Vše na jednom místě

10. dubna 2007, 00:00 - PETR KUČERA
10. dubna 2007, 00:00

Základní pravidla pro pracovní cesty a náhrady za ně najdeme od ledna letošního roku přímo v zákoníku práce. Ten zrušil dosud samostatný zákon o cestovních náhradách.Jedním z cílů tvůrců nového zákoníku práce bylo zahrnout do jednoho kodexu dosud samostatné speciální pracovněprávní předpisy.

Základní pravidla pro pracovní cesty a náhrady za ně najdeme od ledna letošního roku přímo v zákoníku práce. Ten zrušil dosud samostatný zákon o cestovních náhradách.

Jedním z cílů tvůrců nového zákoníku práce bylo zahrnout do jednoho kodexu dosud samostatné speciální pracovněprávní předpisy. Proto nový zákoník, účinný od 1. ledna 2007, obsahuje i podrobnou úpravu pravidel pro pracovní cesty a příslušných náhrad.

Podle mnoha právních odborníků je určitě chvályhodné, že lidé najdou všechna podstatná pravidla v jednom souboru - jen by to všechno mohlo být jednodušší a přehlednější. Navíc zákoník stanoví i konkrétní sazby, což odborníci kritizují: Jde totiž o čísla, které se často mění v závislosti na inflaci a dalších faktorech. To povede k časté novelizaci zákoníku práce, který by přitom měl být stabilní základní normou.

Samotná pravidla se však oproti předchozímu zákoníku práce nijak výrazně nezměnila.

Poměrně málo známé ustanovení nového zákoníku práce se týká náhrady jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny. Zjednodušeně řečeno: Trvá-li tuzemská pracovní cesta déle než sedm kalendářních dnů, musí firma zaplatit cestu za rodinou a zpět. Při zahraniční cestě má zaměstnanec právo na náhradu jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny při pobytu trvajícím déle než jeden měsíc, a to jen tehdy, byla-li návštěva sjednána ještě před vysláním na pracovní cestu. Samozřejmě si lze dohodnout i výhodnější podmínky, ovšem pouze z hlediska zaměstnance.

Konkrétně jde o „náhradu jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny do jeho bydliště nebo do jiného předem dohodnutého místa pobytu člena rodiny a zpět“. Zaměstnavatel poskytne tuto náhradu nejvýše v částce odpovídající jízdním výdajům do místa výkonu práce nebo pravidelného pracoviště anebo bydliště na území České republiky. To má zabránit zneužívání uvedeného práva, tedy například aby si zaměstnanec, ač jinak pracuje v Praze, nedomluvil na delší pracovní cestě v Portugalsku setkání s členem rodiny v Austrálii a nevyžadoval po firmě proplacení letenky.

Firma je chráněna také před vysokými cenami letenek a před upřednostňováním letecké přepravy. Při použití letadla je totiž zaměstnavatel povinen hradit zaměstnanci pouze jízdní výdaje (k návštěvě člena rodiny) pouze ve výši odpovídající ceně jízdného silničního nebo železničního dopravního prostředku dálkové přepravy, který k cestě určí zaměstnavatel.

Během pracovní cesty samozřejmě poskytuje zaměstnavatel náhradu výdajů za ubytování, které vynaložil v souladu s podmínkami pracovní cesty, a to ve výši prokázané zaměstnancem. Pokud si zaměstnanec z delší pracovní cesty „odskočí“ domů za rodinou, pochopitelně v souladu s výše uvedenými pravidly, není firma povinna proplácet mu ubytování v místě pracovní cesty za dny, kdy byl zaměstnanec přechodně doma. Výjimkou by byla situace, kdy si zaměstnanec prokazatelně musel, vzhledem k podmínkám pracovní cesty nebo ubytovacích služeb, své předchozí ubytování v místě pracovní cesty zachovat, tedy „podržet“.

CESTOVNÍ NÁHRADY

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci při pracovní cestě náhrady:

 • jízdních výdajů,
 • výdajů za ubytování,
 • zvýšených stravovacích výdajů („stravné“),
 • nutných vedlejších výdajů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
 • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

 • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

 • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

 • Firma s hypotékami za 22 miliard

 • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

 • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

 • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

 • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

 • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít