Vrhnou se úřady na nákupy po internetu?

06. března 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
06. března 2006, 00:00

ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK Od léta budou moci státní orgány ve větší míře zadávat veřejné zakázky elektronicky. Je však otázkou, do jaké míry úřady této novinky využijí, protože zákon stanoví pouze možnost, nikoli povinnost. Výrazné snížení nákladů by pro orgány veřejné správy měla přinést novela zákona o zadávání veřejných zakázek.

ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK Od léta budou moci státní orgány ve větší míře zadávat veřejné zakázky elektronicky. Je však otázkou, do jaké míry úřady této novinky využijí, protože zákon stanoví pouze možnost, nikoli povinnost.

Výrazné snížení nákladů by pro orgány veřejné správy měla přinést novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Tato norma, která pravděpodobně začne platit od poloviny roku, umožní větší využití elektronických tržišť a aukcí. Dosud totiž mohly orgány veřejné správy nakupovat prostřednictvím internetu zboží a služby jen do dvou milionů korun. Nová úprava toto omezení ruší.

Ministerstvo informatiky tvrdí, že díky novele se na veřejných zakázkách ušetří zhruba pět procent. Elektronické zadávání zakázek v soukromé sféře pak podle prezidenta Sdružení pro informační společnost (SPIS) Ondřeje Felixe může znamenat snížení nákladů dokonce až o 10 až 20 procent.

Odborníci však již nyní kritizují pomalý postup v zavádění souvisejících nástrojů. Také se jim příliš nelíbí, že zákon alespoň u některých komodit nestanovuje povinnost zakázku zadat elektronicky. V loňském roce úředníci prostřednictvím elektronických tržišť utratili 1,3 miliardy korun, což je pouhá setina celkového objemu veřejných zakázek. Úřady veřejné správy začaly používat tržiště v roce 2002, kdy jim byla stanovena povinnost nakupovat informační technologie do dvou milionů korun po síti.

MŮŽE, ALE NEMUSÍ! Podle ředitele společnosti B2B Centrum Dalibora Wijase je však otázka, do jaké míry budou úředníci k zadávání zakázek přes internet motivováni. „Ošemetné je totiž ono slovíčko může, zákon nestanovuje povinnost elektronické prostředky ve státní správě používat,“ pochybuje o přínosu novely. Podle něj je za tím tlak velkých firem, kterým současný stav vyhovuje. | |
Alespoň u některých komodit by byl pro zavedení povinnosti také prezident SPIS Ondřej Felix. „Jsem přesvědčen, že hlavní problém je v setrvačnosti veřejné správy. Stát se prostě brání tomu, aby se některé změny dělaly příliš převratně a rychle,“ říká Felix. Předkladatel novely - ministerstvo pro místní rozvoj - však nesouhlasí. „Požadavek zadávat veřejné zakázky pouze elektronicky by diskriminoval některé skupiny podnikatelů. Hlavním přínosem je, že novela staví na stejnou úroveň klasické a elektronické zadávání veřejných zakázek,“ oponuje vedoucí odboru veřejných investic ministerstva Jiří Svoboda. Prezident SPIS však upozorňuje na dlouholeté vazby mezi orgány veřejné správy a dodavateli. Právě při elektronickém nakupování se podle Felixe tyto vazby rychle zpřetrhají. „A to je totální změna způsobu fungování, čemuž se státní správa úpěnlivě brání. Já si myslím, že kdyby to od nás nechtěla Unie, tak elektronické prostředky v novele vůbec nejsou,“ tvrdí Felix.
ČESKÁ ZVLÁŠTNOST - ATEST

Svoboda naopak poukazuje, že podobu novely do značné míry zkomplikovali i zástupci soukromého sektoru. „Na nátlak například pana Wijase a ministerstva informatiky se totiž do novely dostaly takzvané atestace. Každý, kdo má zájem o provozování elektronického systému pro státní zprávu, musí získat oprávnění, což proces značně zpomaluje. Tento bod má přitom Česko v zákoně jako jediné v Unii. Panu Wijasovi se ale nedivím, že toto podporuje, jistě mu to ubírá konkurenci,“ tvrdí Svoboda. Ministerstvo informatiky atestace obhajuje. „Jde o garanci věrohodnosti a bezpečnosti použitého elektronického nástroje,“ říká ředitel legislativně-právního odboru ministerstva Martin Plíšek.

E-NÁKUPY

 

Takzvaná elektronická tržiště provozují pro ministerstvo informatiky tři společnosti - B2B Centrum, Český Telecom a AllyGem. Na konci minulého roku se k nim přidalo také ministerstvo obrany.

Začít s elektronickým zadáváním může příslušný subjekt veřejné správy na adrese http://www.micr.cz/etrziste/default.htm. Nejdříve úřad prostřednictvím vybraného elektronického tržiště specifikuje poptávané zboží. Důležité pro omezení korupce je proces schvalování poptávky, kterou musí odsouhlasit několik zaměstnanců. Stejné je to také při vyhodnocování nabídek.

Na základě jednotné klasifikace zboží jsou k dané poptávce přiřazeny vyhovující nabídky a příslušným dodavatelům je automaticky e-mailem zaslána informace o potenciálním kontraktu. Velkou výhodou elektronického tržiště je také to, že jsou přesně určeny informace, které musí dodavatel vyplnit. Odběratel si potom zadá, která kritéria jsou pro něho důležitá a systém vygeneruje pořadí, které je pro odběratele pomůckou při konečném rozhodování.

Mezi vybranými dodavateli může být uskutečněna také elektronická aukce.

KORUPCE NEZMIZÍ

Přes značnou formalizaci systému však korupci pravděpodobně zabránit nelze. Úředníci mohou zadat zakázku tak, aby vyhovovala právě jedné firmě. Úřad si také volí, mezi kterými dodavateli si bude ve finále vybírat. „Korupce je zde však podle mých zkušeností obtížnější, nikoli však nemožná. Setkali jsme se například s poptávkou z jednoho úřadu, která přišla z e-mailové adresy firmy, jež se o kontrakt také ucházela. Úředník jednoduše zadal zakázku sám sobě,“ dodává Wijas.

EFEKTIVNÍ SOUKROMNÍCI

Zatímco veřejný sektor s virtuálními nákupy zatím jenom koketuje, české soukromé firmy tento způsob používají již od roku 2000. Hlavními hráči na trhu elektronických tržišť jsou tytéž firmy, které provozují tržiště pro státní správu.

„Produkt, který nabízíme soukromým firmám, je poněkud pestřejší. Většina společností si v současné době od nás pouze koupí či pronajme software a poté si již provozuje tržiště sama. Na klasických e-tržištích nakupují pouze nepravidelní dodavatelé a ti, kteří nejsou choulostiví na firemní informace,“ popisuje situaci Wijas. 

PRAKTICKÉ RADY - JAK PRODÁVAT ELEKTRONICKY

  • uživatel se musí zaregistrovat
  • nezbytnou podmínkou je i specifikace nabízeného produktového portfolia
  • pracovník odpovědný za provoz systému registrační údaje prověří a během několika dní uživatele kontaktuje s návrhem na uzavření zprostředkovatelské smlouvy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít