Vše v jednom. Téměř

23. října 2008, 05:01 - Jan Němec
23. října 2008, 05:01

Třetím pilířem eGovernmentu bude vedle registrů a datových schránek elektronický občanský průkaz.

Jeho vydání bude jednodušší. Proti všem údajům na jedné kartě je zatím jen ministerstvo zdravotnictví.

Od ledna roku 2010 si budou moci lidé v Česku pořídit elektronický občanský průkaz. Konečnou podobu návrhu zákona, který zavedení e-občanek ošetřuje, představilo ministerstvo vnitra na veletrhu Invex. Má to však háček – všechny nové funkce elektronických občanských průkazů jsou závislé na přijetí dalších zákonů. Pokud se některý z nich zasekne v legislativním kolečku, zdrží se i nové občanky.

Podle ředitele odboru správních činností ministerstva vnitra Zdeňka Němce bude elektronický občanský průkaz úzce provázán s dalšími novinkami eGovernmentu. „Občanský průkaz se stane jakousi elektronickou vstupenkou do informačních systémů veřejné správy. Zůstane mu ale i funkce identifikačního průkazu,“ vysvětluje Zdeněk Němec. E-občanky tak budou nově sloužit i ke vstupu do základních registrů nebo pro přihlašování do chystaných datových schránek.

Platební karta se všemi údaji

Nové občanky budou mít podle Zdeňka Němce formát běžné bankovní karty a budou i ze stejného materiálu. Koncept průkazů přitom vychází z doporučení Evropské unie. Ta navrhla členským zemím zavedení elektronických dokladů, které budou sloužit k ověřování identity, jako cestovní doklad po zemích Unie i ke komunikaci s úřady.

V základní variantě počítá ministerstvo s kartou s čárovým 2D kódem a strojově čitelnými údaji o majiteli průkazu. Pokročilejší varianta e-občanek pak bude vybavena i čipem. Zatímco bezčipová karta bude obsahovat pouze údaje nutné k identifikaci a přihlašování do registrů, na čip bude možné nahrát třeba kvalifikovaný certifikát k elektronickému podpisu. Podle původních plánů chtělo ministerstvo na čip „schovat“ i údaje o zdravotním pojištění. Narazilo však na odpor rezortu zdravotnictví, a tak alespoň prozatím z plánu sešlo. „Každý člověk se bude moci rozhodnout, jestli si pořídí jenom základní variantu, nebo si připlatí za čipovou občanku,“ říká Zdeněk Němec.

Údaje jako číslo dokladu nebo agendový identifikátor, potřebný ke vstupu do státních registrů, budou zašifrovány na obou typech karet. Bezpečnost občanek bude podle Němce zajišťovat číselný kód o délce čtyř až deseti číslic. Ten si každý zvolí při osobním převzetí průkazu. Obdobně jako u bankovních karet půjde i e-občanka po několikanásobném chybném zadání kódu zablokovat.

Kvůli ztrátě přes půl republiky? Už ne

Možná ještě více než elektronické vymoženosti karet potěší lidi značně zjednodušený systém jejich vydávání. „V současnosti je člověk, který bydlí či pracuje mimo místo trvalého pobytu, při vyřizování nové občanky nucen vydat se na místně příslušný úřad. Často tak kvůli občance cestuje přes celou republiku. Tato nepříjemnost s elektronickými občankami odpadne,“ tvrdí Němec.

E-občanky se podle něj budou vyřizovat dvěma způsoby: osobně na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností (těch je v Česku 227) nebo elektronicky podle místa trvalého pobytu. Vyzvednout si hotovou e-občanku však bude možné v kterémkoliv ze zmiňovaných 227 úřadů v obcích s rozšířenou působností. „Jen bude nutné toto místo uvést v žádosti o občanku,“ doplňuje Zdeněk Němec.

Poslední vymožeností chystaných e-občanek bude jejich univerzálnost. Do budoucna totiž nahradí některé další doklady, například řidičský průkaz. Zda má člověk oprávnění řídit auto, půjde zjistit z registru práv a povinností. A pro přístup do něj postačí například při silniční kontrole právě elektronický občanský průkaz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku…
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít