penězích a od nich se vše odvíjí. * A kam to půjde dál?

Myslím, že do pěti let bude veškerý stávající průmysl úplně někde jinde a v České republice bude jedno velké překladiště. Jako v Německu.Ten trend se odvíjí od toho, že jsme v roce 1995, 1996 likvidovali západní firmy, protože Češi, Poláci, Slováci nebo Maďaři byli levná pracovní síla. Brzy se totéž stane nám. A tentokrát je ve hře Rumunsko, Turecko a vše končí v Číně. Co my vyrobíme za dvě stě padesát korun, udělají v Číně za sto a ještě to sem dovezou.

MIROSLAV ŠIMON

Sice nás vřele uvítal, jinak si ale přeje, aby se o něj nikdo nezajímal. Rozhovor pro Profit je velkou výjimkou. Elegantní pětačtyřicátník, který rád dává na odiv své bohatství, bydlí v architektonickém a designovém skvostu. Hodně o něm mluví, ale vyfotit jej nás nenechal. K aktivitám Miroslava Šimona sice patří i pivovarnictví, ale sám pije pouze kvalitní vína.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít