Všechno je jen kšeft

14. února 2005, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
14. února 2005, 00:00

PODNIKATEL MIROSLAV ŠIMON:Miroslava Šimona není jednoduché najít. A to i přesto, že dodává nábytek a potahy nábytkářskému gigantu IKEA. Povědomost o něm mají snad jen v Humpolci, kde sídlí jeho původní firma. Novou má v Karibiku - údajně proto, že v Česku už podnikat nechce.

Foto: Profit - Martin Siebert

PODNIKATEL MIROSLAV ŠIMON: Miroslava Šimona není jednoduché najít. A to i přesto, že dodává nábytek a potahy nábytkářskému gigantu IKEA. Povědomost o něm mají snad jen v Humpolci, kde sídlí jeho původní firma. Novou má v Karibiku - údajně proto, že v Česku už podnikat nechce. * Jak jste se stal podnikatelem, respektive co všechno tomu předcházelo? Než jsem začal podnikat, dělal jsem mistra na truhlárně. Měl jsem pod sebou asi 15 lidí - a asi bych v tom pokračoval. Ale můj nadřízený přišel s tím, že mám podepsat přihlášku do KSČ. Stalo se to asi v půlce týdne. Tak jsem mu řekl, ať mi na pátek připraví výpověď formou dohody. Bylo to někdy v polovině roku 1989. V té době už bylo možné podnikat, dokonce i zaměstnávat několik lidí. Tak jsem si vyřídil, co jsem potřeboval, a začal jsem podnikat s kamarádem. Dělali jsme nábytek. * A dařilo se vám hned od začátku?

Podnikali jsme asi rok, jenže pak už to dál nešlo. Jak se říká: dva jsou, co se týče byznysu, moc. S partnerem jsme se tedy rozešli. Začal jsem podnikat sám.

* Jak jste získal zakázku od firmy IKEA?

Udělal jsem jeden model křesla, který jsem na podzim roku 1991 nabídl v IKEA. Prostě jsem tam jel a to křeslo jim nabídl.

* To bylo tak jednoduché?

Bylo. Dnes už je to všechno jinak. Oni tou dobou hledali nějaké dodavatele, tak jsem pro ně začal pracovat.

* Jak došlo k rozšíření vaší spolupráce s nábytkářským gigantem? Podobné křeslo vyráběla také jedna švédská firma. Časem mi ale v IKEA řekli, že to moje se prodává, zatímco to druhé v obchodech zůstává. Proto jsem dostal další nabídku na spolupráci. Takhle jsem se dostal na zahraniční trh, který čítá asi 25 států světa. * Spolupracujete výhradně se společností IKEA? Ano. Vedle křesel dodáváme také židle a podobně. * Proč jste zůstal v Humpolci, když se vám začalo dařit? Jste pragmatik a využíváte levné pracovní síly, nebo je to nostalgie? Za prvé jsem se tady narodil a mám tu rodinu. Za druhé je zde pořád relativně nízká cena pracovní síly. Taky jsou tady schopní lidé - Humpolec je tradičně spojený s textilem. Prý ale hodláte v Humpolci skončit. A podnikat chcete v Karibiku. Proč? * Prostě se mi tady nelíbí. Co vás znechutilo? O politiku se sice od roku 1995 nezajímám, ale teď mi to tady vadí. Znám pár lidí, o kterých si myslím, že jsou rozumní a velmi úspěšní, a mají stejný názor jako já. Budou investovat někde jinde. * Prodáte tady svoji firmu?

Uvidíme. Chci žít tam, kde budu spokojený. Tady chci trávit převážnou část roku, ale až se mi bude chtít, třeba na zimu, tak se seberu a pojedu do Karibiku.

* Co v Karibiku?

Na jednom ostrově jsme již s přítelem vybudovali pivovar. Pracovali jsme na tom asi dva a půl roku. Ten ostrov patří pod Honduras. Tam jsou deset let daňové prázdniny, jedenáctý rok platíte daně pouze osm procent. Vaříme kvalitní pivečko z českých surovin. Tamní piva se nedají pít a jsou velmi drahá.

* Je distribuce vašeho piva úspěšná? Velmi úspěšná. Budeme expandovat. * V čem je jádro vašeho podnikatelského úspěchu?

Měl jsem to štěstí, že jsem byl ve správný čas na správném místě. Ale samozřejmě jsem také musel ukázat, že na to mám.

* Většina podnikatelů tvrdí, že jim k úspěchu pomohla poctivost při jednání a kvalita, kterou nabízejí. Vy na taková motta nevypadáte. Tyhle fráze jsou nesmysl. Všechno musí fungovat a když to funguje, tak je kšeft. O kvalitě nemluvím. Ta je daná. Dneska je to všechno o penězích a od nich se vše odvíjí. * A kam to půjde dál?

Myslím, že do pěti let bude veškerý stávající průmysl úplně někde jinde a v České republice bude jedno velké překladiště. Jako v Německu.Ten trend se odvíjí od toho, že jsme v roce 1995, 1996 likvidovali západní firmy, protože Češi, Poláci, Slováci nebo Maďaři byli levná pracovní síla. Brzy se totéž stane nám. A tentokrát je ve hře Rumunsko, Turecko a vše končí v Číně. Co my vyrobíme za dvě stě padesát korun, udělají v Číně za sto a ještě to sem dovezou.

MIROSLAV ŠIMON

Sice nás vřele uvítal, jinak si ale přeje, aby se o něj nikdo nezajímal. Rozhovor pro Profit je velkou výjimkou. Elegantní pětačtyřicátník, který rád dává na odiv své bohatství, bydlí v architektonickém a designovém skvostu. Hodně o něm mluví, ale vyfotit jej nás nenechal. K aktivitám Miroslava Šimona sice patří i pivovarnictví, ale sám pije pouze kvalitní vína.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít